Інтеграція України в ЄС і НАТО: про що говорили на форумі Фонду Маршалла (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

Після відновлення Україна буде сучасною, економічно розвиненою державою, з прозорою та підзвітною владою. Вона стане членом НАТО та Європейського Союзу (ЄС). Таке майбутнє для країни побачили учасники форуму Фонду Маршалла, який відбувся 24 травня в Брюсселі (Бельгія), повідомляє FREEДОМ.

Російське вторгнення в Україну зруйнувало систему безпеки в Євроатлантичному регіоні, сформовану після Другої світової війни. Стримуючи Росію, Україна зараз багато в чому гарантує безпеку в цій частині світу, тому вона має посісти гідне місце в новій архітектурі безпеки.

Організатор саміту Німецький фонд Маршалла зібрав європейських та американських експертів, урядовців та бізнесменів, які намагалися спрогнозувати, якою буде Україна. Колись план Маршалла, запропонований США, допоміг відновити Європу після перемоги над нацизмом. Зараз на порядку денному план Маршалла для України, яка бореться з новим агресором у Європі.

“Я дійсно бачу Україну ключовим елементом трансатлантичних відносин. Щоб гарантувати трансатлантичну безпеку і благополуччя, Україна має бути реконструйована. Вона потребує безпеки, їй необхідно вступити до таких важливих інститутів як НАТО і Європейський Союз. З усіх боків вона залишається центром майбутніх міцних трансатлантичних відносин. Тож майбутнє міжнародної системи проходить через Україну, і воно має бути успішним, тому США та ЄС так сильно акцентують на цьому увагу. Якщо ми зробимо все правильно, то будемо сильнішими. Але якщо все обернеться не так, як ми хотіли, то це означає, що міжнародна система стає слабкішою, і це призведе до глобальної дестабілізації”, — сказала президентка Німецького фонду Маршалла Гізер Конлі.

Експерти та чиновники намагалися змоделювати майбутнє Євроатлантичного регіону. Зараз це майбутнє багато в чому в руках України, тому українська тема — головна на цьому форумі.

“Абсолютно ясно, що українці не тільки говорять, вони б’ються щодня за своє європейське майбутнє. Вони бачать себе частиною континенту в соціальному, політичному та економічному відношенні, і це дуже чіткий напрямок до інтеграції в Європейський Союз. Те, що відбувається з Україною, — найважливіша подія для Європи та її майбутнього”, — заявив виконавчий директор ініціативи “Відкрите суспільство: Європа і Центральна Азія” Горан Булдьоскі.

Російська агресія показала, що для безпеки України немає альтернативи, крім вступу до НАТО. З експертами згодні й учасники форуму. Мер Миколаєва вже бачить місце свого міста в новій політичній і військовій реальності регіону.

“Сьогодні війна показала, що Україна має бути членом НАТО, і фактично сьогодні ми воюємо виключно людським ресурсом, але водночас із використанням зброї НАТО. Українці показали себе як класні, професійні воїни, які швидко навчаються і воюють радянською і пострадянською зброєю, а також сучасною європейською, західною зброєю. Тому Миколаїв може бути військовою базою. Ба більше, Миколаїв до війни був одним із найбільш мілітаризованих міст України за кількістю військових з’єднань на рівні бригад, і, звісно ж, ми можемо забезпечити й розміщення флоту. Для цього в нас є все — і бухти, і все інше. Ми можемо забезпечувати життєдіяльність цих з’єднань у місті Миколаєві, готові побудувати їм житло”, — пояснив міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич.

Головною запорукою успішного розвитку України має бути її безпека, яку важливо гарантувати. Але бізнес готовий відновлювати Україну вже зараз.

“Ми представляємо бізнес, приватний сектор. Вони готові, вони готуються. Ми якраз говоримо, що зараз ризиковано інвестувати в Україну, але ще більш ризиковано не інвестувати, тому що зараз це буде величезна можливість. І говоримо, щоб уже компанії інвестували, і ми бачимо, що компанії вже почали працювати, і це буде найбільше відновлення країни в Європі з часів Другої світової війни”, — прокоментував президент Торговельної палати США в Україні Енді Гандер.

Головним підсумком конференції можна назвати те, що Україна фактично стала ключовою країною у визначенні майбутнього Євроатлантичного регіону. Це можна назвати доконаним фактом, визнаним експертами та оглядачами.

“Я б хотів наголосити таке — ми всі погодилися розглядати членство України. Ми всі погодилися з тим, що Україна буде членом Альянсу. Це було заявлено дуже чітко під час Саміту НАТО в Мадриді минулого року. Повторювалося багато разів відтоді, як ми вперше ухвалили рішення у 2008 році, — ми всі погодилися з тим, що двері НАТО відчинені для нових членів, і це справа НАТО та України, вирішувати, коли вступати. Не Москви, у неї немає вето”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Лише кілька років тому українська влада і суспільство переконували скептиків у Європейському Союзі та США в реальності євроатлантичного майбутнього для України, сьогодні вже європейці та американці самі не бачать свого майбутнього без України, готові підтримувати її та відновлювати.

“Україна уособлює те, чому статут ООН був створений, чому в нас є ці інституції, такі як Європейський Союз, такі як НАТО, що ми ніколи не повинні залишатися наодинці, коли йдеться про порушення суверенітету і територіальної цілісності. Тому це так важливо. Тому ми маємо фокусуватися на цьому, чинити правильно і стояти пліч-о-пліч з українським народом, щоб бути впевненими, що ми маємо сильну міжнародну систему, яка поважає територіальну цілісність і суверенітет”, — додала Гізер Конлі.

Читайте також: Україна буде членом НАТО, консультації тривають, — Столтенберг

Прямий ефір