Кремль змінює тактику: про рішення масово застосовувати авіацію на фронті — в розборі Мацуки

Олексій Мацука. Фото: uatv.ua

“Кремль готовий змінити тактику на фронті і масово задіяти авіацію в ході цієї війни” — такі повідомлення опублікували відразу декілька зарубіжних ЗМІ. Мовляв, Москва досі військові літаки “берегла”. Але тепер наземний наступ буксирує, ракетні атаки давно не такі ефективні, як розраховували в Росії… От і можуть дістати додатковий козир, прагнучи перевести війну в нову фазу.

Це спроба залякування чи справді готується ескалація? Які шанси, що над Києвом, Львовом, Одесою та іншими містами можуть пролітати російські винищувачі та бомбардувальники? Про це — в авторській рубриці шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Чутки чи попередження?

Все почалося з публікації Financial Times, яка з посиланням на джерела у західній розвідці написала, що Росія накопичує літаки поблизу кордону з Україною. Нібито для того, щоб підтримати наземний наступ, що захлинається.

“Ймовірно, понад 80 відсотків повітряних бортів у безпеці та доступні. Тому ми очікуємо, що вони готуються до повітряної кампанії та спробують завдяки атакам вивести з ладу ППО України”, — з публікації Financial Times.

Через два дні після цієї публікації з’явилася ще одна — цього разу опозиційного російського інтернет видання “Важные истории”, яке з посиланням на джерело, близьке до російського Міноборони, повідомило, що армія РФ готується масово застосовувати авіацію в Україні. Стверджувалося, що російські літаки і гелікоптери “будуть масово збивати”, але у ВСУ все одно можуть виникнути складності.

“Раніше авіацію берегли, вона майже не залітала до зони дії української ППО. Тепер вирішили змінити тактику”, — з публікації “Важных историй”.

Звісно, ці новини розійшлися і в Україні, схвилювавши багатьох. Президент Зеленський закликав українців не боятися таких повідомлень, запевнивши, що сьогодні Україна має найкращий захист ППО за весь час незалежності.

“Боятися немає сенсу. Чекати від них квітів немає бажання і теж немає сенсу. Вірити в те, що вони кажуть — точно немає практики довіряти їм. Тому розраховувати на себе і ставитися до цих заяв як просто до ще однієї психологічної атаки з боку Російської Федерації”, — сказав президент України Володимир Зеленський.

Стриманіше відреагували Сполучені Штати. Глава Пентагону Ллойд Остін прямо таку загрозу не спростував, але заявив журналістам, що поки що США не спостерігають концентрації російської авіації біля кордонів України.

“Що стосується того, чи Росія нарощує авіацію для якогось масованого удару, то ми зараз цього не бачимо. Але ми знаємо, що у Росії залишається значна кількість авіації в запасі. Саме тому ми наголошуємо, що нам потрібно зробити все можливе, щоб дати Україні якнайбільше можливостей протиповітряної оборони”, — наголосив міністр оборони США Ллойд Остін.

Спікер командування повітряних сил України, коментуючи публікацію Financial Times, такої можливості також не спростував. Але сказав — не можна стверджувати, що авіацію “стягують” до лінії фронту та кордонів України. Це не танки, таке визначення в принципі некоректне для повітряних бортів.

“Не можна стягнути авіацію до кордонів, це не артилерія, не БМП, не особовий склад. Це авіація, яка має бути на аеродромах, вона як була стягнута, скажімо так, на початку війни, вона там так і залишилася. Це сотні літаків та вертольотів. На початку агресії це було 750, зараз відповідно до завдань ця цифра може змінюватися в той чи інший бік”, — пояснив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

І в цій ситуації давайте спробуємо розібратися, чи є хоч якісь ознаки, що авіаудар може статися в найближчому майбутньому? І що може сказати військовим, що така зміна тактики готується?

Баланс сил

Українська розвідка підтверджує озвучену ВПС оцінку — Росія зараз має близько 750 бортів. Мають у своєму розпорядженні інформацію про 450 літаків тактичної авіації і триста вертольотів, половина з яких ударні. Всі вони розподілені приблизно по 40 аеродромах як на території Росії та Білорусі, так і на окупованих територіях України. На відстані, яка перевищує дальність роботи боєприпасів до “Хаймарсів”, що є у Києва.

“Вони розташовані в основному на території Російської Федерації не менше ніж за 200 кілометрів від кордону, зосереджені в різних місцях, але за межами нашої досяжності”, — поінформував представник української військової розвідки Андрій Юсов.

Таким чином, хоч у відносній близькості Росія зосередила частину свого повітряного флоту, і у Вашингтоні, і в Києві вважають, що масштабні повітряні операції по всій території України малоймовірні. Але що, як у Кремлі на це і розраховують? Адже на відміну від наземних сил, переміщення яких займає час і добре видно з супутників, авіаційну техніку можна “стягнути” до місця виконання завдань і за пів години. Чи зможе в такому разі Україна відбити таку атаку своїми силами ППО та існуючою авіацією?

Очевидно, що якщо за кількістю особового складу, військової техніки та артилерії Україна ось-ось вийде на паритет з Росією — як мінімум якісно — щодо авіації серйозний дисбаланс. Експерти оцінювали кількісну перевагу Росії в авіаційній техніці вдесятеро, до цього авіапарку входять і винищувачі п’ятого покоління (принаймні, як їх позиціонують росіяни).

“По всій території Росії російські ВПС, ймовірно, зберігають майже неушкоджений парк з 1500 військових літаків … незважаючи на втрату понад 130 машин з початку вторгнення”, — зі звіту міністерства оборони Великої Британії.

Українське командування Повітряних сил оцінює авіаційні втрати Росії приблизно в 300 літаків і 300 гелікоптерів, більша частина яких припала на початок вторгнення, коли Москва ще застосовувала свою авіацію над територією України.

“Пропаганда російська вкладала у вуха звичайних росіян слова Конашенкова, що Повітряні сили України внаслідок кількох вдалих ударів в перші дні були знищені. Одного разу вони “знищили” наші Повітряні сили, вдруге, втретє. Ну, і льотчики російські, мабуть, і самі повірили в чудову російську пропаганду та летіли бомбити Україну, як у себе вдома. Думали, що повітряний простір не контролюється — саме тоді вони отримали великі втрати у повітрі”, — розповів речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Але якщо авіаційна техніка у Москви справді є, то недолік кваліфікованих російських льотчиків військові експерти сьогодні вважають найбільшою слабкістю ВПС Росії. І саме брак пілотів не дозволяє російській армії використовувати авіацію у більших масштабах, ніж зараз.

“Ще в березні минулого року ходила інформація про те, що в літаки садять недоучених курсантів. Можливо, з того часу активізували навчання і через 11 місяців змогли екстрено вивчити велику партію екіпажів. Але, знаючи ефективність російської армії та влади, це є сумнівним”, — озвучив оцінку військовий експерт Ян Матвєєв.

Крім того, західні аналітики вказують на те, що брак пілотів пояснюється і тим, що подібних операцій, які можуть здійснити в Україні, Повітряні сили РФ ще не проводили в принципі. А тому, враховуючи всі особливості придушення ППО та ще й західного зразка, більшість російських льотчиків з таким завданням можуть просто не впоратися.

А ось чи впораються українські Повітряні сили, якщо Росія, попри все, таки наважиться на масовий авіаналіт?

Український план

Безумовно, для Києва ситуацію значно полегшили б сучасні винищувачі. Особливо F-16, які б дозволили вести рівнозначний повітряний бій.

“Щоб захистити Україну, нам потрібно посилити не лише нашу протиповітряну оборону, а й авіацію, включаючи F-16, щодо яких Україна веде переговори з нашими іноземними партнерами”, — зазначив представник української військової розвідки Андрій Юсов.

Нещодавно видання Politico опублікувало фрагменти листа, який п’ятеро членів Палати представників США адресували президенту Байдену. Законодавці стверджують, що винищувачі “можуть виявитися вирішальними для контролю над повітряним простором України цього року”.

“F-16 або аналогічні винищувачі четвертого покоління забезпечать Україні високомобільну платформу, з якої можна буде атакувати російські ракети класу “повітря-повітря” та безпілотники, захищати українські наземні сили, коли вони вступають у бій з російськими військами, а також атакувати російські винищувачі [в боротьбі] за оспорювану перевагу в повітрі”, — фрагмент звернення конгресменів США, з публікації видання Politico.

Politico повідомляє, що таке рішення має прихильників у Пентагоні. Водночас у Вашингтоні є скептики, які вважають, що Україні більше потрібна артилерія, засоби ППО та боєприпаси до них, ніж винищувачі. Таку саму позицію американського командування озвучила і Financial Times.

“На чому ми дійсно маємо зараз зосередитись, то це на здатності України захищати повітря, і вони зроблять це за допомогою зенітної артилерії, оснащеної відповідними боєприпасами. Винищувачі не мають і не будуть настільки ефективними проти російських ВПС, як комплексна система ППО”, — з публікації Financial Times.

Так, передавати Києву ППО союзники пообіцяли, наприклад, на нещодавній зустрічі міністрів оборони НАТО в Брюсселі. Але для цього все одно потрібен час. І якщо російська атака відбудеться з тижня на тиждень, чи вистачить існуючого українського ППО, щоб його відобразити?

Військова стратегія, якої дотримується Росія (а побудована вона на ще радянських принципах), включає декілька способів для прориву захисту ППО. Це і проліт зон ураження засобів оборони на максимальних швидкостях, і бриючий політ, і ухилення від радарів на низькій висоті. Але якщо авіація — як за підручником — летітиме надто низько, то відразу стане вразливою для переносних ЗРК, тих же “Стінгерів”. Тому, як не намагайся ухилитися від удару, завжди знайдуться контрзаходи — питання професіоналізму особового складу.

Загалом протидія російським літакам у глибині території України відрізнятиметься від боротьби з крилатими ракетами, кажуть експерти. Якщо ракета зазвичай летить по закладеній траєкторії, то винищувач може здійснювати маневри, що робить його складнішою і непередбачуваною ціллю.

“Пілот знає, коли його засікли, і може вивести літак із зони поразки. Тому, звісно, ефективність ППО дещо падає”, — підтвердив військовий експерт Ян Матвєєв.

Тим не менш, експерти сходяться на тому, що Україна хоч і відчуває нестачу систем ППО, статистика в 60-80% ураження ракет, що запускаються Росією, дозволяє говорити про те, що вибудована система захисту досить міцна для того, щоб завдати відчутних втрат, зробивши ціну нової авіаційної кампанії — якщо вона почнеться — неймовірно високою.

“Завдяки нашій потужній системі ППО можна говорити про те, що ми приблизно половину всієї залученої ворогом авіації в такому разі “покладемо” вже на першій хвилі атаки”, — уточнив полковник ЗСУ в запасі військовий льотчик-інструктор Роман Світан.

Але тут треба розуміти, що найімовірніше Росія діятиме трохи інакше, ніж ми звикли бачити в кіно про Другу світову, коли летять сотні бомбардувальників та скидають десятки тисяч тонн бомб на великі міста. За словами експертів, сучасна тактика на одному напрямку передбачає використання максимум 12 літаків.

“Не виключено, що це може бути якась провокація перед річницею повномасштабного вторгнення, бо їм потрібно показати якісь “результати”. Але якщо й спробують, то спробувати можна все, але я не думаю, що це принесе РФ якісь здобутки, а навіть якщо й так, це можливо лише за рахунок великих втрат”, – припустив експерт Українського мілітарного центру Юрій Збанацький.

І звідси постає питання — а яка взагалі мета може виправдати для Москви такі втрати? Що взагалі може стати результатом, який коштуватиме половину всієї знищеної авіації РФ — разом з екіпажами? Атака за командними центрами? Але очевидно, що вони ретельно прикриті західними системами ППО… І ось тут з’являється версія, що авіацію справді можуть використати. Але не так, як передбачає західна преса. Що мета — Донбас.

Ціль — Донбас

Так, масове використання авіації, про яке почули журналісти, Москва може готувати для підтримки наземного наступу на Донбасі — для реалізації плану Путіна захопити Донецьку та Луганську області до кінця березня. За оцінками аналітиків, якщо росіяни почнуть атакувати з повітря, це може принести їм певну користь у підтримці наступу по суші.

“Будь-який наступ без авіаційної складової — це просто витрата ресурсів. Тому і для нас дуже важливо, якщо ми готуємось наступати навесні, нам дуже потрібна авіаційна складова від союзників. Оскільки операції без авіації — це потоптатися на місці. Можна виконати якісь завдання, але не глобальні чи масштабні”, — додав полковник ЗСУ в запасі військовий льотчик-інструктор Роман Світан.

За словами експертів, 750 літаків та гелікоптерів, які Москва тримає в запасі, можуть бути також використані на Харківському та Запорізькому напрямках. Крім того, такий наступ може супроводжуватися ракетною атакою, щоб виснажити ППО.

“Навіть якщо буде якась агресивна поведінка Росії, вона буде пов’язана з підвищенням інтенсивності боїв на певних напрямках, зокрема, на східному напрямку. Там можуть бути збільшені удари саме штурмовою та бомбардувальною авіацією, армійською авіацією — це вертольоти К-52”, — прогнозує речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Саме тому Київ так наполегливо просить посилити постачання авіації. І прорив можливий під час зустрічі у Варшаві, де президент Байден збирає союзників. За попередньою інформацією, яку я отримав з дипломатичних джерел, саме в Польщі США можуть офіційно дати “зелене світло” на передачу Україні літаків американського виробництва від тих європейських союзників Америки, які мають у своєму розпорядженні і готові ділитися. Так, самі Сполучені Штати поки що не готові до постачання — але це, як мінімум, може бути першим кроком.

А ось як все пройшло у Варшаві — детально розповім в новому випуску моєї авторської програми.

Прямий ефір