Америка оголосила “вагнерівців” поза законом: що буде з найманцями Пригожина — розбір від Мацуки

Олексій Мацука. Фото: uatv.ua

Останнім часом про приватну військову компанію “Вагнер” чути, мабуть, більше, ніж про регулярну армію РФ. То вони отримують ракети від Північної Кореї, то намагаються наступати на Бахмут, тепер нібито захоплюють Соледар, зазнаючи втрат у 77% особового складу. А паралельно ще й збираються вербувати сербських солдатів.

Дурна слава про цю приватну армію зайшла настільки далеко, що США готуються визнати їх терористичною організацією. Що це змінить, як вагнерівців переслідуватимуть у світі, чим їхній куратор Євген Пригожин не догодив Кремлю і як чергове вербування ув’язнених вплине на баланс сил окупантів — про все це в розборі шеф-редактора телеканалу FREEДOM Олексія Мацуки.

Всесвітня павутина Пригожина

Внесення Сполученими Штатами до списку “транснаціональних злочинних організацій” автоматично означає санкції — і проти самої структури, і персональні — проти її перших осіб. Заборона на будь-які фінансові та комерційні операції, заморожування нерухомості, рахунків і активів. Так, формально тільки тих, що знайдуть у Сполучених Штатах. Але у випадку з ПВК “Вагнер”, як мені пояснили, буде механізм “вторинних санкцій”. Коли Штати попередять, що санкційного удару може бути завдано по будь-яких компаніях і бізнесменах, які співпрацюють із Пригожиним по всьому світу. А це вже куди серйозніше.

Підстав для цього маса. Так, Штати з’ясували, що в умовах, коли доступ до будь-якого обладнання з американськими технологіями росіянам максимально ускладнений, “вагнерівці” шукають партнерів по всьому світу для підтримки своїх операцій. Зокрема, за даними розвідки, постачання зброї для приватної армії Пригожина здійснює Північна Корея.

“Офіційні особи Північної Кореї публічно заявили, що вони не підтримують війну Росії в Україні, але водночас постачають зброю ПВК “Вагнер”. Ми вважаємо, що це … не змінить динаміку бойових дій в Україні, але, звісно, занепокоєні тим, що Північна Корея планує постачати ще більше військового обладнання”, — зазначив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі.

Крім цього з’ясовується, що “вагнерівці” стали “гаманцем Кремля”. Не тільки воюють, а й заробляють для Москви гроші на цю війну. Працюють у десятках країн (здебільшого в Африці), серед яких особливо виділяють Центральноафриканську республіку (ЦАР), де ПВК “Вагнер” працює з урядами над військовими і політичними проєктами.

“Присутність групи “Вагнер” у ЦАР дуже широка, вони там упродовж досить тривалого часу, це відбувалося поетапно. Зараз вони досить щільно контролюють усі ключові сфери безпеки, включно із захистом представників влади, беруть участь у бойових діях”, — повідомив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Навіщо Пригожину Африка? За фактом, він допомагає африканським лідерам утримувати владу в обмін на доступ до природних ресурсів і право на видобуток корисних копалин.

“В Африці Пригожин сів на потік із торгівлі “кривавими” алмазами та чорним золотом — нелегального видобутку. Там є ціла низка природних ресурсів… У Сирії він теж брав участь у торгівлі нафтою, за це там фінансували ПВКшні операції… Плюс до цього зараз є дуже великий потік грошей від наркоторгівлі, який кришують російські силові структури… За що конкретно фінансують його дії в Україні — не знаю, але це точно такий самий сірий нелегальний потік”, — вважає ексдепутат Держдуми РФ, російський опозиціонер Ілля Пономарьов.

Сильні позиції “вагнерівців” і в Сербії. І рішення США здатне якраз їх послабити.

Сербія чи не єдина європейська країна, яка досі відмовляється ввести санкції проти Росії. І Пригожин діє там відкрито. Ще на початку грудня оголосив про офіційний початок діяльності в Белграді. Причому, відбувається це на тлі зростання напруженості на кордоні з Косово, де ситуація з кожним днем дедалі гірша.

Держдеп США нещодавно спеціально відрядив до країни радника відомства, який відверто заявив — ПВК “Вагнер” серед іншого намагається вербувати до своїх лав сербських солдатів.

“Ми бачимо, що група “Вагнер” намагається вербувати солдатів із Сербії та інших країн, і це те, чого ми терпіти не маємо наміру… Ми сподіваємося на співпрацю з урядом тут, у Белграді, та в інших місцях, де присутня ця група, щоб покласти край її діяльності”, — наголосив радник Держдепартаменту США Дерек Шолле.

І це призвело до серйозного скандалу. З’ясувалося, що сербів закликали воювати проти українців і обіцяли захмарні виплати — понад 3 тисячі євро на місяць, плюс бонуси тим, хто буде особливо ефективним. Реклама заполонила соцмережі та інтернет. І це при тому, що за законом за участь в іноземному збройному конфлікті — сербам загрожує в’язниця.

Дійшло до того, що активісти подали до суду на російського посла в Сербії (стверджуючи, що він координує вербування) і проти глави контррозвідки країни (за бездіяльність). І в цій ситуації президент країни Олександр Вучич мовчати вже не міг і висловився категорично проти вербування сербів “вагнерівцями”, а Крим і Донбас назвав “українськими назавжди”. І запевнив, що ось уже кілька місяців не розмовляв із Путіним.

Прагнення відмежуватися від Пригожина зрозуміле. Адже одна справа, мовчки сприяти якійсь приватній армії, а інша — організації, яку Штати взялися блокувати по всьому світу.

“План протидії”

Як же Штати діятимуть, щоб нейтралізувати “вагнерівців”?

Пригожин і ПВК “Вагнер” уже багато років перебувають під санкціями США. Однак нові американські обмеження тепер вдарять і по всіх, хто працює з ними як посередники. Золото, яке “вагнерівці” видобувають в Африці, потрібно ж реалізовувати. Його не перевезеш у контейнерах і не передаси режиму Кіма в обмін на ракети. Тому задіяні біржі, є сірі схеми, є банківські транзакції, які можна простежити. А не буде грошей — не буде і впливу. Адже він багато в чому заснований на наявності “чорної каси”, якою керує Пригожин.

Позиції Пригожина послабила нещодавня ротація в російському військовому керівництві (коли генерала Суровікіна понизили з посади командувача Об’єднаного угруповання військ, а на його місце призначили начальника російського Генштабу Герасимова). Західні аналітики пов’язують цю заміну як із військовими невдачами на полі бою, так і з внутрішньою боротьбою Шойгу і Пригожина за вплив на Путіна.

“Пониження генерала Суровікіна, його заміна генералом Герасимовим і підвищення генерала Лапіна явно спрямовані проти Пригожина, Кадирова та їхніх військових екстремістів, імовірно також проти Путіна. У російському військовому командуванні відбувається щось важливе”, — прокоментував експерт американського аналітичного центру Atlantic Council (“Атлантична рада”) Андерс Аслунд.

Крім того, днями російське Міноборони призначило головою штабу сухопутних військ генерала Лапіна. Того самого, якого відсторонили після поразки росіян у Харківській області. І якого Пригожин публічно називав “бездарем”, а Кадиров вимагав розжалувати в рядові. І по суті це знак, що Кремль демонстративно проігнорував думку “несистемних гравців”, зробивши ставку на старі перевірені кадри.

Ймовірно, саме тому для Пригожина так важливо проявити себе в Соледарі та Бахмуті.

“Тут є тільки ідеологічне та медійне питання. Саме тому підрозділи “Вагнера” так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила і вони можуть зробити те, що не змогла зробити російська армія. Ми це ясно бачимо і розуміємо”, — зазначив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.

Дійшло до того, що російське Міністерство оборони наказало не згадувати “вагнерівців” в офіційних повідомленнях. Російським військкорам розіслали методичку, попросивши писати про “безглузді атаки ПВК”. І це, по суті, відкритий конфлікт із главою Міноборони Сергієм Шойгу.

“Останнім часом у засобах масової інформації ведеться активна робота з того, щоб заборонити словосполучення ПВК “Вагнер”, не вимовляти його вголос і всіляко уникати, як чорт ладану. У ПВК “Вагнер” постійно намагаються вкрасти перемогу і розповідають про присутність незрозуміло кого, аби принизити їхні заслуги”, — заявив куратор ПВК “Вагнер” Євген Пригожин.

Той же Пригожин сам говорив, що в Москві лобіюють скорочення його приватної армії. І нові санкції США тепер здатні позбавити “вагнерівців” ще й їхніх “заробітків на стороні”. А за даними американської преси, тільки на видобутку золота в одній лише Центральноафриканській республіці ПВК уже заробила… близько мільярда доларів!

Крім фінансових втрат, є втрати і особового складу. За даними, оприлюдненими Джоном Кірбі, на українському фронті перебувають 50 тисяч “вагнерівців”, з яких 40 тисяч — завербовані ув’язнені та тільки 10 тисяч — професійні військові. Ці дані загалом сходяться і з інформацією, яку оголосили в Києві.

“ПВК “Вагнер” через спрощену процедуру вивела з підпорядкування Федеральної служби виконання покарань (ФСВП Росії) 38 244 особи… ЗСУ “зняли з обліку” (вбили, поранили, є серед безвісти зниклих або в полоні) — 29 543″, — повідомив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

Виходить, 77% завербованих ув’язнених уже не боєздатні. Ймовірно, тому в Росії розпочали вже третю хвилю вербування ув’язнених:

  • перша хвиля з червня проходила у в’язницях центральної Росії;
  • друга — з вересня на Уралі та Далекому Сході;
  • третя, яка вже почалася, охоплює вже всю країну, включно з Чечнею.

“Те, що у в’язниці Чечні пустили вербувальників, — це предмет особистої домовленості — Пригожина і Кадирова. Пригожин сприяє звільненню чеченських авторитетів, і, звісно, Кадиров буде постачати ПВК “Вагнер” людьми”, — розповіла голова громадської організації “Русь сидящая” Ольга Романова.

При цьому аналітика американської адміністрації свідчить, що ні розширення штату “пригожинської армії”, ні нова хвиля мобілізації в Росії, не здатні переломити ситуацію на фронті.

“Ми бачили повідомлення про десятки тисяч солдатів ПВК “Вагнер” на полі бою. Однак немає сумнівів — як і часткова мобілізація, як і додаткові заклики до лав регулярних військ РФ, так і введення навіть десятків тисяч бійців “Вагнера” — не змінять ситуацію”, — упевнений офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс.

Зрозуміло, що “вагнерівців” не спишуть з рахунків. Зрештою, Путіну потрібна лояльна особисто йому сила, яка без роздумів зможе зіграти свою роль для придушення будь-яких повстань або спроб зміни режиму. Ну, а крім того, активність Пригожина “тримає в тонусі” військове керівництво Росії, що теж тільки на руку Кремлю. Але вирішується все не в апаратних іграх, а на полі бою. А на фронті демонструвати бойову ефективність “вагнерівцям” дедалі складніше.

Прямий ефір