Агресія під прикриттям: чому СРСР підтримував військові конфлікти по всьому світу (ВІДЕО)

Скрін з відео

В сталінські часи існував такий, на перший погляд, безвинний плакат. Усміхнений хлопчик сидить перед глобусом і тримає над ним червоний прапорець. А зверху на плакаті надпис “Весь світ буде наш!”

За цим дитячим бажанням приховувався глибокий політичний зміст: “Ми завоюємо весь світ”. Тому історія Радянського Союзу – це історія нескінчених війн і військових конфліктів.

В радянські часи керівництво тодішньої країни весь час декларувало і прославляло свою миролюбну політику. Пишалося нею. А насправді, СРСР постійно брав участь у збройних конфліктах на території іноземних держав на стороні режимів, лояльних до Радянського Союзу. Безпосередня участь військових в цих конфліктах подавалась радянською пропагандою, як виконання інтернаціонального обов’язку, надання братської допомоги народам, що борються за національне визволення від імперіалістичних посягань. На думку сучасних українських вчених, то був відгомін російської імперської політики.

“Історія Російської імперії завжди розвивалася так, що країна постійно потребувала зовнішньополітичних успіхів. Для її територіальної експансії, для ствердження величності наддержави необхідно було якщо не щорічно, то хоча б раз на десятиліття отримувати переконливі перемоги на військовому ґрунті. І якщо невдачі супроводжували Російську державу у зовнішній політиці, це завжди оберталося внутрішньою кризою”, – розповідає доктор політичних наук Володимир Головченко.

Радянський союз брав участь одночасно в кількох війнах, керуючись ідеєю пролетарського інтернаціоналізму. Навесні 1939 року Радянський Союз прийшов на допомогу братній Монголії , яка вела бойові дії з Японією поблизу річки Халхин-Гол. Цей військовий конфлікт завершився перемогою Червоної армії і військ Монгольської народної республіки. Події на Халхин-Голі стали важливим елементом пропаганди в СРСР. Її суть зводилася до ідеї непереможності Червоної Армії в майбутніх війнах.

У вересні 1939 року Сталін у змові з Гітлером розв’язали Другу світову війну та окупували Польщу. А в листопаді вже розпочалася війна Радянського союзу з Фінляндією. Вона стала причиною визнання Лігою Націй Радянського Союзу агресором і виключення його зі свого складу.

Після Другої світової війни політика втручання Радянського союзу у військові конфлікти на різних континентах набула ще ширшого розмаху. Прямого протистояння наддержав нібито не було, але 20 мільйонів жертв не враховувати не можна.

“Друга світова війна не завершилась. Вона повільно перейшла в Третю світову війну. Ми святкуємо умовно дні перемоги в Європі, в світі. А тим часом війни тривали на різних континентах. І в них брали участь громадяни колишнього СРСР, зокрема і громадяни України,” – говорить Валерій Аблазов, заступник голови Української спілки ветеранів Афганістану.

На початку 50-х років масштабним військовим конфліктом стала війна за володіння Корейським півостровом, який до кінця Другої світової війни перебував у складі Японської імперії. Війна тривала з 1950-го до 1953-го року, і в ній протистояли США і СРСР разом з Китаєм. У конфлікті брали участь близько 30 тисяч радянських військовослужбовців.

Про схильність правонаступниці СРСР до війн також ходять легенди.  Сьогоднішня військова агресія проти України примушує замислитися: “А чи завершився розпад СРСР в далекому 1991 році?” Бо виникає враження, що його період напіврозпаду триває й досі. Нині Росія нехтує правилами світового порядку. Ставить під питання непорушність кордонів, передбачених Гельсінською угодою, і веде політику руйнівних конфліктів.

Більше випусків проекту UATV“Пишемо історію” дивіться за посиланням.

Прямий ефір