Чому більшість компаній зі штаб-квартирами в ЄС і G7 продовжують працювати в Росії, пояснив аналітик

Ерік Найман. Скриншот: uatv.ua

Євросоюзу під час запроваджування санкцій важливо створити вивірений список товарів, які РФ може використовувати для війни проти України і які варто заборонити постачати їй іншим країнам. Таку думку сьогодні, 25 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив економіст і фінансовий аналітик Ерік Найман.

Так він прокоментував інформацію, що швейцарські економісти підрахували, що менше ніж 9% компаній, штаб-квартири яких розташовані на території ЄС і G7, покинули Росію через війну, більшість продовжують свою роботу в РФ.

“Один із яскравих прикладів — Райффайзен Банк (Raiffeisen Bank). Для нього вихід із Росії означає гігантські фінансові проблеми. Аж до того, що банк може збанкрутувати. Просто тому, що дуже багато грошей було інвестовано в Росію. Але Європа по суті не пропонує альтернативи цим компаніям. Тобі або доведеться погодиться втратити гігантські гроші, і, можливо, збанкрутувати, а це звільнення, несплата податків, або…”, — сказав Найман.

Тобто, вважає фінансовий аналітик, Європа ніяк не вирішує централізовано альтернативні варіанти для цих компаній.

“Але тут теж важливо розділити — одна справа, коли ми говоримо про мирну продукцію, й інша справа — коли ми говоримо про продукцію військового або подвійного призначення. Якщо якась компанія продає парфумерію в Росію, ну, чи потрібно запроваджувати санкції? Я б, звісно, запроваджував, але ми не можемо вказувати Заходу, європейським країнам, що взагалі нічого не продавайте в Росію. Взагалі від слова “зовсім”. Але я б ставив однозначно питання, що не купуйте в Росії, не давайте грошей Росії, і ретельно попрацював би за списком товарної номенклатури — все, що може використовуватися для війни, має бути викреслено з будь-якого товарообігу будь-якої країни з Росією. Але я не бачу поки що таких ретельно вивірених списків”, — пояснив Ерік Найман.

Читайте також: Санкції проти Росії можна вводити нескінченно, одне із завдань кожного пакета — виявляти лазівки обходу і перекривати їх, — економіст

Нагадаємо, раніше Найман розповів, що Росія досі має доступ через фірми-прокладки до продукції, яка згодом використовується для ракетних та інших ударів по Україні. Санкції проти РФ працюють, але лазівки їхнього обходу все ще залишаються. Є два основні канали, завдяки яким це вдається. Над виявленням випадків працюють американці, намагаються це перекривати, а Європа частково.

Прямий ефір