Церква оборонного типу і “маленька копія Риму”: що зацікавить туристів у стародавньому місті Теребовля (ВІДЕО)

Скрін з відео

У місті Теребовля Тернопільської області, колишній столиці давньоруського князівства, є мури древнього замку, оборонний монастир босих кармелітів, старожитня базиліка, побудована в римському стилі, пам’ятник місцевій Жанні Д’Арк та ще багато цікавого.

“Це справді древнє місто, відоме ще з княжих часів, із 1097 року. Воно дійсно було столицею окремого князівства – Теребовлянського, яке займало територію близько п’яти областей України”, – розповідає директор туристично-інформаційного центру Степан Зелінський.

Одним із найпопулярніших місць серед туристів є мури замку. У прадавні часи тут розташовувалося давньоруське городище, а пізніше, вже в IX столітті, князь Василько Ростиславович збудував один із найстаріших в Україні Теребовлянський замок. В’їзд на його територію був із півночі, біля воріт розміщувалася дерев’яна оборонна вежа. Перед вежею – оборонний рів, через який перекинуто підйомний міст. Оборонні дерев’яні башти також були розташовані зі сходу і з заходу замку.

Через декілька століть, у 1360 році, на місці дерев’яного спорудили кам’яний замок. Це вже була справжня неприступна твердиня із мурами завтовшки у 2 метри, в’їзною та сторожовою вежами. Саме ця фортеця витримала багато набігів татар, але згодом все ж таки стала непридатною для оборони.

Згодом у 1534 році каштелян краківський Анджей Течинський розпочав будівництво нового замку, більш укріпленого. Але подальші численні набіги татар зрештою знову спричинили руйнацію та занепад фортеці. Ще могутніший замок у 1630 році збудував на цьому місці теребовлянський староста Олександр Балабан.

Із 2008 року Теребовлянський замок увійшов до складу національного заповідника “Замки Тернопілля”.

“Варто сюди приїхати, побачити ці краєвиди, відчути споконвічну історію, послухати цікаву екскурсію про ті часи, адже наша історія надзвичайно захоплива й потужна”, – відзначає екскурсовод Тарас Бабій.

У місті стоїть пам’ятник Софії Кшановській, яку називають теребовлянською Жанною Д’Арк. Ця жінка у XVII столітті не допустила, щоб вороги ввійшли у замок.

Ще одним цікавим об’єктом у місті є колишній костел Успіння Пречистої Діви Марії, де зараз розташувалася церква святого Володимира. Будівля споруджена у 1635 році, має келії та оборонні мури з бійницями, а також оборонні вежі.

“За цим храмом сьогодні впізнають Теребовлю. Храм унікальний, бо його споруда має оборонне значення, її стіни сягають двох із половиною метрів, а притвор – до трьох метрів. Стіни святині розписав відомий художник Йосиф Майєр. Ми залишили капітелі, які збереглися на колонах тієї старовини”, – каже митрофорний протопресвітер отець Володимир Якубишин.

У 1987 році внаслідок пожежі інтер’єр церкви було повністю знищено. Упродовж трьох десятиліть громада уже православного храму відбудовувала та реставрувала цю святиню. Нині реставраційні роботи тривають.

Цікавими для туристів є також парк князя Василька з однойменним пам’ятником, “маленька копія Риму” в Теребовлі – костел святих Петра і Павла та Музей-майстерня.

Більше випусків програми “Міста і містечка” дивіться за посиланням

Прямий ефір