Політолог-міжнародник Антон Кучухідзе у прямому ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA оцінив антиросійську коаліцію, назвав чинники, за яких результат війни вирішиться на користь України, а також проаналізував політику Китаю щодо країни-агресора РФ.
— Як Ви оцінюєте антиросійську коаліцію, яка склалася довкола України, й те, як вона наближає нашу перемогу?
— Така потужна міжнародна коаліція змогла скластися і стати на бік України завдяки трьом суб’єктам — народу, армії та владі. Героїзм України допомагає сьогодні зберігати єдність цієї коаліції. Героїзм України та довіра до української армії, те, наскільки наша армія ефективна з погляду управління і використання нового озброєння.
Але важливо пам’ятати: проросійські лобісти формувалися в Європі протягом 20 років, усі ці 20 років вливали колосальні гроші у лобіювання енергетичних та політичних питань на користь Російської Федерації. Це треба розуміти, треба боротися проти цього лобі, доводити історію до кінця.
Я переконаний, що війна вирішиться на користь України за двох чинників.
Перший – це швидкість передачі потужного наступального озброєння. Другий — це соціальне, нафтове та газове ембарго. За даними Bloomberg, Російська Федерація до кінця року отримає понад 350 мільярдів доларів від енергетичних контрактів. Тому треба продовжувати “тиснути” Росію санкціями та збільшувати постачання озброєння для української армії. Тоді ситуація почне змінюватися на користь України.
— Наскільки, на Вашу думку, Китай готовий підтримувати Російську Федерацію?
– Щодо Китаю. Нещодавно вийшла стаття Washington Post, де вони зібрали думки чиновників, які відстежують ситуацію з Китаєм. Там є однозначний страх західних санкцій, тому що, на відміну від Російської Федерації, Китай — це глобальна фабрика, та їхнє внутрішнє економічне зростання багато в чому залежить від експорту. “Хворі ідеї” Кремля зіпсують їм бізнес.
Китай – це мудра дипломатія. Вони можуть розглядати 10, 20 сценаріїв, але ключове для них – не потрапити під санкції Заходу. На відміну від 2014 року, Захід нарешті не просто вводить санкції, а ще й моніторить можливість їхнього обходу російськими компаніями чи контрагентами з третіх держав, тому ці санкції є реально потужними.
— Володимир Путін неодноразово заявляв, що зараз світ однополярний, що цей полюс — за Сполученими Штатами Америки і що він хоче це змінити. Але, по суті, Путін знову-таки посилив однополярний світ?
— Світ уже давно не однополярний. Стратегія оборони Сполучених Штатів Америки, навіть з погляду формулювань, передбачає багатополярність. Вони пишуть “США, наші союзники та наші партнери”. У НАТОвських документах формулюють аналогічно: “НАТО та їхні партнери”. Світ давно вже не однополярний, хоч би як здавалося кремлю. В американському політичному істеблішменті — і на аналітичному рівні, і на політичному рівні — об’єктивно, Росію ніколи не сприймали як серйозного гравця.
Росія – неправильна ідеологема. Вони підходять до зовнішнього світу, виходячи із внутрішньоелекторальних настроїв. Якщо в них населення пишається своїм минулим, то це не означає, що “матриця комунізму та Радянського Союзу” може бути конкурентоспроможною на глобальній шахівниці. Тож вони програють.
Вони програють глобальні перегони, і програють сильно.
— Едвард Люс автор Financial Times у своїй авторській колонці стверджує, що Захід втомився або втомлюється від війни в Україні. Ви згодні з цією тезою?
Захід не втомився. Захід нарешті усвідомив, що наступними після України стануть вони. Якщо з Україною щось станеться, вони наступні. Ба більше, Кремль цього не приховує. Тому сьогодні Захід, захищаючи та підтримуючи Україну, захищає і свої кордони, свою безпеку. Тому що Україна сьогодні фактично стала східним фронтом НАТО.
Що кажуть європейські політики на 100-й день війни РФ проти України
Посол Мельник: Перше завдання України – відвоювати території, окуповані РФ за 100 днів
Читайте також: Співробітникам держструктур РФ можуть заборонити закордонні поїздки — причини назвав експерт