Слово “компроміс” в Україні має отримати прописку, – Юрій Єхануров (ВІДЕО)

Колаж каналу “Дом”

Реінтеграція – питання дуже непросте. Щоб зробити цей процес менш болісним, потрібно вже зараз підготувати ряд компромісних для суспільства рішень. Але в будь-якому випадку простих рішень не буде.

Про це говорили експерти під час круглого столу “Повестка дня для мира”. Тема другої із серії таких зустрічей – забезпечення гідного життя після реінтеграції тимчасово окупованих територій і відновлення місцевої економіки.

Круглі столи, які стануть регулярними, організував телеканал “Дом” спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Чиновники та експерти збираються для того, щоб провести аудит усіх можливих проблем, із якими Україна зіткнеться в процесі реінтеграції окупованих територій, і вже зараз шукати варіанти їх вирішення.

“Наше суспільство досить безкомпромісне. Ось ти ходиш по вулиці – звичайна людина, а завтра тебе призначили заступником міністра – і ти ворог народу. Наше суспільство треба готувати до майбутніх рішень. Вони будуть не дуже скоро, але така зустріч дуже важлива для того, щоб люди розуміли, слово “компроміс” в Україні має отримати свою прописку” – сказав у своєму виступі експрем’єрміністр України Юрій Єхануров.

Заступник постійного представника президента України в АР Крим Таміла Ташева повідомила, що в концепції реінтеграції тимчасово окупованих територій, над якою працює уряд, є 4 основні пункти:

– встановлення правди про те, що сталося і як це було; 

– питання компенсації жертвам окупації; 

– залучення до відповідальності винних; 

– реформа перехідного правосуддя.

“Нам необхідно дати відповіді людям, які живуть на окупованій території, вже зараз. Нам нещодавно написав лист пожежний із Криму. Він каже, що його внесли до списку “Миротворця”: “Як таке могло статися? Я за контролю України на території Криму рятував українських громадян, гасив пожежі. Потім вийшло так, що залишився – не було можливості переїхати, продовжив рятувати життя людей. Як таке може статися? Я ж нічого не порушував”. За словами Ташевої, багато схожих питань від директорів шкіл і багатьох інших. 

“Тому, коли ми говоримо про відповідальність, то ми говоримо, насамперед, про концепцію залучення до відповідальності людей, які здійснювали дуже грубі порушення прав людини, злочини проти людяності: військові, ФСБ, так званий Центр протидії екстремізму, ряд суддів, які порушували права людини, – ми говоримо про відповідальність насамперед для таких людей. І, звичайно, почувши такі сигнали на території Криму, люди, які не мали відношення до зради, ось такі пожежні, які не вбивали людей, не повинні були притягуватися до відповідальності”, – акцентує Таміла Ташева.

Фото каналу “Дом”

Заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко після обговорення низки точкових питань вивів розмову експертів на одну з глобальних проблем: “У подальшому ми повинні вимагати компенсацію від країни-агресора – Російської Федерації. І тут питання: яким чином це робити?”

Окрім тем на перспективу, експерти обговорили також результативність того, що Київ уже робить для жителів окупованих територій. Зокрема, йшлося про реінтеграцію молодого покоління та нові можливості отримання освіти дітьми, які живуть у токсичному ідеологічному та інформаційному просторі.

“Ми повинні думати про молоде покоління. Зараз будь-яка дитина з окупованої території може вступити до абсолютно будь-якого вузу. До 2020-го ми заганяли дітей в освітні гетто – тільки певні навчальні заклади. Ми сподіваємося, що з наступного року будуть запущені підготовчі курси, щоб діти, які живуть в окупації, які зокрема не мають якихось соціальних зв’язків, могли протягом підготовчого року побути в одному просторі з дітьми з інших регіонів, і це дозволить їм інтегруватися “, – зазначила Таміла Ташева

Керівництво телеканалу “Дом” вирішило організувати такі круглі столи, тому що бути лише транслятором інформації на тимчасово окуповані території вже недостатньо. Генеральний директор “Дому” Юлія Островська так прокоментувала це рішення: “На адресу редакції різними каналами зв’язку надходить багато запитань від жителів ТОТ, від відповідей на які залежить рівень їх довіри до центральної влади і те, наскільки вони будуть готові до деокупації. Ми хочемо бути проактивними, не тільки телебаченням, а й ефективним інструментом держави для реінтеграції, тому ми й вирішили запрошувати на наш дискусійний майданчик експертів найвищого рівня з тим, щоб вони в процесі обговорення різних питань виробили практичні рекомендації для влади – як найкраще чинити в разі тієї чи тієї проблеми. Жителі Донбасу та Криму надсилають нам чимало досить слушних порад. Тобто ми вже стали своєрідним “мостом” між державою та українцями, які тимчасово відірвані від батьківщини”.

Темою третього засідання в межах серії круглих столів через тиждень стане міжнародна співпраця заради миру на Донбасі та в Криму. Модерувати спілкування зарубіжних дипломатів і представників влади буде ведучий телеканалу “Дом” Олексій Мацука. Телеверсію цієї дискусії можна буде подивитися в YouTube і Facebook нашого каналу в понеділок, 14 грудня, о 10:00 (за київським часом).

Прямий ефір