На 2 млрд доларів військової техніки: що в російському “лендлізі” для України — оцінив Олексій Мацука

Олексій Мацука. Колаж: uatv.ua

Україна отримала майже на 2 мільярди доларів військової техніки — і мова зовсім не про допомогу Заходу. В ЗМІ запевняють, що це “лендліз” від Росії.

Техніка, найчастіше зовсім нова, була покинута під час відступу російської армії з київського, чернігівського, харківського та інших напрямів або захоплена на полі бою Збройними силами України як трофей.

Чому Москва втрачає важке озброєння? Скільки росіянам коштує війна? Як довго з такими темпами фінансових втрат РФ зможе її тягнути? Про це — в авторській програмі шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Російський “лендліз”

Бронетехніка, стрілецька зброя і навіть танки з авіацією — це те, що залишають під час відступу росіяни, а українці захоплюють та знову повертають на фронт, але вже на своєму боці. Обсяги цього величезні.

За підрахунками американської газети The Wall Street Journal, Москва залишила в Україні більше зброї, ніж передала Києву будь-яка з західних країн. Звучить неймовірно, але цей факт справді підтверджується незалежними джерелами. Говорять про це і військові експерти.

“Отримавши від Росії лише за найскромнішими підрахунками 460 танків, можна констатувати, що ця країна є найбільшим постачальником важкої бронетехніки для України. Це досить суттєві обсяги. Є дані, що вже багато підрозділів укомплектовано практично на 100% трофейною технікою”, — розповів військовий експерт, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих.

Втрачати техніку росіяни почали ще навесні, відступаючи з київського та чернігівського напрямків. Кидали при найменшій поломці, бо можливостей для ремонту не було або просто тому, що паливо закінчилося. Залишали “залізо”, і відходячи з Херсону. Але найбільше, коли йшли з Харківської області. Контрнаступ Збройних сил України розвивався дуже швидко, росіяни не були готові до того, щоб якось протидіяти. Не було часу навіть на організований відступ — не те що на вивіз техніки чи те, щоб її свідомо пошкодити.

Так, є й підбита техніка, яку потім розбирають на запчастини. Але більшу частину Україна ремонтує та ставить в стрій.

“Ми ремонтуємо практично всю техніку, яка колись робилася за стандартами Радянського Союзу. Якщо пошкодження невеликі, можемо її вводити в дію. Тому до заявленої кількості ми можемо додати ще щонайменше 25% додаткових ресурсів”, — уточнив військовий експерт Сергій Грабський.

Підрахунок явно ведуть в українському Міноборони, але є й відкрита статистика — цифри дослідницьких проектів, згідно з якими за 9 місяців війни йдеться вже про 2 тис. одиниць всілякої техніки, одержаної Україною лише як “російський лендліз”. Це підрахунки авторитетного голландського проекту Oryx. Його аналітики уважно відстежують втрати фото та відео. Отже, бачать не всі, але навіть в цьому випадку їх цифри вражають.

Найдорожчі трофеї — це танки. Їх Україна захопила понад півтисячі на загальну суму понад 800 млн дол. Далі йдуть БТР — їх найбільше за чисельністю — 1163 од. А це ще плюс майже 700 млн дол. Майже 200 од. артилерії вартістю 154 млн дол., 209 од. ППО — 175 млн дол., 51 од. РСЗВ — 46 млн дол., 503 військові машини — 50 млн дол. і вертоліт — 10 млн дол.

Серед трофеїв чимало нових зразків російського озброєння. Це танки Т-72Б3, нові міни, які мало хто раніше бачив, а також безпілотники “Орлан-10” та засоби керування ними.

“В Харківській області Росія втратила багато техніки. Йдеться про 300 одиниць різного озброєння. Цього вистачить приблизно на три батальйонно-тактичні групи”, — додав військовий експерт Антон Міхненко.

І це справді дуже серйозна шкода — не тільки в сенсі втрат в оснащенні, а й великого удару по скарбниці.

Ціна війни

За ці місяці війни Росія витратила на бойові дії чверть свого річного бюджету, підрахував “Форбс”.

Йдеться про 82 млрд дол., і ця цифра збільшується щодня. А якщо враховувати витрати на мобілізацію, на закупівлю іранських дронів і ракет, на можливі постачання снарядів з Північної Кореї, то війна для Кремля стає дедалі дорожчою. Вже зараз вона обходиться Москві в близько 10 млрд дол. на місяць.

І це навіть не журналісти порахували. Офіційні дані Мінфіну Росії свідчать, що один день війни з Україною обходиться платникам податків в 21 млрд рублів або майже 400 млн дол. Якщо округлити — 1 млрд рублів на годину.

Запитайте, звідки такі шалені витрати? Насамперед, витрати на оборонку збільшилися більше, ніж вдвічі, якщо порівнювати з довоєнним періодом.

При цьому шаленими темпами зростає дефіцит держбюджету Росії. Ще в квітні цього року він становив 1,6 трлн рублів. А ось доходи продовжують знижуватися — через західні санкції, обмеження на торгівлю газом і нафтою, зупинки “Північного потоку”…

А тепер йдеться про примусовий ліміт цін на російську нафту: куплене вище цієї “стелі” заборонять перевозити морем. Новий економічний удар, який, як уже підрахували експерти, призведе до втрати Москвою мільярдів доларів.

“Цього року, за різними експертними розрахунками, очікується, що валовий продукт Росії скоротиться на 7-8%. Якщо буде ефективно впроваджено ембарго, то я думаю, що наступного року можливе падіння російського ВВП на 12-15%”, — заявив директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

З такими економічними втратами наступного року війну в Україні російський бюджет може й не потягнути!

Бюджет на межі

І давайте розберемося в арифметиці війни. Найдорожче у війні — це боєприпаси. Один снаряд радянського калібру коштує близько 1000 дол. А з урахуванням того, як часто українська армія — завдяки американським HIMARS — знищує російські склади боєприпасів, витрати неймовірні. А до них ще багато чого потрібно додати.

Наприклад, забезпечення армії — форма, стрілецька зброя та інше — це майже 30 млрд дол. Плюс зарплати військовослужбовцям — майже 16 млрд дол., також компенсації пораненим та виплати родичам вбитих військових — ще 18 млрд дол.

Втрати бійців за останні кілька місяців в російській армії лише збільшуються. Саме тому в Москві заговорили про нову хвилю мобілізації. І, можливо, навіть не про часткову, а про повну. І тут теж питання — чи вистачить у Москви коштів для нових мобіків?

“Чи справді буде для них всіх достатньо матеріальної частини. Якщо ні, тоді це буде легка піхота, яку можна використовувати для тих хвиль, які ми бачимо на Бахмутському напрямі, або просто для сидіння в обороні”, — зазначив військовий експерт Давид Гендельман.

До того ж чергова хвиля мобілізації — це теж удар по бюджету, просто ці цифри ніхто офіційно не покаже. В Росії на фронт забирають людей з бізнесу, який міг би приносити гроші до скарбниці. З підприємств, яким доведеться готувати та навчати нових робітників. І це лише погіршить стан і так розхитаної російської економіки. Заради безглуздої та нікому не потрібної війни.

Можливо, до речі, саме тому російські військові й кидають техніку — і вже назбиралося на два мільярди. Мобілізували з-під палиці, а тому немає мотивації ставитись до неї, як до “своєї”. Як і цю війну мало хто вважає “своєю”. Наскільки в Москви вистачить коштів та рішучості її продовжити? Обов’язково поговоримо про це в одному з нових випусків моєї авторської програми.

Прямий ефір