Кнопки з російськими телеканалами в Європі слід віддати каналу FREEДОМ, — експерт із комунікацій

Німецький підрозділ пропагандистського телеканалу Росії RT (Russia Today) заявив про припинення діяльності в Німеччині. Але поки в Європі буде поширена російська мова, російська пропаганда знаходитиме шляхи обходу санкцій для здійснення свого впливу. Про це сьогодні, 4 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів соціолог, експерт із комунікацій Міжнародного центру протидії російській пропаганді Дмитро Громаков.

“Поки існує російська мова в Німеччині, шпаринки залишатимуться. Тому RT може не виходити на офіційних каналах, але телеканал буде присутній в інтернеті, в Telegram та інших мережах. Питання полягає в тому, наскільки аудиторія RT у Німеччині буде стійка до пропагандистських наративів, які пропаганда просуває в цій спільноті. Бо ключова проблема — це вплив російської діаспори на внутрішньополітичну ситуацію в Німеччині. І наскільки сильна російська діаспора з точки зору голосування в Німеччині. Виходячи з цього, і варто оцінювати, наскільки буде ефективною або неефективною російська пропаганда”, — вважає Громаков.

Якщо завдання пропаганди всередині РФ — консолідувати і підвищити мобілізаційний потенціал, “тобто готовність вмирати за наративи”, то щодо зовнішньої аудиторії — інші завдання.

Наприклад, якщо брати німецьку аудиторію чи іншої країни ЄС, то тут одне із завдань пропагандистів — просунути тезу про те, що уряди цих країн діють не в інтересах свого народу, “а в інтересах, мовляв,  країни, що не відбулася, такої як Україна”.

“І тим самим спонукати електорат західних країн до того, щоб не підтримувати курс їхнього уряду на підтримку України. Тому і ставиться питання про те, що заборона RT у Німеччині — це боротьба із засобами масової інформації. У той час як “РТР” [до складу якого входить телеканал RT] ніколи не було засобом масової інформації, це завжди було засобом пропаганди. Тому наші західні партнери мають узяти собі на озброєння те, що вони борються не зі ЗМІ в класичному розумінні, а вони борються саме зі ЗМІ, які існують на російські гроші та відстоюють російські інтереси на території країн перебування”, — пояснив Громаков.

Раніше RT припинив свою діяльність у Франції, тепер — у Німеччині. Експерт зазначив, що ніші, які утворилися, може заповнити український державний телеканал іномовлення FREEДОМ.

“Діяльність FREEДОМ ефективна і корисна. Питання полягає в тому, щоб у каналу FREEДОМ з’явився політичний лобіст на рівні українського МЗС, який наполягатиме на тому, щоб відбулися заміни в кабельних мережах, і кнопки з російськими телеканалами віддали каналу FREEДОМ. Ось це технічна робота, яка має бути виконана нашим політичним керівництвом і людьми, які відповідають за це. Це досить серйозне завдання”, — наголосив Громаков.

Прямий ефір