Експорт зерна, культура, допомога біженцям: які теми порушували на саміті World for Ukraine (ВІДЕО)

Ілюстрація: w4ua.com

У Жешуві (Польща) триває саміт World for Ukraine, на якому зібралися партнери. Вони вирішують, як зробити підтримку України більш ефективною, інформує FREEДОМ.

У Жешуві партнери України обговорювали ситуацію у зв’язку з повномасштабною російською агресією, а також розв’язували питання відновлення країни після війни.

День розпочався зі вступного слова радника глави українського Міністерства закордонних справ Андрія Дещиці, який з 2014 до 2022 року був послом України в Польщі. Він укотре нагадав, що російсько-українська війна стосується не лише українців.

“Хочу сказати нашій іноземній аудиторії: нам потрібна ваша допомога! Безліч країн нас уже підтримують і вірять у нас. Якщо ми програємо в цій війні, ви теж програєте. Нам потрібна ваша підтримка і зброя. Також потрібна підтримка у відновленні України. Я впевнений, що в єднанні — наша сила. Разом ми виграємо цю війну і відновимо мир”, — звернувся до присутніх радник міністра закордонних справ України Андрій Дещиця.

Одна з найпопулярніших панелей сьогодні була про втрати України в сільському господарстві. Через російське вторгнення фермери втратили 34 млрд дол. прибутку. Ситуація погіршується тим, що Росія саботує зернову угоду, що своєю чергою поглиблює продовольчу кризу в світі.

“Росія створила так зване “вузьке горлечко” — це необхідність проходити інспекцію кожного судна в Босфорській протоці. Ми бачимо, що без Росії ця команда інспекторів може проводити понад 40 інспекцій суден на день, а з Росією — вісім. У межах зернової угоди ми вивезли в жовтні 3,5 млн тонн зернових і олійних культур, у листопаді — 2,3 млн тонн”, — повідомив дослідник агроцентру Київської школи економіки Роман Нейтер.

Ще одна важлива тема, яку сьогодні обговорювали, — як зберегти українську культурну спадщину. Наприклад, говорили про Іванківську громаду Київської області. Тільки на цій території від російської агресії постраждали понад 20 культурних об’єктів, зокрема повністю знищено Музей ткацького мистецтва, зруйновано краєзнавчий музей.

У Жешуві сьогодні також виступали представники ЮНЕСКО. Вони розповіли про те, як зі свого боку підтримують Україну, наприклад, допомагають з евакуацією експонатів і знаходять матеріали, потрібні для їхнього захисту, оцифровують колекції та вкладають кошти в освітні програми для представників культури України.

“В Україні — сім об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Культурна спадщина країни різноманітна і з довгою історією. Одна з головних наших ініціатив для української культури — це програма “Блакитного щита” з конвенції ЮНЕСКО 1954 року про захист спадщини під час військових конфліктів. Цією емблемою позначаються об’єкти, які, як ми вважаємо, мають світове значення. “Блакитний щит” означає, що цей об’єкт і його співробітники отримують особливу допомогу і захист”, — сказала представниця ЮНЕСКО Кіяра Децці Бардещі.

Також на саміті зібралися благодійні фонди, які допомагають українським біженцям, серед яких фундація з Кракова. Вони допомагають освоїтися українцям на новому місці.

“Волонтери нашої організації проводять тренінги з комп’ютерної грамотності, вивчення мови, а також допомагають розвивати soft skills. І головне — вчимо, як знайти себе на ринку праці в сучасній європейській країні”, — розповідає про діяльність голова благодійної фундації Stella virium Клаудіа Коссовська.

Таким був другий день саміту в Жешуві, присвячений Україні. Завтра, 9 грудня, буде завершальний день саміту.

Читайте також: “Світ для України”: у Польщі проходить міжнародний саміт (ВІДЕО)

Прямий ефір