Стародубов розповів, як “коронакриза” вплине на економічну ситуацію в Криму (ВІДЕО)

Фото Facebook Alexey Starodubov

Реальна ситуація із захворюваністю коронавірусом у Криму залишається невідомою, адже на окупований півострів не мають доступу міжнародні організації, а інформацію про це повідомляють тільки РФ та окупаційна влада. У той же час “коронакриза” погіршить економічну ситуацію в Криму, яка і без того “просіла”.

Про це розповів директор Кримського експертного центру Олексій Стародубов в інтерв’ю телеканалу “Дом“, інформує UATV.

Яка зараз ситуація з коронавірусом у Криму за вашими даними, з чим, можливо, виникають проблеми?

– Є офіційна статистика, на сьогоднішній день зареєстровано 57 хворих коронавірусом у Криму. У будь-якому разі це те, про що говорить так звана “влада Криму”. Якщо брати загальну статистику по Росії, то є тенденція до збільшення інфікованих, і Крим не є винятком у цій ситуації.

Міжнародні організації, наприклад, ВООЗ, Червоний Хрест та інші, якось відстежують ситуацію на півострові? Вони можуть чимось допомогти у разі потреби?

– У контексті Росії звичайно ж відстежують. В контексті Криму досить складно говорити про якийсь моніторинг, оскільки Крим перебуває у так званій “чорній зоні”, і туди по суті не має доступу жодна міжнародна організація. І ситуація, яка склалася навколо коронавірусу, також не є винятком. Говорити про присутність міжнародних організацій на території окупованого півострова на сьогодні немає можливості.

Ми маємо інформацію або в контексті російської статистики, або в контексті заяв окупаційної влади, яка працює на півострові. Тому говорити про якусь правдиву статистику з точки зору міжнародних організацій досить складно, оскільки їх там немає упродовж минулих шести років.

А які економічні наслідки матиме епідемія для економіки і людей, з огляду на наближення туристичного сезону, який приносив для багатьох в Криму основний дохід? І дуже важливо: чи зможе Росія утримувати півострів в колишніх обсягах? Адже ми бачимо, що падають ціни на нафту і скорочується промислове виробництво, що веде до зменшення бюджетних надходжень.

– Ви частково відповіли на це питання. Насправді ми повинні дивитися на кризу в загальному. Тобто, якщо розглядати “коронавірусну кризу“, то її потрібно розглядати в контексті економічної, яка слідує за нею, в контексті безпрецедентного падіння цін на нафту і на енергоносії відповідно. І якщо ми говоримо про економіку півострова, то природно це відобразиться і на економіці Росії, яка і без того потерпіла від санкційного режиму та від обмежень в експорті і так далі.

Сюди додаємо і туристичний сезон, оскільки через обмеження у пересуванні українці вже, швидше за все, не поїдуть до Криму цього року. Цього ж стосується і робота найбільших підприємств, які перебувають на сьогодні на півострові. Тобто все, що пов’язано з економікою, буде падати, падати і падати. Я маю на увазі, що економічна ситуація у Криму, яка і так “просіла”, просідатиме ще більше.

Відповідно, якщо робити висновки щодо поточної ситуації, то мій прогноз у тому, що економічна ситуація тільки погіршуватиметься.

А як українська влада може допомогти усунути наслідки карантину і тимчасових обмежень? Чи є певний план з надання гумдопомоги, коли відкриють кордони?

– Якщо ми говоримо про українську владу, то необхідно розглядати проблему коронавірусу на півострові в контексті наших проблем, пов’язаних з вірусом. Тобто мова йде і про можливість перебування кримчан у так званих обсерваціях, і про можливість пересуватися через територію України та безперешкодно потрапляти на територію окупованого півострова. Природно, я зараз говорю про простих громадян, які потрапляють у складну ситуацію через коронавірус.

Говорити про якісь гуманітарні конвої і гуманітарну допомогу досить складно, оскільки Крим на цьому етапі є таким закритим регіоном, і вони не приймають ніякої допомоги з боку України.

Чи вдається повернути в міжнародний порядок денний тему Криму, особливо наголошуючи на пандемії і всіх проблемах, які тягне за собою карантин?

Все це перебуває в руках української влади. Якщо ми будемо займатися проблемою коронавірусу і проблемою економічної кризи, що безумовно теж торкнеться Криму, то таким чином ми звичайно можемо винести це на міжнародний порядок денний. Крим юридично є територією України, тому ми можемо проблеми кримчан виносити на обговорення тих же самих майданчиків Всесвітньої організації охорони здоров’я, ми можемо обговорювати це в контексті ООН та ОБСЄ і виносити це на міжнародний порядок денний. І цим є сенс займатися.

Прямой эфир