У Києві відкрили виставку гуцульської художниці Параски Плитки-Горицвіт (ФОТО, ВІДЕО)

Фото Анастасії Федченко/UATV

Художниця Параска Плитка-Горицвіт пройшла сталінські табори, після чого майже все життя прожила у гуцульському селі Криворівня. Навіть при найважчих випробуваннях вона ніколи не переставала писати картини.

Параска Плитка-Горицвіт допомагала українській повстанської армії, за що майже 10 років відсиділа у радянських таборах. Коли повернулася, присвятила себе творчості. Писала вірші і прозу, малювала, робила власноруч книги. Усе це можна побачити на виставці, яку презентували сьогодні, 17 жовтня, в “Мистецькому арсеналі”, повідомляє журналістка UATV.

“Вона була незвичайною людиною. Була ні на кого не схожа, – говорить Ольга Мельник, керівник музейного відділу “Мистецького арсеналу”. –  Її в селі вважали дивною, тому що вона займалася творчістю. Матеріальне її зовсім не цікавило”.

За часів СРСР гуцулка, а тим більше та, яка пройшла табори, не могла поїхати в Індію. Тому малювала її зі своєї уяви. Художниця створила цілий графічний роман про гуцулів, які поїхали в цю країну. Текст написаний на гуцульському діалекті. Свій твір Параска назвала “Пригоди в індійських джунглях”.

У 1955 році, отримавши першу зарплату в лісгоспі, художниця придбала фотоапарат і сама навчилася робити знімки.  Її знайомі друкували світлини в Києві, тому що Криворівня тоді навіть не була повністю електрифікованою. Пізніше гуцулка створила фотолабораторію у власному будинку, де навчала фотографувати дітей з Криворівні.

Працюватиме виставка до 19 січня.

Прямий ефір