У в’язницях на окупованих територіях Донбасу систематично порушують права людини, – Денис Чернишов

Фото UATV

З 2014 року 265 ув’язнених за власним бажанням перевели з окупованої території Донбасу на підконтрольну українській владі територію. Останнє на даний момент переведення відбулося 7 лютого, коли українській стороні передали 33 засуджених із Луганської області. Але такі випадки швидше виняток, аніж правило, адже передача ув’язнених – складний і тривалий процес, в якому задіяно низку організацій і структур. Про це журналістам UATV розповів заступник міністра юстиції України Денис Чернишов.

“Було здійснено більше десяти випадків перекладу. Але ми говоримо про невелику кількість людей, у кращому випадку це десятки людей. Тому такі ситуації – виняток. Переклад ув’язнених – колосальна й копітка робота. Засуджені з клопотаннями звертаються в офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, але це не означає, що через пару днів їх переведуть. Починається рутинний і довгий процес організації їхнього переведення на підконтрольну територію. Подеколи це займає не рік, і навіть не два”, – розповів Денис Чернишов.

Щоб перевести в’язнів до в’язниць на підконтрольних Україні територіях, потрібно виконати велику підготовчу роботу всіх державних структур: Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, Національної поліції, Нацгвардії та інших.

Зараз у роботі відповідних служб перебуває багато нових клопотань ув’язнених про переведення на підконтрольну нашій країні територію. І це не дивно, адже в місцях відбування покарання на тимчасово окупованих територіях Донбасу систематично порушують права людини й українське законодавство, стверджує заступник міністра юстиції. Такі дані Україна не раз отримувала від міжнародних спостерігачів, які відвідували ці місця.

“Минулого року була місія ООН, яка відвідувала в ОРДЛО місця покарання. У заключному звіті спостерігачі наголосили, що їм не вдалося тет-а-тет провести співбесіди з ув’язненими й відвідати всі ті місця, які планували, навіть в окремих установах виконання покарань. Але те, що вони побачили, дозволило їм зробити висновок, що там відбувається систематичне порушення прав людини та порушення українського законодавства, яке діяло до моменту втрати контролю над територією. Крім цього, ті люди, яких уже перевели, розповідають, що умови утримання в тюрмах в окупованих районах Донбасу набагато гірші, ніж на підконтрольній території. Там навіть застосовують примусові роботи, а деяким пропонують замість відбування покарання брати участь у бойових діях“, – зазначає Чернишов.

Нині Україні невідомо, скільки наших ув’язнених відбувають покарання на тимчасово окупованих територіях. Остання інформація, яка є в розпорядженні українських служб – про кількість ув’язнених на момент початку російської агресії на Донбасі та незаконної анексії Криму.

Телеверсію інтерв’ю з Денисом Чернишовим дивіться 12 лютого о 21:00 у програмі “Лицом к лицу“.

Альона ВОРОБЙОВА, UATV

Прямий ефір