Державні символи, церковний розкол: чим запам’ятався українцям 1992 рік (ВІДЕО)

Скрін із відео

1992-й – рік, коли українці освоюють нові гроші, зокрема валюту, вчаться підприємництву, навіть ризикованому, розпоряджаються новими свободами.

Андріївський узвіз – головне джерело сувенірів, які забирають із собою гості столиці. Державна символіка – бренд країни. І, як будь-який бренд, рано чи пізно вона виявляється на всьому – від шкільних зошитів до одягу. Але щоб українські символи пішли в народ, треба було їх вигадати.

Те, що країні терміново потрібні були державні символи, новоспечені українські керівники розуміли, адже без них навіть державні візити неможливі.

І якщо з прапором все було більш-менш зрозуміло, то з гімном уже в 1992 році почався цілий детектив. Музика Михайла Вербицького та слова Павла Чубинського ризикували не пройти жорна Верховної Ради.

Незатвердженим текст залишиться до 2003 року, що не завадить всюди його виконувати.

Навколо герба розгорілися не менші пристрасті. Конкурс на нього оголосили ще в 1991 році. Більшість робіт містило тризуб. Але перше ж голосування щодо нього Рада провалила.

Як компроміс вдається затвердити герб князя Володимира – золотий тризуб на синьому тлі. Малий герб.

Остаточно українська державність укомплектується символами в серпні 1992 року – тоді президент Української Народної Республіки в еміграції Микола Плав’юк передасть українським лідерам державну печатку УНР і гетьманські клейноди Івана Мазепи.

“Як заяву, як бажання передати вже владу, яку вони тоді вже мали, реальну владу в Україні”, – говорить президент України (1991-1994 рр.) Леонід Кравчук.

У 1992 році стався, зокрема, розділ за церквою.

Київський митрополит Філарет ще наприкінці 1991-го почав просити в Москви автокефалію. Замість цього на Харківському соборі його усунуть із посади предстоятеля, замінивши на митрополита Володимира. Прихильники Філарета створять власну Українську православну церкву. Її писатимуть з приставкою “КП” – Київський, а не Московський, патріархат.

Також 1992 рік – пік повернення до Криму корінного народу – кримських татар.

Більше про головні події року дивіться у другому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Прямий ефір