До ініціативи КНР і Бразилії “Друзі миру” приєдналася Угорщина — реакції (ВІДЕО)

Прапор Угорщини. Фото: pixabay.com

Угорщина приєдналася до ініціативи “Друзі миру”, яку заснували Китай і Бразилія. Про це заявив глава угорського дипломатичного відомства Петер Сіярто. Раніше в китайському МЗС повідомили, що КНР із країнами глобального Півдня має намір створити платформу “Друзі миру”, яка сфокусується на так званому політичному врегулюванні війни РФ проти України. При цьому у Вашингтоні вважають, що висловлювання Пекіна про мир в Україні не відповідають дійсності. Деталі — у матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.

27 вересня Угорщина взяла участь у першому засіданні у межах групи “Друзі миру” в Нью-Йорку на полях Генеральної асамблеї ООН. Як пише Reuters, зустріч очолили Китай і Бразилія з основною метою — просувати так званий план припинення війни в Україні.

За словами угорського міністра, до цієї ініціативи вже приєдналися 15 країн. Серед них — Туреччина, Казахстан, Саудівська Аравія, Мексика, Замбія та Кенія.

“Будапешт підтримує ці дипломатичні зусилля, узгоджені з китайсько-бразильським “мирним планом”, що наголошує на дипломатії як на єдиному рішенні, запобігаючи ядерній ескалації та уникаючи поділу світу на східний і західний блоки”, — написав представник уряду Угорщини Золтан Ковач у соцмережі Х.

Раніше президент України Володимир Зеленський відхилив так звану “мирну ініціативу” Пекіна, яка більше відповідає інтересам Москви. Наприклад, у її пунктах уже традиційний заклик до деескалації з акцентом на важливості проведення переговорів. 

При цьому там немає вимоги щодо виведення російських військ з території України.

“Коли хтось пропонує альтернативні, половинчасті плани врегулювання, він не тільки нехтує інтересами та стражданнями українців, яких війна зачепила найбільше, і це не тільки ігнорує реальність, але й дає Путіну політичний простір для продовження війни та тиску на світ, щоб взяти під контроль ще більше країн. Будь-які паралельні або альтернативні спроби досягти миру — це по суті спроби лише досягти затишшя, а не припинення війни, оскільки світова ініціатива, формула миру, існує вже два роки”, — заявив український лідер.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель засудив рішення Будапешта долучитися до групи “Друзі миру”, скликаної КНР і Бразилією. Він наголосив, що в Європі залишається сильна політична підтримка України.

“Є певні країни-члени, їх не так багато, можливо, тільки одна, звичайно, не наймогутніша, які починають думати категоріями капітуляції, говорячи про мир. Ніхто не вживає слова “капітуляція”, але їхні підходи цілком еквівалентні. І я вперше бачу, що держава-член ЄС бере участь у зустрічі, скликаній Китаєм і Бразилією, — щоб обговорити мир за іншим підходом, ніж план Зеленського”, — сказав Боррель.

Як зазначив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній, глава уряду Угорщини Віктор Орбан — це людина влади, він діє відповідно до цієї логіки, і тому фактично продає свій вплив де тільки можливо.

“У ЄС [угорці] розповідають, що в них великі зв’язки з Росією і з Китаєм, що є відносини з Туреччиною. Скрізь беруть гроші. Скрізь беруть можливості для підтримки своєї влади”, — вважає політолог.

Переговори Пекіна про “мир” в Україні, як зазначив держсекретар США Ентоні Блінкен, не відповідають дійсності. Про це він заявив після зустрічі з главою МЗС Китаю Ван Ї в кулуарах Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку.

За словами Ентоні Блінкена, Китай продовжує підтримувати оборонно-промислову базу Росії. Наприклад, близько 70% верстатів і 90% мікроелектроніки поставляються з Китаю і Гонконгу в Російську Федерацію. Це суттєво допомогло Москві виробляти ракети, бронетехніку і боєприпаси, наголосив держсекретар США.

“Коли Пекін каже, що, з одного боку, хоче миру і побачити кінець війни, але з іншого боку, дозволяє своїм компаніям здійснювати дії, які насправді допомагають Путіну продовжувати агресію, то це не узгоджується”, — акцентував Блінкен.

Лідери західних країн раніше розкритикували китайську “мирну ініціативу”. А президент США Джо Байден назвав її вигідною лише Кремлю.

Читайте також: Не існує жодних альтернативних “мирних планів” — вони всі базуються на позиції РФ, — радник глави ОПУ

Нагадаємо, питання так званих альтернативних мирних планів вкотре випливло під час нещодавнього інтерв’ю українського лідера Володимира Зеленського виданню Metropoles. У ньому президент назвав деструктивним так званий мирний план, представлений лідерами Бразилії та Китаю у травні 2024 року.

Прямий ефір