Курс на “Партнерство заради миру” послабив можливості НАТО стримувати Росію — аналіз Лакійчука

Павло Лакійчук. Фото: uatv.ua

Протягом 30 років Північноатлантичний альянс (НАТО) слідував програмі “Партнерство в ім’я миру”, внаслідок чого всі знали, як будувати відносини з Російською Федерацією, але не вміли її стримувати. Але повномасштабна агресія Росії проти України стала поштовхом для переходу до більш реалістичного погляду на ситуацію з безпекою в Європі. Про це сьогодні, 23 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник безпекових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.

Гість ефіру зазначив, що раніше в Національній академії оборони України проводився “Міжнародний тиждень НАТО”, під час якого офіцери Альянсу зустрічалися з українськими колегами для обговорення стратегічних і тактичних питань.

“У 2018 році групу гостей з Альянсу очолював тоді ще генерал, а нині президент Чехії Петер Павел. Бесіда була цікавою, і однозначно як українські, так і європейські військові говорили однією мовою, розуміючи загрози, що виходять з боку Росії, неминучість російської ескалації в Європі, а також продовження агресії проти України. У результаті бесіди виникло запитання: “Чому ваші політики та держави настільки пасивно поводяться в цій ситуації?”. Тоді один британський адмірал виступив і пояснив: “Розумієте, на початку 1990-х років ми відмовилися від стратегії стримування Росії, перейшовши від стримування до партнерства в ім’я миру”, — розповів Лакійчук.

Зазначимо, програма НАТО “Партнерство заради миру” була запущена 1994 року для військового співробітництва з країнами, що не входять до Альянсу, головним чином зі Східної Європи та пострадянського простору.

“Насамперед програма була спрямована на Росію, і [британський адмірал] каже: “За 30 років нашого співіснування в нас природним шляхом пропали фахівці зі стримування, залишилися тільки з партнерств”. Тобто всі знають, як вести партнерські справи з Російською Федерацією, але ніхто не знає, як її стримувати. Спробуйте змусити людей, які 30 років проводили політику партнерства, стримувати Росію — для цього має відбутися зміна поколінь в органах управління НАТО, у структурах управління збройних сил держав Альянсу, а також у їхніх законодавчих і політичних органах. Широкомасштабне вторгнення Росії в Україну сприяло тому, що у європейців відкрилися очі. Тепер прискореними темпами відбувається ця зміна поколінь і перехід до реального погляду на безпекову ситуацію в Європі”, — підсумував Павло Лакійчук.

Читайте також: НАТО готується до відбиття нападу РФ на східному фланзі — огляд заяв (ВІДЕО)

Нагадаємо, Київ ініціював проведення наступного тижня, 26 листопада, засідання у форматі Україна — НАТО через застосування Росією експериментальної балістичної ракети середньої дальності. Партнерам будуть представлені докази та оцінка. 

Читайте також: Як Захід має реагувати на “Орешник” Путіна — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Прямий ефір