Легалізація медканабісу – чому це важливо і через що законопроєкт не ухвалили: “5 вопросов” з Дмитром Шерембеєм

Фото з сайта radiosvoboda.org

Голосування за легалізацію в Україні медичного канабісу провалили депутати Верховної Ради. “За” виступили лише 184 парламентаря. Законопроєкт відправили на доопрацювання.

Чому легалізація медичного канабісу важлива і з якої причини депутати провалили голосування – розповів правозахисник Дмитро Шерембей у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

– Чому Верховна Рада не підтримала законопроєкт про легалізацію медичного канабісу? І чому це важливо?

– Це треба, тому що в Україні від 2 до 2,5 млн осіб на рік потребують знеболювальних широкого спектру застосування, які недоступні. Україна в рейтингу країн за доступністю знеболювальних перебуває нижче 100 місця. Навіть з тих знеболюючих, які нам доступні, тільки 7% – широкого спектра. І половина з них купуються на чорному ринку.

Біль, відсутність технологій і можливості керувати станом здоров’я, звичайно ж, може призводити до летального результату. Є дуже вразливі групи – люди з онкологією, діти з епілепсією, солдати з посттравматичним розладом, люди з ВІЛ і захворюваннями, пов’язаними з ментальним здоров’ям.

Дуже важливо, що канабіноїди та масло є дуже простою і високоефективною альтернативою хімічним наркотикам широкого спектру. Наприклад, дитині, у якоъ епілепсія, часом призначають від 1 до 6 препаратів, в яких є наркотик. Одна добова доза для цієї дитини може призвести до передозування дорослої людини. З’являється прекрасний природний продукт, просте масло, канабіноїди, в якому немає елементів звеселяння, який може анулювати кількість приступів за добу у цієї дитини.

Всесвітня організація охорони здоров’я і науковий світ закрив цю дискусію п’ять років тому, і 3,5 роки тому офіційно була опублікована позиція Всесвітньої організації охорони здоров’я. Кожній країні рекомендовано врегулювати доступ до препаратів для пацієнтів, у яких містяться канабіноїди. Україна проігнорувала цю рекомендацію, вона багато разів її ігнорувала і закривала на це очі.

Чому депутати не проголосували? З однієї простої причини: вартість чорного ринку обороту цих препаратів в Україні – 10 млрд дол. Одна така баночка в Польщі, Ізраїлі, Німеччині, Великій Британії або в будь-якій країні Євросоюзу обійдеться від 12 до 18 євро. Цієї баночки вам може вистачити на місяць або на два. В Україні, купуючи таку баночку через Telegram-канал, ви заплатите від 100 до 150 дол. Контрабандисти наживаються на пацієнтах, і ті, хто курує чорний ринок, наживаються на цих пацієнтах.

Всі депутати, які голосували проти законопроєкту, я думаю, що вони знають ціну і чому вони це роблять. Я не вірю в те, що вони щиро помиляються і не розуміють світові тренди, чому нам треба рівнятися на Євросоюз, Ізраїль, Канаду, Америку. Чому ми рівняємося на Росію або на Північну Корею? У мене немає ані раціональної відповіді, ані моральної, ані юридичної.

Я б не сказав, що відбулася негативна подія, тому що 184 депутати проголосували за долю пацієнтів. Це неймовірно великий відсоток. Чому? Тому що в Україні такий закон голосували вперше за 30 років. Не було такого закону в принципі. Я думаю, що ми зробимо все можливе, щоб депутати зробили висновки під час свого відпочинку за півтора місяці. Я б, звичайно, їм подарував путівки в палати паліативної допомоги, палати хоспісної допомоги, або в сім’ї, у яких є діти з епілепсією. Така путівка називається путівка в здоровий глузд.

– Чи правильно, що медичний канабіс, згідно із законопроєктом, можна буде використовувати тільки в медичних цілях? Адже є багато пропаганди, зокрема з боку РФ, що Україна нібито намагається зробити доступними наркотики.

– Йдеться про медичні препарати, медичну олію і краплі, в яких є канабіноїди, які використовуються в медицині. Крапка. Відкрию секрет – в Україні, в Росії, на пострадянському просторі немає проблеми доступності марихуани ніде. Ви її купите в будь-якому обсязі у два кліки в Telegram-каналі. Але пацієнти повинні бути звільнені від рабства ходити на чорний ринок, щоб купувати препарати, які завозять контрабандою. Вони повинні прийти до лікаря, отримати рецепт і в аптеці купити якісний медикамент. А чорним ринком і оборотом марихуани нехай займається поліція – це їхній прямий обов’язок.

– Законопроєкт відправили на доопрацювання. Коли буде повторний розгляд?

– Я думаю, що це буде у вересні-жовтні, тому що там немає істотних зауважень. Ми просто чули з трибуни різні припущення, що нібито тепер всю Україну засіють коноплями. Україна вже 30 років вирощує коноплю. Понад 30 тис. га. З цих конопель виробляють велику кількість товарів, але з неї не роблять ліки.

Все, що ми хочемо – щоб людей перестали обманювати. У лікувальній системі лікарі та вчені повинні ухвалювати рішення, а не депутати-популісти. Тому що від цього залежить життя мільйонів.

На сьогоднішній день в Україні є 36 найменувань наркотиків в аптеках і лікарнях. Це медичні препарати. В Україні доступна вся опіатна лінія, і морфій доступний. І всі ці депутати, які виступали проти, не непритомніють від того, що у нас морфій колять. Щоб ви розуміли, морфій перебуває на третій позиції ООН з нанесення соціального і анатомічного шкоди.

Я дуже сильно сподіваюся, що у вересні-жовтні депутати повернуться зі своєї відпустки і зроблять висновки, і що 2 місяці терпіння болю хворими – це достатня ціна, яку вони заплатили за все своє життя.

Прямий ефір