Хочу почути чітку відповідь від ООН щодо Кримської платформи: інтерв’ю з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою

Фото з сайта khoda.gov.ua

Сьогодні, 22 вересня, президент України Володимир Зеленський виступить на 76-й сесії Генеральної асамблеї ООН. Про це, а також про важливі зустрічі президента в Нью-Йорку, чому представники ООН не були присутні на саміті Кримської платформі та про доцільность розриву дипломатичних відносин з Росією говоримо з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

– Розкажіть про запланований виступ президента. Бо інформації про зміст промови не так багато.

– Ну, виступ будемо коментувати після того, як він відбудеться. Але робота над виступом триває. Після того, що ми почули під час першого дня сесії, 21 вересня, проводимо останнє “шліфування”.

Це буде промова не тільки про Україну. Не тільки про те, що болить нам, а й про ті глобальні питання, які вимагають відповідей.

Виступ – це дуже важливо. Але ще більш важливі ті двосторонні зустрічі, які відбуваються у президента тут, у Нью-Йорку. Ось 21 вересня була дуже змістовна і предметна розмова між президентами України та Туреччини, дуже хороша розмова з головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. 22 вересня будуть бесіди з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, з прем’єрміністром Великої Британії Борисом Джонсоном.

Тому візит до Нью-Йорка – це не тільки виступ на Генеральній асамблеї, це можливість проговорити дуже конкретні речі зі світовими лідерами. І все це потрібно розглядати в комплексі.

– Ви сказали, що промову коригують. Що таке ви почули 21 вересня, що може змінити виступ президента?

– Кардинально виступ не буде змінено. Просто промова – це “живий” документ, що підлягає коригуванню. Ми уважно стежимо за кожним виступом на Генасамблеї, хто згадує Україну, в якому контексті, які проблеми порушують, які розв’язання світових проблем пропонують. І “дошліфовуємо” виступ. Це не переписування промови, це саме її “шліфування” для того, щоб отримати максимально якісний результат.

– Питання щодо “виборів” до Держдуми РФ на тимчасово окупованих територіях. Якою буде подальша реакція Києва? І чи буде про це заявлено під час виступу Володимира Зеленського?

– Росія, як держава-окупант, грубо порушує свої зобов’язання на окупованих територіях, тому що, відповідно до міжнародного права, вона не має права проводити там подібні “вибори”.

Так, зараз ми не можемо зупинити Росію в її діях. Це сувора реальність життя. Але тут, як у кримінальному процесі. Триває фіксація доказів вчинення злочину. І прийде час, коли всі ці докази будуть представлені й стануть основною для залучення Росії до відповідальності – і політичної, і юридичної.

Це болісно усвідомлювати, що ми не можемо зупинити ці дії зараз. Але політика й міжнародна політика – це гра в довгу.

Тому те, що ми робимо зараз, – ми фіксуємо факти порушень, вчинених Російською Федерацією, фіксуємо політично, юридично, на рівні нот, на рівні документів.

Ми з вами розуміємо, що ці “вибори”, проведені на окупованих територіях Донбасу і в окупованому Криму, – це бутафорія, що націлена тільки на показову легітимізацію та демонстрацію політичної могутності Росії на цих територіях. Але для статусу цих територій і для їхнього майбутнього, як українських територій, ці “вибори” значення не мають.

– Які у вас очікування від зустрічі з прем’єром Великої Британії Борисом Джонсоном?

– Найкращі. Між президентом і прем’єрміністром встановилися дуже добрі стосунки. Це один з тих світових лідерів, з якими у президента є дуже тісний особистий контакт. Тому вони будуть говорити насамперед про безпеку і про стан виконання тих домовленостей, які були досягнуті під час дуже важливого візиту президента Зеленського до Лондона восени минулого року. Це і реалізація програми з розвитку нашого флоту за участю Великої Британії, безпека в Чорному морі. Будемо обов’язково це обговорювати.

Велика Британія після виходу з Європейського Союзу демонструє нову якість своєї зовнішньої політики, і ця нова якість повністю відповідає українським інтересам. Тому у нас тут є над чим працювати.

– 21 вересня президент Зеленський зустрічався з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. Планували говорити про Кримську платформу – чому ООН не прислала своїх представників для участі в саміті. Чи порушували це питання? І чи плануєте ви більш активно залучати ООН до тематики Кримської платформи?

– Обговорювали це питання. Президент України порушував це питання, тому що для нього питання Криму є фундаментальним, воно ніколи не може бути винесено за лапки.

Відповідь на питання – чому ООН не була представлена на Кримській платформі – ми не почули. Але ми почули підтримку територіальної цілісності України.

І президент порушував кілька питань, пов’язаних із Кримом, з ситуацією з правами людини на окупованих територіях. Передав список наших політв’язнів. Генеральний секретар список прийняв і пообіцяв, що докладатиме зусиль щодо розв’язання цієї проблеми.

Але питання практичного залучення ООН до проблем, пов’язаних із Кримом, залишається відкритим. І на зустрічі ми озвучили кілька ідей, які будуть оброблені генеральним секретарем. І ми будемо працювати.

Але ми будемо вважати неприйнятною ситуацію, якщо ООН відсторониться від розв’язання питання Криму та Донбасу в інтересах країни, яка порушила український суверенітет, її кордони та права людини на цих територіях. Ідеться про Російську Федерацію.

– Таке обережне ставлення ООН до Кримської платформи – це вплив Російської Федерації?

– Знаєте, дипломат не повинен такі речі озвучувати. Але, оскільки йдеться про фундаментальний інтерес української безпеки та про фундаментальне зобов’язання ООН захищати суверенітет і територіальну цілісність держави, то так.

Є всі підстави вважати, що тут попрацювала Російська Федерація.

Вони ставили перед собою завдання взагалі зірвати саміт Кримської платформи та не допустити його успішного проведення. Це завдання було ними провалено, і успішне проведення Кримської платформи – це перемога України.

Але я хочу як міністр, як представник держави-засновниці ООН, почути чітку відповідь, нехай моя позиція буде спростована – я не проти, я буду щасливий. Але я хочу почути чітку відповідь від Організації Об’єднаних Націй – чому вона не взяла участь у будь-якій формі в саміті Кримської платформи?

НАТО, Рада Європи, країни ГУАМ, інші поважні міжнародні організації знайшли формат своєї участі. Я хочу почути відповідь. Поки що я такої відповіді не почув.

– Чи можливий розрив дипломатичних відносин із Росією?

– Я вас благаю. Дипломатичні відносини треба було розривати ще у 2014 році.

Тепер же має відбутися щось мегакатастрофічне, щоб повернутися до цього питання. Тому що розрив дипломатичних відносин – це найвищий захід покарання.

Так, ця тема постійно крутиться в тій чи іншій формі в українських медіа – це риторика, яка далека від реальної політики. Я розумію, що це красиве гасло, але користі – абсолютний нуль.

У нас і так де-факто відносин майже немає. А йти зараз і просто так влаштовувати шоу, щоб їх розірвати, – це нерозумний крок.

Я за різкі кроки, мене іноді звинувачують, що я надто різкий. Але я вважаю, що різкість повинна бути розумною, продуманою і своєчасною.

А просто бігати, розмахувати руками та розривати відносини – це неефективно, я проти такого підходу.

Прямий ефір