Карикатури, вистави, графіті й татуювання: у чому вбачає небезпеку репресивна машина Лукашенка і Путіна (ВІДЕО)

Композиція артгрупи "Явь". Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Блогер Микола Климович, засуджений за карикатуру на самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, помер у білоруській колонії. За інформацією правозахисного центру “Вясна”, у Климовича було хворе серце, друга група інвалідності, і його організм не витримав, інформує FREEДОМ.

Активіст із Калінінграда Михайло Фельдман після штрафу за так звану дискредитацію російської армії у 2022 році все одно продовжив писати антивоєнні пости в соціальних мережах. Днями чоловіка затримали, тепер йому загрожує вже реальний термін.

“Дві кримінальні справи про повторну “дискредитацію” армії РФ на журналіста завели за доносом. Наразі чоловіка затримано на 48 годин. 10 травня в Центральному районному суді Калінінграда активісту оберуть запобіжний захід. Слідство проситиме про взяття журналіста під варту”, — сказала адвокат Марія Бонцлер у коментарі виданню “Настоящее время”.

Також через донос і поліцейське свавілля в російському Череповці постраждали дві художниці — Ольга та Олександра. Їхній пильний земляк поскаржився силовикам на те, що дівчата малюють графіті. У результаті їх побили, повідомляє видання ASTRA.

“До нас підбігли співробітники правоохоронних органів. Вони були без розпізнавальних знаків і без форми. Чоловіки одразу закували нас у наручники. Почали жорстко бити. Ми добу провели на холодному бетоні, ми їли близько 9 годин тому. І весь цей час пили виключно іржаву воду з туалету”, — сказала постраждала Ольга в коментарі ASTRA.

Суд відправив дівчат у спецприймальник. Одну — нібито за відмову від огляду, а другу — нібито за непокору поліції.

З тієї ж причини, але вже в іншому місті — Приозерську — силовики затримали ще одну художницю, Катрін Ненашеву.

“Ми сиділи в кафе, зайшли два співробітники поліції, сказали, що на неї надійшло орієнтування і потрібно пройти у відділення”, — написала подруга Ненашевої Четверіо в Telegram.

За даними правозахисників, Ненашеву затримали співробітники центру “Е” МВС з протидії екстремізму. Її знайомі пов’язують це з активною громадянською позицією художниці: вона відома яскравими перформансами на гостросоціальні теми, що в сучасній Росії жорстко присікається.

Нещодавній приклад — композиція артгрупи “Явь” із протезів та малюнків на стіні одного з будинків у Санкт-Петербурзі. Автори зазначають, що надихнулися антивоєнною експозицією історичного музею Бундесверу в Дрездені. Лише через дві години протези відірвали, а вже до вечора стіну зафарбували.

Допускається в Росії лише та творчість, яка вписується в загальну канву кремлівської пропаганди, інших поступово зачищають. Так, 5 травня в СІЗО за підозрою у “виправданні тероризму” відправили режисера та поетесу Євгенію Беркович. Причина нібито в її виставі. У ній показували історії дівчат, які закохувалися в бойовиків “Ісламської держави” й виїжджали до Сирії. Однак реальна причина може бути в її антивоєнній творчості.

“Чи то новин перебрав, чи то вина в обід, тільки вночі до Сергія прийшов його дід, який воював. Чи не міг би ти, дорогий, мій улюблений онук, ніколи нічого не писати про мене у Facebook. Також, він продовжує, я був би радий, якби ти не носив мене на парад”, — це слова з одного вірша Беркович, що став вірусним.

Не менш жорстко силовики реагують і на публічні симпатії до України. Так, у Москві 9 травня поліція затримала російську активістку Діану Салікову. Жінка розповіла “ОВД-Инфо”, що хотіла покласти квіти до пам’ятника українській письменниці Лесі Українці. Цей монумент став символічним місцем, куди росіяни, які співчувають українському народові та його жертвам, приносять квіти, лампадки та м’які іграшки. Там же цілодобово чергують силовики.

“Російські поліцейські влаштували дівчині позапланову перевірку документів, певний час не давали їй спокійно піти, ставлячи провокаційні запитання із серії: “Який стосунок пам’ятник Лесі Українці має до свята 9 травня?”, — пише “ОВД-Инфо”.

А в П’ятигорську місцевого жителя затримали за те, що той відправив у полк “Азов” відеозвернення про бажання добровільно вступити до формування. Чоловікові закидають участь у діяльності нібито “терористичної організації”. Водночас в офіційному Telegram-каналі полку “Азов” немає жодних контактів для зв’язку, а охочим вступити до полку пропонують заповнити Google-форму, а не записувати відеозвернення.

Не відстає і репресивна машина Лукашенка. Так, днями білоруські силовики затримали 22-річного Владислава Образцова за татуювання з гербом України і національним гербом Білорусі. Як повідомляє правозахисний проєкт “Вясна”, на молодого чоловіка міліція чинила тиск і змусила вибачатися на камеру.

“Силовики назвали зроблені Одінцовим татуювання “підтримкою протестів і нацистів” і написали, що “Після доби тіло доведеться почистити”, — йдеться в публікації проєкту “Вясна”.

Читайте також: У РФ діє “палична система”, коли кількість арештів із політичних мотивів планується заздалегідь, — редактор ASTRA

Нагадаємо, майже 600 політв’язнів уже відбувають покарання в російських в’язницях і колоніях. І кількість тих, кого відправляють за ґрати, постійно зростає. Правозахисники підрахували, що за цим показником країна вже досягла рівня пізнього СРСР. Людей саджають за вподобайки, слова, телефонні розмови.

Прямий ефір