Україна має зобов’язання перед українськими угорцями, але не має перед урядом Орбана, — Брусиловська про політику шантажу прем’єр-міністра Угорщини

Віктор Орбан. Фото: ukrinform.ua

Порядок денний, встановлений прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, підкреслює все те, що розділяє угорців і українців. Усі фактори, що їх об’єднують, нівелюються. У Європі розуміють, що Орбан веде політику шантажу ЄС, що є абсолютно неприйнятним. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова, докторка політичних наук, професорка Ольга Брусиловська.

“Ми просто не зможемо запропонувати Угорщині так багато, щоб Орбан змушений був сказати “так”. У нас є зобов’язання перед українськими угорцями. Це очевидно. У нас немає зобов’язань перед урядом Орбана. Звичайно, ми поважаємо Угорщину як нашого партнера і як члена Європейського Союзу, і як країну, яка багато в чому теж постраждала від радянської агресії, яка має той самий болючий досвід, який ми зараз переживаємо. Досвід вторгнення танків на вулицях угорських міст тощо. Тобто дуже багато чого нас мало б зближувати. Але Орбан веде таку лінію, що замовчується все, що нас зближує, і підіймається на порядок денний, формує порядок денний таким чином, щоб підкреслити все, що нас розділяє, і ставить якісь червоні прапорці, які ми не маємо права у своїй власній країні перейти”, — сказала вона.

Безумовно, уточнила професорка, це такий елемент великої гри для Орбана. Орбан — прагматик, і для нього зараз дуже важливим є те, що ЄС заморозив структурні фонди, ґрунтуючись на тому, що в Угорщині не дотримуються права і свободи людини.

“Бачите, як цікаво — він нам закидає, що ми не дотримуємося прав і свобод угорської меншини в Україні, а йому заморожують будь-яке фінансування за порушення прав і свобод людини в Угорщині. Тут абсолютно очевидно, що йде пересмикування карти. Відповідно, я думаю, нам треба відстоювати позиції, які ми вважаємо непорушними. Але водночас даремно драконити Орбана, напевно, не варто. Необхідно говорити якомога більш дипломатичною мовою. Тому що він створює певні труднощі не тільки нам, але всьому Євросоюзу. І вже відкрито говорять єврокомісари про те, що Орбан веде політику шантажу Європейського Союзу. Це абсолютно неприйнятно. Це нам має бути зрозуміло, і це має нас обнадіювати. Ми не одні, ми зараз з Євросоюзом і проти Угорщини — частини Євросоюзу. Тобто така фантасмагорична ситуація. Але що є, те є”, — каже Брусиловська.

За словами докторки політичних наук, повномасштабна агресія Росії проти України сильно змінила свідомість людей. Кожної окремої людини в Україні.

“І я це дуже добре бачу в регіонах, які були традиційно російськомовними. І абсолютно дзеркально те ж саме бачу в регіонах, які населені етнічними угорцями. Саме в умовах такої повномасштабної агресії ми зрозуміли, що, загалом, це не важливо — вважаємо ми материнською мовою українську чи угорську, ми всі громадяни України, і це нас дуже сильно згуртувало. Тому угорцям на Закарпатті не треба зараз пояснювати, для чого вчити українську мову. Вони зараз це розуміють самі. І я просто на очах бачу, як вони змінюють свої позиції і намагаються наздогнати згаяний час, і освоїти якнайшвидше і мову, і історію, і культуру країни, в якій вони проживають. Ситуація дуже сильно в цьому плані змінилася. І повірте, що Євросоюз теж у курсі того, як змінюється ситуація. Тому з кожним днем у цьому плані позиція Орбана стає все більш хиткою, вона все менше має підстав. Тобто він озвучує позицію, яка йде врозріз із тим, що ми бачимо на Закарпатті. І ця різниця між його фантазмами і реальністю очевидна і буде ще більш очевидна завтра. У цьому питанні я цілком оптимістично дивлюся”, — розповіла вона.

Разом із цим, на думку професорки, теоретично можливо, що Орбан може змінити свою думку, ставлення до України.

“Теоретично все в руках Європейської комісії. Тут Україна дуже мало може що зробити. Єврокомісія багато чого може зробити. Але це окрема велика розмова, чому досі вона нічого не зробила з Орбаном? Поки що я ставлю це питання нескінченно всім, кому тільки можу. Тобто в чому справа? Це відсутність політичної волі, це порядок денний, який грає проти нас у тому плані, що Євросоюзу не до Орбана, у нього є ще більш серйозні завдання. Або просто річ у тім, що ЄС, на жаль, цей розширений великий Євросоюз, нетрадиційний, став жахливою величезною неповороткою бюрократичною машиною. І на ухвалення рішень, і на те, щоб пройти всі ступені узгодження йде так багато часу, що мені здається, на деякі питання вони просто ось так і дивляться: нам буде так багато коштувати в плані часу, що, можливо, краще і не чіпати це питання”, — висловилася Брусиловська.

Професорка вважає, що завдання України в тому, щоб, попри всю складність завдань, які стоять перед Єврокомісією, пояснювати, що Орбан також є питанням у першій п’ятірці, що “давайте про нього не забувати”. Тобто це вже завдання України нагадувати їм про це.

Читайте також: “Вважає себе главою не тільки Угорщини, а й усіх угорців”: чому Орбан грає проти України, пояснила професорка

Як повідомлялося раніше, керівництво Угорщини продовжує робити провокаційні заяви, спрямовані не лише на адресу України, а й у бік Європейського Союзу, членом якого є ця держава. Головним “глашатаєм” антиукраїнських та антиєвропейських посилів є прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Він нещодавно зустрівся в Китаї з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним, з яким не бажають вести перемовини лідери всього цивілізованого світу. У зв’язку з цим, деякі європейські політики вже задумалися про доцільність перебування цієї країни у складі Євросоюзу.

Прямий ефір