“На русском тоже говорят правду”: роботу телеканалу FREEДОМ оцінили експерти

Телемарафону FREEДOM сьогодні, 10 березня, виповнюється рік. 365 днів тому глядачі побачили перший від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ефір українського іномовлення. FREEДОМ працює для тих, хто говорить російською мовою і хоче знати правду про події в Україні, Східній Європі, Росії та світі.

Контент телеканалу дуже чітко потрапляє в запити російськомовної аудиторії за кордоном. За рік матеріали під брендом FREEДОМ загалом отримали 6,5 мільярда переглядів, понад 76% з них — не з України.

Труднощами та досягненнями року роботи FREEДОМ поділилися співробітники телеканалу, а гості ефіру дали свою оцінку ефективності українського іномовлення.

Читайте також: Канал українського іномовлення FREEДОМ: рік інформаційної війни мовою ворога

FREEДОМ — загроза російській пропаганді

Шефредактор телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука розповів про особливості організації роботи телеканалу у воєнний час, про вплив FREEДОМ на ситуацію в Російській Федерації та зазначив, як російська пропаганда реагує на голос правди з України.

— Рік тому ми ще не знали, що таке велика війна. У перші дні повномасштабного вторгнення не було взагалі розуміння, що відбувається. Як вдалося за лічені дні організувати мовлення ось такого потужного каналу, який доносить інформацію для жителів різних держав по всьому світу?

— Ми не просто телеканал, ми — державне іномовлення. Ми, звичайно, готувалися до різних поворотів подій. Але не приховую — те, що сталося 24 лютого, і для нас стало повною несподіванкою. Проте у нас були напрацьовані різні плани дій, і ми почали їх реалізовувати.

Спочатку план мінімум — ми організували студію в іншому регіоні, евакуювавши основну частину телеканалу з Києва. Якщо раніше ми переважно запрошували гостей до студії, то в перші ж дні повномасштабного вторгнення налаштувалися на онлайн-спілкування. Посилили нашу регіональну мережу, видавали матеріали з місць подій із різних куточків України й світу. Крім власкорів інформацію нам передавали й наші глядачі. І таким чином телеканал став комунікаційним майданчиком для тих, хто опинився в кризовій ситуації.

Нам вдавалося і вдається доносити правду шляхом широкого покриття мовлення FREEДОМ. Адже нас можна дивитися не тільки через супутник, а й на YouTube, і на сайті, і на наших інших діджитал-майданчиках, у кабельних мережах Європи тощо.

— Як телеканал оцінює ефективність своєї роботи, як збирають статистику?

— У нас є власна методологія підрахунку того, як ми впливаємо на ситуацію. Вона дуже складна. Але найголовніші індикатори, які ми виводимо, вони прості.

Наприклад, у Росії шоу пропагандистів Скабєєвої та Соловйова вилетіли з топрейтингів переглядів. Так само зріс рівень недовіри до федеральних медіа з боку російського глядача. При цьому завдяки доступності FREEДОМ в інтернеті у нас з кожним днем зростає аудиторія з РФ — це люди, які хочуть отримувати інформацію з незалежних джерел, які більш скептично налаштовані до рішень чинної російської влади. А що більше у людей є можливостей доступу до альтернативних джерел (а не тільки до федеральних ЗМІ), то вищим буде рівень критичного мислення.

Але російськомовна аудиторія — це ж не тільки РФ. Дуже багато російськомовних людей у країнах Євросоюзу, не кажучи вже про країни так званого пострадянського простору. І багато хто з них також схильні до роспропаганди. І завдяки FREEДОМ вони мають можливість отримувати правду російською мовою.

Без удаваної скромності скажу, що FREEДОМ сьогодні в авангарді сучасної незалежної якісної журналістики російською мовою.

— А що означає FREEДОМ для самої російської пропаганди, тому що FREEДОМ по-різному згадують і в російській пресі, і на різних високих російських заходах. Тобто телеканал українського іномовлення у них на слуху.

— Вони, звичайно, нас побоюються. Тому що для них будь-яке не підконтрольне російській владі джерело інформації — це загроза. Подивіться, що вони зробили зі своїми опозиційними медіа. Подивіться, де російська опозиція, де їхні активісти, письменники, діячі мистецтва…

Але на нас репресивна машина Кремля впливати не може, оскільки ми ведемо мовлення з-за кордону Росії. Звичайно, вони намагаються нас заглушити, наші діджитал-майданчики регулярно зазнають хакерських атак. Але у нас професійна команда, тому всі їхні спроби — марні.

І ми продовжуємо мовити й на територію Росії для тих, хто здатний почути реалії, які відбуваються в Україні, а не жити в ілюзіях “Первого канала” та інформаційного потоку брехні.

Ми глибоко знаємо ситуацію в Російській Федерації, ми глибоко розуміємо потребу глядачів Російської Федерації, російськомовних глядачів у Європі. І ми пильно моніторимо меседжі їхньої пропаганди, щоб оперативно розвінчувати їхні фейки. Але ми працюємо не за принципом “промивання мізків” (як діють пропагандистські росмедіа), ми доносимо правду через призму якісної незалежної журналістики. Ось це наш основний підхід. Він і раніше давав ефект, він працюватиме й надалі.

Журналістика на війні

Кореспонденти та кореспондентки телеканалу FREEДOM працюють у найгарячіших точках України. Альона Грамова та Анастасія Волкова з перших днів повномасштабного вторгнення висвітлюють події в Донецькій і Луганській областях. Альона і Настя поділилися, чим їм запам’ятався рік роботи.

АЛЬОНА ГРАМОВА: Особливо важко знімати дітей і старих у бомбосховищах

— Рік був непростий для всіх українців, і для воєнних кореспондентів зокрема. Особливо на Донбасі. Але було дуже приємно працювати в одній команді, завжди була підтримка і допомога.

Що запам’яталося. Знаєте, якби рік тому мене запитали — чи готові ми взагалі до такої роботи — я б, напевно, з упевненістю не змогла б відповісти. Ми вже кілька років висвітлюємо події на Донбасі, тут непросто з 2014 року. Але останній рік, звісно, був найскладнішим.

Зараз, через рік, ми вже адаптувалися до ситуації та навіть трошки видихнули. Але, звісно, неможливо адаптуватися до війни, до болю і горя людей. І до нинішнього вигляду міст, які ще трохи більше ніж рік тому ми знімали й розповідали про їхній розвиток, про нововведення, про плани на майбутнє. А сьогодні Росія перетворила їх на руїни.

Наприклад, місто Авдіївка, що поблизу лінії фронту ще з 2014 року. Але в середині лютого минулого року ми знімали тут відкриття міського суду, тому що всі вісім років до цього через близькість лінії фронту в Авдіївці не працював суд. І за кілька тижнів, після 24 лютого 2022 року Авдіївка одна з перших почала страждати від практично щоденних обстрілів російської армії.

Дуже важко було знімати людей в обстрілюваних містах, їхні непрості історії. Жителі постійно перебували в укриттях. Перший час, коли бачиш дітей, людей похилого віку в бомбосховищах, — це було особливо важко. Але ти розумів, що потрібно зробити матеріал, що це потрібно показувати світові, а в тебе всередині все просто перевертається.

Але ми продовжуємо працювати, ми продовжуємо доносити правду і, звичайно ж, не сумніваємося в нашій перемозі!

АНАСТАСІЯ ВОЛКОВА: Приходили до мене додому і погрожували

— Я на початок повномасштабної війни вже майже 8 років жила в Сєвєродонецьку, до якого переїхала після подій 2014 року з Луганська. Але в лютому 2022 року знову прийшли російські військові, щоб відібрати вже друге моє рідне місто.

Звісно, було страшно, бо Сєвєродонецьк майже одразу опинився в напівоточенні, місто постійно бомбили. Приходили й до мене додому, погрожували, щоб я припинила свою журналістську діяльність. Але ми продовжували працювати, висвітлюючи ситуацію в Сєвєродонецьку, Лисичанську, Рубіжному та багатьох інших населених пунктах Луганської області.

Зрештою, внаслідок обстрілів було знищено квартиру, в якій я жила, вона повністю згоріла. Це сталося за два дні до повної окупації Сєвєродонецька. До цього моменту я перебувала тут. Уже йшли вуличні бої, і я, звичайно, виїхала з міста. Після цього Луганська область майже вся була захоплена окупантами.

Але завдяки керівництву телеканалу наш донбаський корпункт було збережено, ми працюємо тут донині. Зараз я працюю в Донецькій області, допомагаю моїй колезі Альоні Грамовій у висвітленні ситуації в цьому регіоні. І ми обов’язково тут зустрінемо визволення всього Донбасу і повну перемогу України, і першими повідомимо про це всьому світу!

FREEДOM в оцінці спікерів ефіру

З нагоди першого року роботи телемарафону FREEДОМ свою оцінку та побажання озвучили гості ефіру.

ОЛЕКСАНДР ТКАЧЕНКО, міністр культури та інформаційної політики України

— Сьогодні виповнюється рік з початку мовлення російськомовного проєкту каналу FREEДОМ. За цей рік 6,5 мільярда переглядів на діджитал-майданчиках. У 44 країнах світу, 20 з яких додалися за останній рік. Мовлення на 6 супутниках, у 700 кабельних мережах і в пакетах 10 ОТТ-платформ.

Переважна більшість глядачів — із Росії. Канал постійно потрапляє в тренди YouTube у РФ, Казахстані, Німеччині.

За цей рік команда FREEДОМ зробила величезний внесок у нашу інформаційну перемогу. Тому що цей канал заміщає заборонені в країнах Європи російські канали та доносить правду про війну Росії проти України. Так тримати! Обов’язково переможемо!

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК, радник глави Офісу президента України

— Рік роботи — це ще тільки початок. Попереду дуже багато всього. Знаєте, я вас дивлюся, і ви мені дуже подобаєтеся. Ви завжди на місці, завжди фахові, завжди ставите запитання, на які потрібно відповідати саме тут і зараз, тому що це дуже важливо для всіх.

Через рік, через два, через 10 років, я сподіваюся, ви також будете в строю, але з набагато більшою аудиторією.

Ви прекрасні, ви чудові, ви те, що потрібно. Спасибі вам за роботу. Спасибі вам за цей рік. Спасибі за те, що ви завжди актуальні. І спасибі, що ви — FREEДОМ.

АНДРЕА КАЛАН, офіційна представниця Держдепартаменту США

— Я хотіла б привітати команду каналу FREEДОМ з першим роком роботи, роком приголомшливих репортажів, які вийшли в ефір попри всю складність обставин.

Ваша робота, що дає змогу донести об’єктивну інформацію та перевірені факти до російськомовної аудиторії по всьому світу, — безцінна.

Дезінформація — одне з найважливіших знарядь Кремля, на яке там покладають великі надії. Але правда — найкращий захист.

Я з нетерпінням чекаю, коли зможу привітати вас не з річницею, а із закінченням цієї жахливої війни.

Я вже неодноразово говорила у ваших ефірах, але із задоволенням повторю: Сполучені Штати підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде потрібно. Слава Україні!

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО, український політолог

— Правду треба знати і її треба привносити в російське суспільство. Тому що правда — це ліки, це антибіотик для хворого російського суспільства.

Поки це стосується тільки тих, хто готовий цю правду споживати, хто готовий лікуватися сам. Хто розуміє, що те, що відбувається в Росії,— неправильно, воно створює проблеми для самої Росії, тому шукає інші джерела інформації.

Але для того, щоб процес лікування суспільства прискорився, потрібна ще військова поразка Росії, потрібен перелом у військових діях. І тоді поєднання і кризових тенденцій усередині Росії, і військових поразок путінського режиму, і правди, що буде доноситися з найрізноманітніших джерел у Росії, галаю, прискорить процес лікування російського суспільства.

Тому що воно важко хворе. І правда — це одні з найважливіших і, можливо, найголовніших ліків для його лікування.

ІВАН СТУПАК, військовий експерт Українського інституту майбутнього

— З днем народження, канал FREEДОМ! Вітаю вас із вашим маленьким, але від цього не менш важливим ювілеєм.

Ви робите дуже важливу, дуже потрібну і затребувану роботу. На вас дивляться, на вас орієнтуються. І найголовніше — вам довіряють інформацію з перших рук з України. Ви показуєте всьому світу, який вигляд мають події насправді — не прикрашаючи, не загортаючи їх в обгортку пропаганди.

Тому я бажаю вам процвітання, і ще більшого просування. Більше глядачів, більше підписників, більше лайків, більше репостів. І найголовніше — більше цікавих, якісних матеріалів і гостей у ваших ефірах. З днем народження, FREEДОМ!

Ілля ПОНОМАРЬОВ, російський опозиційний політик, депутат Держдуми РФ (2007-2026 рр.)

— Напевно, на жодному каналі я особисто не з’являвся стільки разів за цей рік, як на телеканалі FREEДОМ.

Тому що FREEДОМ несе правду, FREEДОМ говорить російською мовою тим, хто інакше б ніколи цю правду не почув.

Я бажаю вам розвиватися в тому ж самому дусі. Й бережіть себе, тому що нам із вами ще російське телебачення потім змінювати!

ГЕННАДІЙ ГУДКОВ, колишній депутат Державної Думи РФ, російський опозиційний політик

— FREEДОМ веде дуже серйозну, важливу політичну і громадську роботу — це формування правильного погляду і розуміння, що відбувається насправді сьогодні у світі, на війні, в Росії, в Україні тощо. Це дуже важливо.

Напевно, зараз треба працювати в союзі з величезною кількістю каналів на об’єднання, на формування великого холдингу, який буде здатний впливати на громадську думку.

Хочу сказати вам спасибі, хлопці та дівчата, за можливість висловлюватися, за можливість озвучувати свою точку зору. Вона формує все-таки розуміння того, що нинішню путінську Росію, безумовно, має бути зламано.

ОЛЬГА КУРНОСОВА, російська політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Empire

— Це дуже важкий рік, який усі ми провели, не відриваючись від новин. І дуже важливо було чути новини російською мовою. З інших вуст, не з вуст Кремля.

І те, що канал FREEДОМ робить ці новини, — це дуже важливо.

Настане час після перемоги, коли можна буде оцінити ту роль, яку в цю перемогу вніс канал FREEДОМ. Мені здається, це дуже велика роль.

АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ, російський політолог і публіцист

— У наше століття інтернету ви говорите на всю російськомовну аудиторію світу, зокрема на російську. Будь-хто може нас із вами почути. Я з вами майже щодня в ефірах.

Правильно, звичайно, дорікають, що в Росії немає масового антивоєнного руху. Але подивіться, скільки героїв, абсолютно невідомих молодих людей у різних містах виходять на поодинокі пікети та щодня отримують великі терміни у в’язниці.

Комусь все одно доведеться будувати нову Росію після поразки Путіна. І ви зараз працюєте і на це будівництво.

ФРАНАК ВЯЧОРКА, старший радник лідера білоруської опозиції Світлани Тихановської

— На телеканалі FREEДОМ можна побачити правду про Україну. Багато білорусів дивляться трансляції FREEДОМ, дивляться українські національні ефіри. До 11% білорусів стежать за новинами у світі та в Україні через українські ЗМІ, що теж дуже важливо.

Ваша робота дуже важлива, щоб більше розповідати і про білоруський порядок денний.

Тому що не можна тримати людей в інформаційному вакуумі, не можна їх залишати наодинці з російською пропагандою.

НОНА МАМУЛАШВІЛІ, представниця партії “Єдиний національний рух” Грузії

— По-перше, вітаю з роком дуже непростої роботи. Дуже важливо те, що ви робите.

FREEДОМ — один із найпопулярніших каналів у Грузії. І не тільки в Грузії. Я розмовляю зі своїми друзями в Центральній Азії, і всі дивляться вас.

Мені дуже подобається ваш слоган “На русском тоже говорят правду”. Та маса пропаганди, яка використовується Російською Федерацією, обов’язково має бути зупинена, і люди повинні мати право слухати альтернативну інформацію. А не тільки бути жертвами промивання мізків з боку машини російської пропаганди.

Тому дуже важливо, щоб ваш канал існував, і щоб у більшої аудиторії була можливість почути правду навіть російською.

Читайте також: Те, про що не розповість російський телевізор: телемарафону FREEДОМ — рік (ВІДЕО)

Прямий ефір