Широке висвітлення історій в’язнів Кремля вбереже їх від тортур, – Тетяна Печончик (ВІДЕО)

Фото UATV

Станом на сьогодні правозахисним організаціям відомо про 86 політв’язнів, які перебувають у в’язницях на території Росії і незаконно анексованого Криму. Також мінімум 227 осіб незаконно перебувають в ув’язненні у виправних установах в ОРДЛО. Але на відміну від колишніх в’язнів Кремля, які повернулися додому в результаті обміну 7 вересня, про цих людей відомо небагато. Однак для того, щоб їх швидше повернути додому і захистити від фізичного насильства і тортур за гратами, медіа і не тільки мають більше про них розповідати.

Про це розповіла в студії UATV глава правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Як анонсував міністр закордонних справ України Вадим Пристайко, найближчим часом планується ще один масштабний обмін ув’язненими з Росією. У РФ такі плани не підтвердили, але відзначили, що підготовка до обміну йде повним ходом і що вони виступають за формулу “все для всіх”. За словами гості студії, те, наскільки широко висвітленими будуть історії окремих політв’язнів Кремля в Україні і за кордоном, може вплинути на те, чи потраплять вони в список на обмін.

“Не всі люди, які зараз перебувають в ув’язненні в РФ, окупованому Криму або в ОРДЛО, відомі. Якщо подивитися на останнє звільнення, коли додому повернулися 11 політв’язнів і 24 військовополонених моряка, то серед політв’язнів були, як правило, відомі прізвища – це Олег Сенцов, Володимир Балух, Олександр Кольченко, Роман Сущенко. Їх історії вже розповіли медіа, про них знали Україна та світ. А якщо говорити про список людей, які ще залишилися в ув’язненні, то це, як правило, люди не такі відомі. Саме тому зараз дуже важливо розповідати ці історії для того, щоб ці люди точно потрапили в список для звільнення”, – підкреслює Тетяна Печончик.

Кількість політв’язнів, про яких відомо правозахисникам, не є остаточною, стверджує гостя студії. Це тільки офіційна цифра, реальна ж може виявитися набагато більшою. Так, лише протягом останнього місяця Центр прав людини ZMINA отримав інформацію про ще два випадки затримань. Зараз організація перевіряє, чи були вони політично мотивованими переслідуваннями.

На запитання ведучої про те, де важче збирати інформацію про українських в’язнів Кремля – на території Росії, в незаконно анексованому Криму або в ОРДЛО, Тетяна Печончик відповідає, що кожна ситуація різна. Але оскільки з окупованих територій Донбасу пішли практично всі правозахисні організації, працювати там в цьому напрямку стало важче.

“Для нас, як для громадської організації, простіше збирати інформацію про тих людей, які знаходяться в окупованому Криму або в Росії, тому що РФ все ж визнає свій контроль над цими територіями. І в принципі у співпраці і з російськими правозахисниками, і з тими активістами, які залишаються в Криму, можна збирати інформацію, зокрема відвідуючи політичні мотивовані судові процеси. Якщо говорити про територію ОРДЛО, то там працювати набагато складніше. Звідти пішли практично всі правозахисні організації, але там працює ОБСЄ і є представництво моніторингової місії ООН, яких, наприклад, немає в Криму. Тобто ситуація є різною за статусом і можливостями”, – говорить Тетяна Печончик.

Але зараз важливо не тільки говорити про цих людей, але і підтримувати їх та їхні родини, які перебувають в дуже складній ситуації. Допомогти з цим зможе кожен громадянин. Важливо писати і відправляти політв’язням листи, адже вони дуже важливі для моральної підтримки.

“Також це допомагає мінімізувати ризики, які пов’язані із застосуванням тортур та жорстокого поводження. Тому що якщо, наприклад, адміністрація цих тюремних установ знатиме, що до людини є інтерес, їй постійно пишуть листи з багатьох країн світу, то вона вже подумає, треба чи можна якимось чином використовувати незаконні методи впливу на цю людину”, – зазначає гостя студії.

Список в’язнів Кремля і адреси, на які їм можна писати листи, опубліковані в групі “Save Олег Сенцов” у Facebook. Також всі бажаючі допомогти сім’ям ув’язнених можуть знайти потрібну інформацію на сторінці в інтернеті “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля“.

Прямий ефір