“Інструмент маніпуляцій”: експерти назвали справжні цілі “перепису” населення в ОРДО

Фото Укрінформ-UATV

У ЗМІ з’явилася інформація, що окупаційна влада в ОРДО має намір провести перепис населення з 1 по 14 жовтня 2019 року. Він відбудеться шляхом обходу всіх домогосподарств і заповнення опитувальних листів. А серед 33 питань, включених до опитувальника, є ті, які стосуються політичної оцінки населення минулого та майбутнього псевдореспублік.

На думку Сергія Гармаша, президента Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу (ЦДСПД), переписом населення Росія переслідує як економічні, так і політичні цілі.

“По-перше, це гроші. Ви помітили, що більш ніж півроку в Донецьк і Луганськ не йшли російські гумконвої, а нещодавнокордон знову незаконно перетнули вантажівки? Це значить, що після ліквідації Захарченка новому “уряду” було поставлено ​​завдання виведення “республіки” на самоокупність. Росіяни різко скоротили кількість коштів на соціальні виплати і платили тільки на утримання своїх армійських корпусів. Але експеримент не вдався: почалися дефіцити товарів, стала відчутною нестача ліків. Як наслідок – зростання соціального невдоволення. Стало зрозуміло, що без російських грошей, навіть із “націоналізованими” підприємствами, ОРДЛО існувати не можуть. Але росбюджету й на росіян не вистачає, тому Москва хоче отримати об’єктивну цифру потреб “республік”, а не “райдер” бажань їхніх маріонеткових лідерів. Це говорить про підготовку Москви до консервації конфлікту”, – вважає експерт.

До всього, президент ЦДСПД зазначив, що наявність в анкетах оцінних політичних питань дозволить Москві використовувати “перепис” для тиску на Київ, а також для маніпуляції світовою громадською думкою.

“Наприклад, на питання про майбутнє псевдореспублік організатори намалюють відповідь, що люди хочуть бути в складі України, але з “особливим статусом”. Тоді постає питання до Києва, чому він не виконує Мінські угоди, не дає особливий статус, щоби припинити війну? Кремль зможе через своїх західних партнерів “продавлювати” саме той варіант “особливого статусу”, який потрібен йому і руйнівний для українського суверенітету. Також на питання про оцінку стану життя після 2014 року російські куратори можуть намалювати позитивну відповідь, і тоді у Москви є підстави говорити про зняття з себе відповідальності за погіршення життя на окупованій нею території, і навіть пом’якшення або зняття санкцій“, – говорить Гармаш.

В цілому ж експерт назвав такий “перепис” інвентаризацією й інструментом політичних і пропагандистських маніпуляцій.

“Звісно, Київ уже зараз повинен ставити питання про нікчемність і небезпеку “перепису”, які він несе для громадян. Наприклад, для тих, хто змушений був виїхати і в кого там залишається нерухомість. “Перепис” може стати, фактично, картою об’єктів, якщо не для експропріації, то для грабежу цього майна. І перелік таких ризиків можна продовжувати”, – додав експерт.

Водночас, як повідомила Ольга Поєдинок, кандидат юридичних наук, дослідниця міжнародно-правових проблем громадянства, так звана “влада” окупованої частини Донецької області вирішила провести “перепис” населення з метою утвердження думки, що ОРДО – це нібито держава.

“Виходячи з норм міжнародного права, є обов’язкові елементи для утворення, щоб воно вважалося державою: стабільна територія, населення або громадяни, уряд, який функціонує, додатково – здатність брати участь у міжнародних відносинах. І ось саме з метою з’ясування такого елемента, як населення, тобто кола осіб, на яке ОРДО вважає, що поширює свої, умовно кажучи, суверенні повноваження, це й робиться”, – сказала експертка.

Поєдинок нагадала, що “Україна не визнає державності ОРДО, відповідно вона не визнає громадянства псевдореспублік, їхніх паспортів тощо”.

Судячи з відповідей експертів, можна зробити висновок, що цілей такого “перепису” в ОРДО може бути кілька: як політичні, такі економічні. А отримані дані служитимуть базою для подальших зовнішньополітичних маніпуляцій Кремля та російської пропаганди проти України.

Раніше повідомлялося, що 17 липня Росія спростила механізм отримання громадянства для жителів Донецької і Луганської областей.

Україна не визнає укази Кремля щодо “паспортизації” Донбасу.

Прямий ефір