“Хвиля дезінформації рівня 2014 року” – приклади інформатак Кремля на Україну (ВІДЕО)

Фото Getty Images

Кремль продовжує інформаційні атаки на Київ. Використовує в цій ситуації репутацію відомих світових ЗМІ, спотворюючи зміст їхніх публікацій у потрібному Москві ракурсі.

Один із недавніх прикладів – повідомлення про ситуацію на Донеччині, інформує UA.

Голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військовоцивільної адміністрації Павло Кириленко у вівторок, 25 січня, заявив, що регіон готовий до адекватного реагування на загрози як військові, так і техногенні.

“Продовжуємо роботу з інспекції та оцінки стану захисних споруд, призначених для укриття цивільного населення. Більшість з них готова приймати людей у разі потреби. Працюємо над тим, щоб зробити їх не тільки безпечними, але й зручними. Крім того, ми розробили та надали ДСНС (Державній службі з надзвичайних ситуацій) України план евакуації населення на особливий період… Все це – кроки, які роблять нас готовими до будь-якого розвитку подій”, – повідомив Кириленко.

Водночас проросійські ЗМІ активно тиражують іншу інформацію. Посилаючись на американське видання Bloomberg, пишуть, що нібито жителі Маріуполя не готові боротися за збереження свого міста у складі України. Мовляв, американський журналіст поспілкувався з місцевими та зробив такі висновки. Але, якщо перейти за посиланням, зазначеним у цих пропагандистських статтях, і перевести справжній заголовок видання Bloomberg, отримуємо зовсім іншу позицію. Оригінальний матеріал називається “Війська Путіна не отримають оплесків у цьому колись проросійському місті” (у перекладі українською, – ред.).

“Це прямий факт і прямий приклад чистої дезінформації. У статті журналіста, який був у Маріуполі, у назві йдеться, що путінські війська не будуть підтримані в місті, яке колись було проросійським. Зараз ми бачимо хвилю дезінформації, яку можна порівняти з тією, що була у 2014 році, коли не просто перекручуються факти, але коли ми маємо справу з прямою брехнею”, – коментує експертка з інформаційної безпеки Марія Авдєєва.

У демократичному світі кремлівським пропагандистам уже ніхто не вірить, подібні “вкидання” не обговорюються на найвищому рівні.

“Те, що Росія намагається звинуватити Україну в провокаціях – стандартна лінія російської пропаганди. І ми не обговорюємо це з нашими міжнародними партнерами, бо це й так зрозуміло та абсурдно. Наші міжнародні партнери як зі Штатів, так і з усього світу чудово обізнані із ситуацією на наших кордонах. І тут російська пропаганда не може бути прийнята, тому що ми з нашими партнерами єдині у розумінні ситуації”, – пояснює віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

Але невтомні російські ЗМІ з початку року практично щодня вигадують нові фейки про Україну та українських військових. Зокрема, кілька пропагандистських прокремлівських видань уже тиждень розганяють дезінформацію про те, що українські військові готують низку провокацій на тимчасово непідконтрольних Києву територіях Донбасу. Не надаючи водночас, звичайно, жодних доказів. Натомість Міноборони Росії регулярно викладає на своєму Youtube-каналі відео про перекидання російської техніки до Білорусі.

“Вони демонструють, що готові і не бояться застосовувати силу, це стає елементом тиску. Усі розуміють, що кордони Білорусі неподалік Києва, що показуючи там посилення свого угруповання, Росія створює загрозу з півночі. Росії вигідно цей тиск нагнітати“, – вважає Марія Авдєєва.

Концентрацію військ поблизу українських кордонів Кремль використовує насамперед для політичного шантажу Заходу та тиску на Україну. У Міністерстві оборони України роз’яснюють: тактична мета РФ спровокувати внутрішній розкол в українському суспільстві, посіяти страх і паніку, дестабілізувати внутрішню ситуацію.

“Про появу в ЗМІ різних фото та нібито розвідданих. Зазвичай оприлюднюються дані з відкритих джерел, зокрема супутникові знімки, фото та відеоматеріали. На підставі цього оглядачі, журналісти можуть оцінювати ситуацію, що склалася, і робити власні припущення та прогнози її розвитку”, – пояснила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

У Міноборони заявляють, що дані у ЗМІ часто не більш, ніж припущення. Реальні дані розвідки не публікуються на користь безпеки країни. Тому зараз найголовніше для українців – довіряти власним військовим і зберігати спокій, не зважаючи на тиск держави-агресора.

Нагадаємо, 36 країн-членів ООН звинуватили Росію у поширенні фейків про Україну.

Читайте також: Російська пропаганда в соцмережах – як боротися: “5 вопросов” з Євгеном Ярошенком

Прямий ефір