“Сколівські Бескиди”: чим дивує туристів природний заповідник (ВІДЕО)

uatv
23.01.2020
Скрін UATV

Розташований над містечком Сколе Львівської області масив заповідних гір відомий як національний природний парк “Сколівські Бескиди”. Це частина українських Карпат.

Висоти в зоні діяльності парку – від 400 до 1268 метрів (найвища гора).

Як і Карпати, вони створюють особливий клімат, очищають повітряні потоки з Атлантики, насичують їх киснем ялицево-букових лісів. У заповіднику поновлюються рідкісні популяції рослин, а в гірських лісах притулок знаходять червонокнижні тварини.

Скарб “Сколівських Бескид” – гірські річки, водоспади і джерела. Стікаючи по схилах, прорізаючи породи різної щільності, гірські річки пробиваються по звивистому руслу. Річка Кам’янка тут створює цілий каскад водоспадів.

У декількох хвилинах від водоспаду можна побачити ще один об’єкт, який викликає цікавість – торф’яне озеро.

Колись його називали морським оком, через глибину, перш за все. Зараз велика частина водойми заросла. У народі озеро називають “Мертвим”, оскільки занадто мало живих організмів можуть вижити в цьому середовищі.

“Це була природна улоговина, яка мала в основі водонепроникний ґрунт і поповнювалася за рахунок атмосферних опадів, що стало основою для формування верхового болота. У цій воді практично відсутні мінеральні речовини”, – зазначив Михайло Коханець, керівник наукового відділу НПП “Сколівські Бескиди”.

Замулене озеро все більше обростає великою осокою, що утворює купини. Вся ця рослинність сприяє накопиченню торфу.

Обсяг формування торфу на рік становить приблизно 0,5 см. Товщина шару зараз вже 4 м 10 см. Відповідно, вік цього озера, за словами дослідників, приблизно 800 років.

Ще один об’єкт заповідної зони, який особливо привертає увагу туристів – скелі біля села Урич, що нагадують вулкан. Вони природного походження. За деякими гіпотезами, скелі виникли приблизно 50 мільйонів років тому.

Марія Савуляк, екскурсовод Державного історико-культурного заповідника “Тустань” розповіла: “Наукою доведено, що тут колись було величезне море Тетіс. У ньому відкладалися потужні піщані пласти. В результаті тектонічної діяльності морське дно піднялося, вода перетекла в басейни Середземного і Чорного морів. Пласти з часом скам’яніли, утворивши скелі”.

Тут було ідеальне місце для створення оборонної споруди на
південно-західних кордонах Київської Русі. Щоб “приборкати” скелі, наші предки придумали унікальну конструкцію. Перша згадка про Тустань як про форт історики пов’язують з праслов’янським племенем білих хорватів.

У ІХ столітті скелі змогли забудувати дерев’яними спорудами. Буквально всі природні проміжки заповнили деревом, і таким чином створили неприступну фортецю. У період розквіту Тустань була не просто фортецею, а великим градом, центром волості. Вже приблизно сто років вчені намагаються розгадати секрети унікальної інженерної споруди.

Досі порослі смерековими, смереково-буковими лісами, пронизані швидкоплинними річками та бурхливий водоспадами гірські ландшафти “Сколівських Бескид” сповнені таємниць і загадок.

Більше випусків програми “Незвідана Україна” дивіться за посиланням.

Джерело UATV
дата 23.01.2020
категорії Туризм
поділитися

Топ новин на UA|TV