Сирецький дендропарк – унікальна оаза в історичній частині Києва (ВІДЕО)

Скрін з відео

У Сирецькому дендропарку, в історичній частині правобережжя Києва, на порівняно невеликій площі у сім із половиною гектарів уживається і процвітає більше двох тисяч видів і сортів рослин. Ці місця начебто відійшли від міської суєти, тож несподівана ізольованість надає парку таємничості та чарів. Сирецький дендропарк мало знаком киянам, хоча його історія почалася дуже давно.

“Колись в урочищі Сирець, наповненому вологою і затишшям, банкір Карл Меєр побудував заміську резиденцію. Захоплюючись квітникарством, він привозив дуже багато рослин з Європи й висаджував їх біля свого будинку”, – розповіла Світлана Глухова, директорка Сирецького дендрологічного парку загальнодержавного значення.

Частина цих емігрантів, досягнувши поважного віку в майже 140 років, і досі прикрашає алеї Сирецького дендропарку. Найстаріші – далекосхідні тиси – Карл Меєр привіз у 1875 році невеликими деревцями.

Ця оаза стала початком створення Сирецького дендропарку. З 1949 року тут вирощували саджанці для відновлення парків у зруйнованих війною містах. За реалізацію цього грандіозного проекту взявся відомий дендролог і ботанік Микола Птіцин. За його ініціативи унікальний парк-маточник став притулком колекції з 450 видів дерев і кущів.

Велика частина колекції дендропарку – це рослини-інтродуценти, привезені сюди з різних куточків світу. Пристосувавшись до тутешніх кліматичних умов, чужинці з часом прижилися і стали розмножуватися.

“Точно не відомо, звідки Карл Меєр привозив унікальні рослини, але на той час для України й Києва ці породи були рідкісними. Це ялина колюча срібна, липа кримська, клен гостролистий Шведлера. Також липа американська, кипариси горіхоплідні. У природі в нашій кліматичній зоні ці насадження тоді не зустрічалися”, – зазначила Глухова.

Протягом 140 років існування Сирецький дендропарк постійно поповнюється новими видами та сортами рослин. Багато з них переселилися на цю ділянку невпізнаними. Щоб внести їх до переліку всієї наявної тут рослинності, вченим доводиться неабияк потрудитися.

Особливо цінні червонокнижні види тут охороняють під егідою сприятливих умов дендропарку. Одна з таких рідкісних рослин – бузок угорський. У природі збереглася лише невелика популяція на території східних Карпат і в сусідніх країнах, Угорщині та Румунії.

“Коли рідкісну рослину переносимо в парк, ми за нею спостерігаємо, створюємо спеціальні умови, щоб вона розмножувалася і пройшла повний цикл натуралізації. Це активна охорона. Залучення рідкісних рослин у парк – один зі способів збереження їх у майбутньому”, – пояснив Олександр Шиндер, науковий співробітник Сирецького дендропарку.

Також у парку багата колекція кактусів. Першими з’явилися в 1977 році ехінокактуси Грузона й астрофітум. Збережені екземпляри – поважного віку та гігантських розмірів.

Парковий пейзаж у будь-яку пору року залишається привабливим. Навесні тут можна милуватися буйним цвітінням, влітку вдихати аромати свіжої зелені, різнобарв’я колірних відтінків восени навіває романтичні настрої. Навіть узимку в Сирецькому дендропарку не буває сіро та понуро. Вічнозелені насадження туї та ялини тішать око відтінками смарагдової палітри.

Більше випусків програми “Незвідана Україна” дивіться за посиланням.

Прямий ефір