Китай зацікавлений у тому, щоби протистояння Заходу і Росії тривало якомога довше в Україні, — політолог

Прапор Китаю. Фото: meixingnan.com

Китай не буде підтримувати Росію в її війні проти України офіційно повністю військовими силами, боєприпасами або будь-яким іншим способом. Таку думку сьогодні, 19 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

“Китай, до речі, зацікавлений у тому, щоб протистояння Заходу і Росії тривало якомога довше в Україні, і щоб це було таке дрібне кровопускання з обох сторін. Відповідно, профіт мав Китай у вигляді договороздатних і податливих ЄС і РФ. У такий спосіб він розширює свій вплив на Далекому Сході, а з іншого боку, веде перемовини про перезапуск відносин із Європейським Союзом із вигідної для себе позиції”, — сказав він.

Звідси, уточнив експерт, і миротворчі ініціативи.

“Звідси глобальна безпекова ініціатива, озвучена до появи українського плану, який якраз ґрунтується на тому, що Китай намагається бути такою собі третьою силою, третьою точкою, яка б консолідувала навколо себе країни, які не приєдналися, які намагаються заробити на конфлікті, або які намагаються витримати нейтралітет через залежність від глобальних гравців. Або ті, що перебувають у якомусь дискурсі антиколоніальної боротьби із Заходом, протистояння Глобального півдня із Заходом. Китай поводиться тут дуже затишно і комфортно, і виходити за межі цього умовно нейтрального позиціонування він не збирається”, — каже Кулик.

За словами політолога, у Китаю своє бачення миротворчості, яке передбачає не просто зупинку якихось воєнних дій, а реалізацію стратегічних завдань.

“А поки остаточного миру в Україні не передбачається, робити ставку на це Китай не буде. Тобто розв’язання конфлікту будь-якими способами. Китаю вигідна уповільнена війна з малою інтенсивністю. І що довше вона триватиме, то більше вигоди отримуватиме Китай. Це необхідно враховувати під час нашого діалогу з Пекіном. У ситуації України і Росії інтереси Китаю простежуються в тому, щоб якомога затягнути цей конфлікт. Так, знизити інтенсивність, навіть, можливо, заморозити на якомусь етапі військові дії. Але зберегти саме напруження, що з точки зору Пекіна послаблює і Захід, і РФ, роблячи її такою, що здатна домовлятися. І тут головна пастка, з якою багато доведеться працювати українській дипломатії”, — підсумував Віталій Кулик.

Читайте також: Китай не потребує жодних союзників, він бачить Росію як попутника, — політолог про військову допомогу

Прямий ефір