Кремль активізувався в Африці — цілі та оцінка результатів (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот: uatv.ua

Торгівлі зброєю, допомоги деяким африканським режимам найманцями з ПВК “Вагнер” Москві недостатньо. Наразі Путіну потрібні політичні союзники на континенті. Адже африканські країни — це понад чверть голосів в ООН, повідомляє FREEДОМ.

Росія збудує в Судані військову базу на березі Червоного моря — таким є результат візиту міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Москва отримає порт із швидким доступом до Індійського океану, в обмін обіцяє зброю. За пів року глава російського МЗС двічі їздив у дипломатичне турне африканськими країнами. Але домовленість про військову базу — поки що єдине, чим може похвалитися Лавров.

“Вже тривалий час Росія шукає в Африці основні речі: це гроші та зброя. Насамперед — гроші, бо Росія зараз змушена шукати додаткові економічні проєкти, додаткові напрями для зовнішньоекономічної діяльності. У цій ситуації саме Африка для Росії є певним шансом”, — коментує експерт-міжнародник Центру політичних студій “Доктрина” Денис Москалик.

Агресія Росії проти України, внаслідок якої Путін став ізгоєм на міжнародній арені, змушує Кремль шукати в Африці й політичних союзників.

“Росія хоче системної підтримки з боку африканських країн політики наративів “русского мира”. Головна спрямованість цих поїздок, діалогів — підтримка позиції Російської Федерації на міжнародних майданчиках і насамперед — на майданчику Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй”, — вважає кандидат політичних наук Олексій Буряченко.

Жадаючи підтримки на континенті, Кремль списав країнам Африки накопичені майже за 30 років борги. Сума — понад 20 млрд дол. Також Росія намагається грати на ностальгії. Лавров під час своїх візитів до Африки багато разів згадував про співпрацю за часів Радянського Союзу. Проте Росія досі не отримує того відгуку, на який сподівається.

“Цього року вперше жодна африканська країна не проголосувала проти важливих для України резолюцій, крім того, розширився спектр країн, які підтримують Україну в межах Генеральної асамблеї ООН. Можна сказати, що нинішній рівень активності української дипломатії та наших союзників дає можливість ефективно протистояти можливості залучати африканські країни на бік Росії”, — констатував експерт-міжнародник Центру політичних студій “Доктрина” Денис Москалик.

Експерти впевнені, що відсутність бажаного успіху в Африці пов’язана з тим, що Москва не може виконати те, що обіцяє. Насамперед це пов’язано з проблемами Росії на фронті. На Африканському континенті це знають.

“Російська Федерація фізично неспроможна задовольнити “хотілки” тих африканських країн, де вона має політичні види. Країни Африки, особливо частину нестабільної Африки, цікавить доступ до російського озброєння, особливо — в кредит, щоб озброєння можна було отримати вже сьогодні, а платити за нього колись потім. Цей компонент — а він ключовий у роботі з цим континентом — Російська Федерація дати не може, тому що в неї самої не вистачає озброєння, військові заводи РФ працюють уже у 3-4 зміни, щоб закрити хоча б свої потреби”, — пояснює кандидат політичних наук Олексій Буряченко.

Аналітики впевнені: країни Африки продовжать отримувати всілякі бонуси від Росії, але пряму підтримку Кремль навряд чи отримає. На континенті не відмовляться від співпраці із Заходом.

“Щоб тебе поважали, потрібно, щоб ти поважав чи щонайменше щось із собою привносив. Що дають американці, окрім так званої м’якої сили? Технологію, репутацію, контракти та можливості. Радянський Союз дав би наче те саме. Тільки все це виглядало так: ви отримуватимете це, поки будете покірно мене слухатися. Це не партнерські стосунки — це стосунки васала та пана. Коли Москва нагадує про те, що Радянський Союз дуже вам допомагав, ви ж тепер маєте бути вдячними, вона забуває про те, що не буде жодної подяки, максимальне, що буде, — це використання. Вони не мають аргументів. Вони не є надійним партнером. Їх ніхто не поважає і майже ніхто вже не боїться”, — резюмував політичний аналітик Олексій Біловол.

Читайте також: Москва намагається розширити співпрацю з країнами Африки: у чому інтереси Кремля (ВІДЕО)

Прямий ефір