Дедалі більше країн-партнерів України критикують рішення Міжнародного олімпійського комітету (МОК) щодо допуску росіян і білорусів до Літніх ігор 2024 року. Проти висловилися Естонія, Литва, Латвія, Норвегія, Велика Британія, Чехія, Польща. Останніми днями до критики МОК приєдналася й Німеччина, інформує FREEДОМ.
“Це неправильний сигнал — думати про участь спортсменів із Росії, поки РФ веде війну на європейській землі. Життями та правами незліченної кількості людей нехтують, їх знищують через російську агресивну війну”, — заявив голова парламентської комісії з питань спорту Бундестагу Німеччини Франк Ульріх.
Про те, що представникам Росії та Білорусі на Олімпіаді не місце, вважає й Анн Ідальго — мер Парижа, міста, в якому відбудуться Ігри. За словами міністерки спорту Литви Юргіти Шюгждінене, вже 35 країн вимагають усунути Росію від Олімпіади-2024. Розглядають також компромісне рішення: створити команду спортсменів-біженців із Росії та Білорусі, які є дисидентами.
Україна, своєю чергою, надіслала листи компаніям, які підтримують Міжнародний олімпійський комітет. Це великі міжнародні підприємства, які точно зацікавлені в тому, щоб їхню репутацію не використовували заради пропаганди війни, заявив президент України Володимир Зеленський.
“Продовжуємо дипломатичний марафон для того, щоб не допустити використання Кремлем світового спорту та олімпійського руху для своєї пропаганди. Представникам держави-терориста не місце на Олімпіаді та міжнародних турнірах. Україна надіслала відповідні листи компаніям, які найбільше підтримують Міжнародний олімпійський комітет”, — зазначив глава України.
Міністр молоді та спорту і за сумісництвом президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт звернув увагу, що Україна готова бойкотувати Олімпійські ігри, якщо росіян і білорусів до них все-таки допустять. У відповідь на такий намір України Міжнародний олімпійський комітет натякнув на можливе покарання українських спортсменів.
“Погроза бойкотом Олімпійських ігор, яку, за вашою інформацією, наразі розглядає НОК України, суперечить основам олімпійського руху і принципам, які ми обстоюємо”, — повідомив у листі Вадиму Гутцайту президент МОК Томас Бах.
В організації підтверджують, що всі інші санкції проти росіян і білорусів залишаються чинними. Наприклад, чиновників із цих країн не запрошують і не акредитують на міжнародні змагання та зустрічі. Під забороною залишаються національні прапори, гімни та інші елементи ідентифікації країн. А тому в разі допуску російські та білоруські спортсмени виступатимуть під нейтральним білим прапором. Однак ні про яку нейтральність не може бути й мови після 11 місяців повномасштабної війни, впевнені українські дипломати.
“Щоб підвищити стійкість наших суспільств, ми маємо позбавити Москву інструментів для маніпуляцій. 231 український спортсмен і тренер убиті Росією з початку агресії, є суворим нагадуванням, чому російським спортсменам не місце на Олімпійських іграх. Білі прапори не повинні використовуватися для приховування російських злочинів. Білі прапори потрібні росіянам тільки для одного — для капітуляції в Україні”, — наголосив під час засідання Постійної ради ОБСЄ постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк.
Віцепрезидент Федерації альпінізму та скелелазіння України Олександр Заколодний, віцечемпіон Європи з ММА Едуард Костриця, учасник юнацьких Олімпійських ігор фігурист Дмитро Шарпар, тренер з боксу Олександр Воробйов, володар Кубка України з бодібілдингу та фітнесу Дмитро Підопригора. Список загиблих на фронті спортсменів збільшується, як і перелік зруйнованих або пошкоджених росіянами спортивних об’єктів України.
Читайте також: Росії та Білорусі — не місце на Олімпіаді-2024: огляд реакцій і думок (ВІДЕО)