Чи зможе РФ перешкодити членству України в НАТО: “5 вопросов” із політологом Богданом Петренком

Фото з сайта nato.int

Російська Федерація висунула Сполученим Штатам ініціативи щодо взаємних “гарантій безпеки” і терміново чекає на відповідь. Росія вимагає гарантії, що Україна не стане членом НАТО.

Чому РФ пішла на такі кроки і як відреагує Альянс – розповів політолог Богдан Петренко у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Ведучий – Олег Борисов.

Росія зажадала гарантії НАТО, що Альянс не буде розміщувати додаткові сили та озброєння в країнах Східної Європи, а також що він зобов’язується гарантувати не вступ України до Альянсу. Чому Росія так боїться членства України в НАТО?

– Російська Федерація не так боїться вступу України до НАТО, як боїться програшу у символічній сфері. Якщо Кремль своєму народу нав’язує, що НАТО несе загрози Російській Федерації, то, безумовно, будь-яке наближення НАТО до кордонів РФ сприйматиметься як поразка Кремля та неможливість Кремля захистити населення Російської Федерації та росіян від тих загроз, які він сам вигадав.

Ми повинні розуміти, що сама легітимність влади Кремля ґрунтується на мілітаристській силі Кремля. Якщо НАТО наблизиться до кордонів РФ, це буде удар по всіх наративах Кремля, які він нав’язав своїм громадянам.

Чому саме зараз ця тема стала такою актуальною? Адже Україна має окуповані території, що може стати перешкодою для вступу до Альянсу.

– Немає жодних умов, що країна не може стати учасником блоку, якщо на її території точаться бойові дії. Юридичних обмежень немає. Але, безумовно, є небажання окремих країн НАТО брати до свого складу країну, за яку вони одразу мають воювати. Ми повинні розуміти, що НАТО – блок, який запобігає війнам, а тут їм одразу треба буде вступати у війну, що ведеться на території України. Безперечно, деякі країни будуть проти. А якщо не буде консенсусу серед країн, то Україну до НАТО не візьмуть.

Ми маємо розуміти, що у найближчій перспективі, найближчі 5 років, питання вступу України до НАТО не стоїть. Але проблема у символічному вимірі – у тому, що НАТО має постійно тримати для нас двері відчиненими. Тобто ми маємо бачити, що наша стратегія, наш рух, навіть наша війна на Сході має якийсь сенс. Адже у 2013 році революція в Україні почалася з того, що влада виступала проти бажання більшості населення рухатися на Захід. Якщо сьогодні Захід зачинить перед українськими дверима, це призведе до великого колапсу в Україні. Тому Захід, хай навіть символічно, повинен завжди тримати двері відчиненими, щоб українці мали стимул рухатися туди. Ми можемо юридично не бути членами НАТО, але ми повинні розуміти, що маємо мету, куди рухатися.

Але ж рух України в НАТО з 2019 року прописаний у Конституції. Виходить, зворотного шляху Україна не має?

– Закони так чи інакше є квінтесенцією того, що хочуть люди. Якщо соціальні опитування показують, що більшість громадян хочуть до Європейського Союзу та НАТО, безумовно, це стимул для України рухатися у цьому напрямку. Як тільки цей стимул буде втрачено, навіть те, що прописано у Конституції, не стане способом утримання України рухатися до цієї мети.

Але більшість населення ще до ухвалення цих поправок підтримувало цей шлях і зараз підтримує його.

Президент України неодноразово повторював, що хоче отримати від НАТО чіткі часові межі вступу країни до Альянсу. Який наступний крок може зробити НАТО, щоб наблизити членство України в Альянсі?

– Я б говорив не про те, що ми отримаємо у 2022 році, а які будуть наслідки у російського ультиматуму. Коли Росія висуває ультиматум країнам НАТО про те, що Україна, яка не є членом НАТО, Україна має в цей момент заявити про свої бажання. Має бути відстоювання наших інтересів у русі України до НАТО та до євроатлантичної інтеграції. Тобто тут проблема навіть не в тому, що пролунає влітку 2022 року, коли буде наступний саміт НАТО, а в тому, що зараз прозвучить у відповіді країн НАТО на російський ультиматум про вступ України до Альянсу. Тут має навіть не Росія почути наші бажання, а почути наше бажання країни НАТО про інтеграцію України в Альянс.

Прямий ефір