“Технологія заманювання в пастку”: експерт оцінив ризики нового ультиматуму Путіна щодо газу

Скрін із відео

Глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв відповів на ультиматум президента Росії Володимира Путіна, який сказав, що Москва готова укласти з Києвом нову угоду про транзит газу через Україну за однієї умови – якщо “Нафтогаз” відмовиться від фінансових претензій і позовів до “Газпрому”. Коболєв запевнив, що Україна й надалі відстоюватиме свої інтереси в судах.

Як повідомив в студії UATV Максим Білявський, експерт енергетичних програм Центру Разумкова, для захисту українських інтересів така тактика ідеальна.

“Така тактика є ідеальною та єдиною, яка може бути в ситуації, що склалася, тому що ті пропозиції, які були озвучені російською стороною, жодним чином не несуть конкретики, користі для України. Найімовірніше, це технологія заманювання в пастку. Насправді позиція Росії, на жаль, є незмінною. У Росії не бачать українську газотранспортну систему в моделі поставок “блакитного палива” до Європи”, – висловився гість студії.

“Є експерти, які говорять про те, що наша позиція зараз більш виграшна, вона посилюється. Є й інші, які вважають, що навпаки. Чому саме зараз прозвучала ця пропозиція?”– запитала ведуча.

“Якщо говорити про позиції України, то вони однозначно не слабкі, але могли б бути сильнішими. Наприклад, якби ми до нинішнього раунду переговорів, які відбувалися в кінці вересня – на початку жовтня, створили незалежного оператора ГТС, повністю імплементували європейське законодавство, запропонували конкурентні тарифи – то змогли б наразі мати на руках підписаний контракт мінімум на 5, а, може, навіть на 10 років, із завантаженням ГТС в 90 млрд куб. м. Ситуація, в якій зараз ми перебуваємо, має багато ризиків. Наприклад, ризик того, що контракт не буде підписаний, а значить завантаження ГТС з 1 січня буде прагнути до мінімуму, можливо, навіть до 30 млрд куб. м. в річному розрахунку”, – говорить Білявський.

За словами експерта, це означає, що не буде достатньо тиску для підтримки оптимального режиму роботи ГТС. Нам доведеться імпортувати “блакитне паливо” з Європи.

“У зв’язку з цим Росія розраховує на сценарій-тактику, коли, можливо, вони зупинять на деякий період транзит, пред’являть Україні свої вимоги, та запропонують імпортувати газ із РФ. Нам в жодному разі не можна йти на ці умови, бо в Росії на сьогоднішній день є проблеми зі збутом “блакитного палива”, яке вона видобуває, а Україна – великий ринок збуту. Наразі приблизно 7-8 млрд куб. м. на рік наша країна має імпортувати. Завдання Росії – мати вплив через економічну експансію на політику України. І, звичайно ж, намагатися корумпувати українських чиновників, повернутися до моделі, яка існувала до 2014 року, коли був посередник і газ перепродавали”, – зазначив Білявський.

Телеверсію інтерв’ю з Максимом Білявським дивіться сьогодні, 18 листопада, о 19:00 в програмі “Лицом к лицу” на UATV.

Підготувала Анастасія ДЯДЮША, UATV

Прямий ефір