Тетяна Печончик: “Омбудсмен увійшов до десятки найефективніших механізмів захисту прав людини”

Фото UATV

За останні п’ять років довіра українців до Офісу омбудсмена значно зросла. У порівнянні з 2016 роком, 2017 року кількість звернень до Секретаріату Уповноваженого з прав людини збільшилася утричі.

Про це журналістам телеканалу UATV розповіла голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

“Є дані соціологічних опитувань, які свідчать, що українці оцінюють роботу омбудсмена ефективніше, ніж роботу інших державних інституцій із захисту прав людини. Також під час опитування стало відомо, які механізми прав людини українці вважають найбільш ефективними. І за останніми даними, які були зібрані в січні 2018 року, омбудсмен увійшов до десятки найефективніших. Так, його результат вищий, аніж результат поліції, судів, прокуратури, які навіть не увійшли до десятки”, – розповіла гостя студії.

Крім того, експерт відзначила, що на підконтрольних територіях Донбасу населення теж дуже високо оцінює роботу омбудсмена, поставивши його на друге місце рейтингу та віддавши перше Європейському суду з прав людини.

Водночас Печончик заявила, що повага до прав людини та їхнє розуміння – на низькому рівні у населення: “За даними дослідження, лише 40% українців починають щось робити, якщо їхні права порушують, а 60% – навіть не намагаються”.

Вона розповіла, як можна виправити цю ситуацію вже зараз.

“Це тривалий процес. Та почати можна з декількох сфер. По-перше – зі шкіл і дитячих садків, там, де закладаються ціннісні базиси для дітей. Завдяки реформі освіти в ігровій формі й інтерактивних форматах діти можуть дізнаватися, які у них є права, й уже подорослішавши, вони розумітимуть, як можна взаємодіяти з органами влади. А вже зараз важливу роль у цьому процесі можуть і повинні грати ЗМІ”, – пояснила експерт.

Вона додала, що в Україні ЗМІ, з одного боку, є каналом, звідки люди дізнаються про права людини, а з іншого – ЗМІ є найефективнішим і результативним способом захисту прав.

“За даними опитування, люди передусім звертаються до журналістів в разі, якщо було порушено їхні права“, – повідомила Печончик.

Також вона розповіла, що увага до України з боку міжнародного співтовариства залишається досить пильною.

“Та ми повинні самі робити домашню роботу з прав людини. Ми не маємо розраховувати на те, що нам хтось постійно допомагатиме, бо це завдання для нас, для громадянського суспільства, журналістів і для влади України”, – підсумувала експерт.

Телеінтерв’ю з Тетяною Печончик дивіться у передачі “Лицом к лицу” 23 березня в 15:00 на телеканалі UATV.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір