“Солдати заїжджають у район і стріляють у все, що рухається”: журналіст Associated Press розповів, що побачив на війні в Іраку

Фото UATV

Фото- і відео кореспондент Associated Press Мстислав Чернов побував у понад 40 країнах світу. “Найгарячіші” точки ( Донбас, Сирія, Ірак та ін.) є в об’єктиві його камер. Він знає, якою насправді є війна, коли від вибухів відділяє тільки твоя камера, про що і розповів на унікальній лекції “Сирія. Ірак. Розповідь фронтового журналіста”.

Про це інформує журналістка телеканалу UATV Знак Марта, яка відвідала його лекцію.

Мстислав почав зустріч з показу відео, відзнятого в Мосулі у 2017 році. Іракська армія за підтримки США воює за контроль над містом проти ІДІЛ, які тримали Мосул 4 роки (населення – близько 1,5 млн людей). Журналіст розповів, що коли американці тільки зайшли в Ірак і стали контролювати більшу частину її території, там почався хаос, вони не могли впоратися з країною – цей момент і використали ІДІЛ.

“Щойно ІДІЛ взяла Мосул, мешканці спочатку зустрічали їх як своїх, визволителів, були їм дуже раді. ІДІЛ налагодили транспорт, комунальні служби, і всім здавалося, що вони принесли порядок, бо після американців була тільки розруха. Але потім населення почало розуміти, що це дуже погано, бо закони були нелюдськими, виїжджати заборонили, панував тотальний контроль і повний крах економіки. Нормально жили тільки ті люди, які співпрацювали з ІДІЛ”, – зазначив Мстислав.

Фото з Facebook-сторінки Мстислава Чернова

Він описав іракських солдат: “Вони не бояться йти в бій і не думають про захист. Я запитав у них, чому вони не одягають бронежилети. Вони відповіли – “Бо ІДІЛ не одягає”.

Далі йде кадр із пораненою жінкою, яка перераховує імена своїх вбитих родичів. Мирному населенню ніде сховатися і виїхати з міста майже неможливо.

“Вони можуть спробувати виїхати з міста тільки вночі, коли немає обстрілів. Зараз поясню, як армія бере велике місто: солдати заїжджають у певний район і стріляють у все, що рухається. Заїхали, все розстріляли – така у них тактика, і так вони беруть міста. Вижити дуже важко”, – пояснив журналіст.

Він відповів на питання, чи були випадки, коли журналістам забороняли щось знімати і обмежували у доступі до інформації: “Якщо ти прикріплений до певного військового підрозділу, то з ним залишаєшся і все знімаєш. Але був випадок, коли іракська армія випадково пустила ракету IRAM у будинок. Там було 150 цивільних людей. Коли ми туди приїхали і почали знімати, то нас одразу зупинили і видалили всі матеріали. Також є блокпости, де ви можете простояти 6 годин у невідомості, чи дозволять вам проїхати далі, чи ні. Коли їм вигідно – пускають. Були випадки, коли дозволяли знімати цивільних, але не солдат. Це залежить від їхнього настрою, коли вони виграють чи програють”.

Мстислав пояснив, що ракети IRAM – нелегальні, особливо, якщо використовувати їх у місті. Після цього випадку десь з місяць не було авіаударів, бо журналісти це оприлюднили, і коаліція почала розслідування.

Фото з Facebook-сторінки Мстислава Чернова

Дивимося наступний кадр – вбитий ІДІЛовець лежить на подвір’ї цивільного мешканця.

“Його руки поклали під голову – це у терористів така традиція. До речі, багатьох цивільних обвинувачували в тому, що вони допомагають ІДІЛ. Проте треба розуміти, що коли терорист просто приходить до тебе в дім і сідає на дах будинку, то мирним мешканцям важко їм перешкодити”, – додав кореспондент.

Ще одна історія – чоловік показує фотографію сина і дружини, яких стратили терористи.

“ІДІЛ надіслали мені листа із повідомленням, що мого сина стратили. Потім я отримав від них відео зі стратою”, – розповів батько. Тремтячими руками він почав показувати журналістам відео.

Одразу ж за цим перед нами доволі контрастний кадр: іракські солдати танцюють і співають, радіючи, що звільнили район у Мосулі.

“Я спеціально намагаюся балансувати кадри і показувати щось інше, бо дуже важко дивитися тільки на одні вибухи і стрілянину”, – пояснив журналіст.

За словами Мстислава, за рік іракська армія втратила близько 4000 людей. І найстрашніше йому було саме в Мосулі.

“Мені прострелили камеру, бронежилет. Все це було настільки поряд. Десь в Мосулі я знайшов каску, яка залишилась від ІДІЛ. Але відзначу, що саме в Мосулі на передовій я не одягав позначку Press, бо тоді стаєш легкою мішенню. Я одягав тільки чорний бронежилет”, – поділися кореспондент.

Зараз життя в Мосулі повертається до нормального стану дуже контрастно – в сусідньому районі ще може йти війна, а поряд хтось вже повернувся додому і їсть фалафель.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір