Депортованих до РФ українців складно буде повернути на батьківщину: чи допоможуть країни-посередники, пояснила правозахисниця

Тетяна Іванова. Скріншот: uatv.ua

Для повернення українців, вивезених через фільтраційні табори з України в Росію, потрібно зрозуміти, скільки таких людей. Поки що Україна не володіє інформацією повною мірою. Про це сьогодні, 24 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла правозахисниця і громадська діячка Тетяна Іванова.

“Для того, щоб ми повернули цих людей, нам потрібно знати та розуміти, скільки людей у Росію вивезено. А в України навіть цих даних немає. Коли вивозили людей із Маріуполя, і РФ закрила виїзд на Запоріжжя і Бердянськ, їх вивозили через фільтраційні табори Докучаєвська і Донецька. Скільки людей пройшло через ці фільтраційні табори, скільки там дітей було — ми точно не знаємо. Адже це не тільки Маріуполь, це Донецька і Луганська області, це, зокрема, окуповані території півдня. Щоб розв’язувати це питання навіть за посередництва, ми маємо розуміти, скільки там людей, а ми цього не знаємо”, — пояснила вона.

Але, зазначила правозахисниця, є люди, про яких точно відомо, де вони перебувають.

“Звичайно, про тих, кого ми знаємо, і ті, хто самі звернулися по допомогу з РФ, тут може посередництво допомогти. А нам належить довго розшукувати наших громадян, яких вивезли на Крайню Північ, у Сибір, на Камчатку. Їх вивозили по всій території Росії”, — розповіла вона.

На думку Іванової, посередниками в поверненні українців із Росії може виступити Туреччина, оскільки вона намагається набрати вагу на міжнародній арені.

“Посередником я бачу Китай, тому що у нього досить великі можливості. Він довго грав на полі Російської Федерації й зараз Китай починає демонструвати віддалення від РФ. Я думаю, що якщо пошукати, то є низка країн, які такими питаннями можуть зайнятися”, — вважає правозахисниця.

Тетяна Іванова додала, що щонайменше п’ять-шість країн світу можуть виступити посередниками в поверненні українців додому.

Читайте також: Росія тепер ретельно приховує викрадення українських дітей: про ситуацію розповіли правозахисники

Прямий ефір