“Убийственное наследие”: як у СРСР переслідували кримських татар (ВІДЕО)

скрін з відео

Радянська влада депортувала кримських татар із Криму в 1944 році. Через надумані звинувачення їх змусили виїхати за тисячі кілометрів від рідної домівки. І лише через багато років ці етнічні чистки визнали геноцидом.

Рухіє Асановій під час депортації було 7 років, але ці події глибоко врізалися в її пам’ять.

Жінка згадує: “Старики, діти, породіллі, усіх повантажили в ці товарні вагони. Пам’ятаю, там блохи були, нам не було де скупатися. Ми були голодні. І так їхали 22 дні”.

В Україні тему депортації кримських татар зараз активно освітлює організація “Кримський Дім”. Для цього спеціально створили проект Тамирлар – інтернет-музей, де зібрали багато відомостей про геноцид.

Важко говорити з людьми похилого віку. Дуже. Тому що коли згадують це, вони плачуть. Нам важливо про це сьогодні поговорити, тому що завтра ми його не збережемо для майбутнього“, – ділиться програмний директор “Кримського Дому” Алім Алієв.

Депортували кримських татар через підозру у співпраці з німцями. Але насправді, каже історик Сергій Громенко, тих, хто дійсно підтримував окупантів і служив в їхніх лавах, було приблизно 15 тисяч. Водночас у радянській армії служили близько 17 тис. представників кримськотатарського народу, з яких від 11 до 12 тисяч загинуло.

Колабораціонізмом досі намагаються виправдати депортацію корінного народу з Криму. Наприклад, на окупованому Росією півострові видали підручник “Історія Криму”, де кримських татар називають зрадниками”, – говорить Сергій.

Ті часи перетворилися на найгірші спогади кримських татар, адже доводилося бачити багато болю та смертей.

“З вагонів мертвих викидали на дорогу. Місцеві їздили на конях, били нас прутами, їм влада розповідала, що ми людей живцем з’їдаємо, що ми одноокі всі”, – розповідає кримська татарка Рухіє.

У результаті депортації з Криму вислали понад 190 тисяч кримських татар, а близько 40 відсотків народу зрештою загинули. Ця трагедія – біль у серці кожного корінного жителя півострова.

Більше сюжетів із циклу “Убийственное наследие” дивіться за посиланням.

Прямий ефір