“Софіївка”: як облаштовано простір унікального ландшафтного парку (ВІДЕО)

скрін з відео

Наприкінці XVIII століття на правобережжі України з’явився чудовий сад із водоспадами й фонтанами, озерами та небаченою чужоземної рослинністю. Парк став справжнім острівцем античної культури та європейським оазисом в Україні. Сьогодні, через понад 200 років, тепер уже Національний дендропарк “Софіївка” є винятковим зразком садово-паркового мистецтва.

Софіївка” прекрасна в будь-яку пора року, але найбільше до лиця їй осінь. Золотисто-багряні шати дерев, шурхіт опалого листя під ногами і мовчазний спокій водойм – усе це робить парк особливо затишним у холодну пору року.

Ідея створити парк прийшла до графа Потоцького в 1795 році, коли він разом зі своєю дружиною прогулювався околицями Умані. Вони приїхали з Греції, ось чоловік і вирішив відтворити дружині улюблену атмосферу.

“Два бога одвічно панували в саду: вода, без якої немає життя, і граніт, що дарує спокій”, – говорить Ірина Дениско, кандидат біологічних наук, наукова співробітниця Національного дендропарку “Софіївка” НАН України.

Ландшафтний дизайнер парку геніально вирішив проблему забезпечення водою гідротехнічних споруд і водойм.

“За межами парку є величезний резервуар – ставок на 17 га. Звідти подають воду на верхній, і тоді вже по чотирьох напрямках із горішнього ставу вода йде усім садом. Гідросистема дуже складна, з різними цікавими пристроями“, – говорить завідувачка музею історії Національного дендропарку “Софіївка” НАН України Галина Никитюк.

Наприклад, щоби працював фонтан “Змія”, під землею до нього підвели 300-метрову трубу. Спочатку фонтан був оформлений як купа каміння. Згодом на п’єдесталі з’явилася скульптурна композиція у вигляді величезної змії, з пащі якої донині б’є струмінь.

“Один із найкращих об’єктів парку, – розповідає завідувачка музею, – грот Венери. Він неймовірно красивий. За Венерою колись стояла лавочка півколом, ви могли туди зайти. А за лавкою – спеціальний вентиль, який дозволяв регулювати подачу води. У разі появи бажання усамітнитися, потрібно лише сісти на лавочку – й ані вас, ані Венери не видно. Такий секрет“.

Ландшафт парку влаштований таким чином, що кожен наступний ставок відкривається погляду несподівано з-за повороту, через величезну скелею або з підноситься майданчика. Там активно гніздяться птахи і вирує життя.

Ірина Денисенко, кандидат біологічних наук, наукова співробітниця Національного дендропарку “Софіївка” НАН України ділиться: “У нас невеликий будиночок споруджено спеціально для лебедів. Вони намагаються розмножуватися, але лебідь – птах нервовий, чутливий до цікавості екскурсантів. Буває, намагаються зазирнути в будиночок, коли самка сидить на гнізді. Налякавши самку, цілком можуть залишити кладку без опіки. А через кілька годин яєчка вже охололи, й потомству вже не з’явитися. Але бувають роки, коли лебедята все-таки виводяться”.

Парк “Софіївка” завжди з радістю приймає туристів, які хочуть відчути його особливу атмосферу.

Більше випусків програми “Незвідана Україна” дивіться за посиланням.

Прямий ефір