Чи втомиться Захід від війни в Україні: розбір Олексія Мацуки

Олексій Мацука. Колаж: uatv.ua

Напевно, ви пам’ятаєте шквал публікацій в пресі та соціальних мережах — мовляв, на Заході виникла якась “втома від війни”. Потім цей меседж зник з заголовків.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц кардинально змінив позицію, Франція запустила процес створення спеціального трибуналу для розслідування військових злочинів Росії, Іспанія передала Україні перші системи ППО Hawk, а Пентагон посилює підготовку українських військових та змінює сам принцип проведення таких тренінгів.

Як контрнаступ України змінив тональність публікацій західної преси та настрої західних політиків? Чи була насправді ця “втома”? Про це — в авторській рубриці шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Вантаж особливого призначення

9 ранку. Британська військова база Brize Norton. До літака Королівських повітряних сил завантажують ящики зі зброєю. Рейс — в умовах найсуворішої секретності. На борту — ракети Brimstone-2 з системою лазерного наведення. Ті, що з розряду “вистрілив і забув”. За кілька годин ящики вивантажують в одному з аеропортів Східної Європи. І вже вночі літак Королівських повітряних сил повертається до військової бази Brize Norton.

Такий вигляд має звичайний день, коли постачання зброї вже стало буденністю, а Захід намагається не залишити Росії шансу ні виграти в цій війні, ні розвивати просування. У Великій Британії змінився прем’єр, але військові вантажі, як і раніше, йдуть за розкладом. Але чи все так стабільно з іншими союзниками України? Наскільки їх вистачить?

В НАТО вже прямо говорять — вторгнення Росії — це європейське 11 вересня, коли вже не до дискусій — “безпечно-небезпечно”. Питання стоїть набагато жорсткіше: ось вона, межа безпеки в світі.

“Російське вторгнення стало тривожним дзвінком, найсерйознішим попередженням для систем оборони та безпеки. Це кардинально важливий, змінюючий все момент, який привів конфлікт прямо до наших кордонів”, — заявив ексзаступник Генсека НАТО Каміль Гранд.

Те, що говорять на будь-якій зустрічі перших осіб країн Альянсу — наприклад, нещодавно в Бухаресті — дозволити Росії виграти війну означає, в принципі, дозволити жити без правил. Якщо вторгнення виявиться безкарним, в безпеці не буде більше ніхто, і постане питання — а хто наступний? Тайвань? Прибалтика?

“Ми не можемо дозволити Путіну перемогти, інакше це дасть зелене світло іншим авторитарним лідерам, покаже їм, що вони можуть досягти своїх цілей за допомогою військової сили. Це зробить світ ще небезпечнішим для всіх нас. Тому в інтересах спільної безпеки підтримувати Україну”, — підкреслив Генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Влітку і європейські, і американські газети рясніли заголовками про так звану “втому від війни”. Але потім сталася подія, яка змінила тон статей та публікацій. Коли українська армія кілометр за кілометром відвоювала спочатку Харківську область, потім частини Херсонської та Запорізької. Це переконало багатьох. Того ж таки Олафа Шольца, який багато місяців виявляв, скажімо так, “стриманість”… А тепер прямо каже — уроки Берлін для себе виніс серйозні.

“Ми продовжимо підтримувати Україну, скільки потрібно: фінансово, гуманітарно, через відновлення зруйнованої енергетичної інфраструктури, а також зброєю. Безперервні атаки на життєво важливу інфраструктуру, на водо- та енергомережі, на українські міста та села — це жахлива та водночас відчайдушна стратегія випаленої землі”, — сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Такі інтонації здивували навіть журналістів німецької газети Bild. Раніше канцлер допускав максимум висловлювання про те, що Росія не повинна виграти. В статті газети зібрано думки політологів, які впевнені: спочатку Шольц недооцінив ситуацію. Мабуть, саме тому Німеччина й не поспішала з військовою допомогою.

“Це означає, що у військовому відношенні Німеччина більше не боїться Путіна — так оцінюють нову позицію німецького канцлера”, — з публікації Bild.

І вже цього тижня Німеччина заявила, що передасть Україні сім зенітних установок “Гепард”, надводні дрони, запчастини, які потрібні для ремонту гелікоптерів Мі-24 та ще кілька видів військових машин. Але заради об’єктивності слід зазначити: Німеччина, як і раніше, обережна. Навіть на тлі масштабної допомоги передача систем протиповітряної оборони Patriot затягується. Берлін поки що готовий дати їх Варшаві, але не Києву.

“Важливо відокремити дискусію щодо тих трьох Patriot, які Німеччина запропонувала для захисту повітряного простору Польщі, від питання щодо додаткової ППО для України. Ми всі згодні з гострою необхідністю допомогти Україні, в тому числі з системами ППО”, — уточнив Єнс Столтенберг.

Альянс загалом, як і раніше, обережний, про що Київ при кожній нагоді намагається нагадати.

“Ми почали розмову про Patriot на початку війни — навіть фактично перед війною. Але тепер настав час приймати рішення. Питання в тому, якою буде ціна проходження цієї зими. І, безумовно, наявність Patriot, наявність інших передових систем ППО, їх доставка в Україну протягом тижнів, а не місяців значно знизить ціну”, — пояснив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Чи можна це розцінити як “втому”? Ні. Термін тут підійде будь-який — обережність, стриманість, нерішучість… Але навіть Італія, де сильні проросійські настрої, передає Україні зенітно-ракетні комплекси — військова техніка вирушатиме протягом всього наступного року. І від сусідньої Іспанії Київ одержує допомогу. Перші системи ППО Hawk вже прибули до Києва. І те, що допомога Україні — це “місія без дедлайнів”, країни Альянсу тепер розуміють. І роблять, якщо не всі, то багато чого.

Так, для ЄС допомагати Україні зараз непросто. Тут теж ілюзій не повинно бути. І з кожним місяцем це буде складніше. Все ж таки ціни на енергоносії в Європі злетіли так, що це помітили всі — від бідних до багатих. Але, незважаючи на це, за результатами загальноєвропейського опитування громадської думки, 50% мешканців ЄС вважають, що їхні країни мають підтримувати Україну. Можливо, така думка склалася ще й тому, що європейці постійно бачать на екранах телевізорів репортажі про військові злочини — і це для них перегукується з тим, що відбувалося за часів Другої світової війни.

І вже Франція запустила створення трибуналу для розслідування військових злочинів Росії. Хоча здавалося б, скільки обережності виявляв той самий Макрон… А очільниця Міноборони Іспанії, яка приїхала до Одеси, заявила — ніщо не змінить рішення допомагати Україні.

“Будь-які інші насильницькі дії також не вплинуть на “тверде та ясне” зобов’язання Іспанії підтримати Україну в її обороні проти російського вторгнення”, — зазначила міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес.

Чинник наступу

Проти “чинника втоми” — як вже було раніше — може зіграти “чинник наступу”. Незважаючи на невеликі успіхи росіян під Бахмутом, вони не здатні переламати перебіг війни. Так, Росія перекинула на донецький напрямок війська, виведені з правобережжя Дніпра в Херсонській області. Але вони не в змозі швидко відновитись. А ось українська армія, навпаки, спромоглася підготуватися до зимової кампанії, впевнений глава Міноборони Литви.

“Зима — це і додаткові можливості та додаткові загрози. Обидві сторони використовуватимуть можливості зими. Але Україна має перевагу — її солдати воюють за свою землю. Вони знають її, знають свої можливості, знають, як воювати. Я думаю, що в українців шансів розвинути наступ взимку набагато більше, ніж у агресора”, — вважає міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Натовські чиновники в інтерв’ю ВВС заявили, що зараз допомога Києву стала більш цілеспрямованою та довгостроковою, ніж в перші, наповнені панікою тижні після початку російського вторгнення. І ось новий крок — і США, і країни ЄС навчатимуть українських військових. За даними газети Washington Post, однією з баз стане Графенвер в Баварії. Там і раніше навчалися українці, але тепер рахунок піде вже не на окремих військових, а на тисячі. Глава Пентагону Ллойд Остін “прагне підвищити здатність України маневрувати на полі бою за допомогою більш сучасного стилю ведення війни, який менше залежить від тисяч артилерійських пострілів на день”, пише видання.

“Хоча навчання ЗСУ роботі з окремими системами озброєнь і продовжуватиметься, західні постачання не безмежні. Мета нових навчань — навчити українців тактиці, яка підвищить ефективність наявних у них озброєнь”, — з публікації Washington Post.

В Пентагоні нам пояснили, про що йдеться. Змінити планують сам принцип: якщо раніше підготовка проходила у малих групах і лише для ознайомлення з конкретними системами озброєнь, то тепер американці навчатимуть великі групи українських військових тактичним прийомам, а також координації піхоти та артилерії на полі бою. І для розуміння масштабів: в Міноборони США нам повідомили, що кількість українських військових, які проходитимуть бойове навчання на одній лише американській базі в Німеччині, збільшиться до 2,5 тисячі людей на місяць!

Тож як би не повернулася війна далі і скільки б не тривала, Європа, США, Канада, Австралія будуть з Україною. Так, на рішення цих країн, як і раніше, впливатиме безліч факторів — від внутрішньої політики до необхідності допомагати ще й Тайваню, що означає перерозподіл військових запасів. Ось тільки “втоми” в цьому переліку причин немає.

Що зробить Захід, на які кроки піде для зупинки війни і як бачить цю перемогу — обов’язково поговоримо в одній з нових програм.

Прямий ефір