Шанси для отримання чергового траншу від МВФ дуже високі, – експерт

Фото UATV

Сьогодні, 12 лютого до Києва приїхали фахівці МВФ. Їх візит в столиці триватиме до 16 лютого, за час якого планується проведення технічних консультацій з представниками влади і перевірка виконання кредитної програми.

Головну відповідь на питання, чи отримає Україна черговий транш в 2018 році, журналісти телеканалу UATV дізналися в економічного експерта Максима Празднікова.

За його словами, шанси для отримання чергового траншу – дуже високі.

“МВФ не вигідно бачити в Україні банкрута. Як це не сумно говорити, в деякій мірі ми виступаємо буферною зоною для стримування потенційної агресії Росії, тому впасти нам ніхто не дасть. Це може привести до економічного і соціального колапсу, наприклад, до ще більшого міграційному потоку в ЄС з України. Треба розуміти, що МВФ – це не тільки економічна, а й дещо політична організація”, – зазначив Праздніков.

За останніми даними, зараз мова йде про транш у 2,5 млрд дол.

“Це не настільки велика сума для МВФ, щоб ризикнути викликати соціальну катастрофу в Європі. За моїми оцінками, найімовірніше ми отримаємо транш у травні”, – додав експерт.

ЧИ ЗМОЖЕ УКРАЇНА ПРОТИСТОЯТИ КІБЕРЗАГРОЗАМ?

У 2017 році Україна пережила кілька кібератак. Особливо актуальним це питання стало після червневої хакерської атаки, яка поширювала вірус Petya.A.

На думку експерта, торішні інциденти показали, наскільки Україна не готова протистояти IT-загрозам.

“Всі розуміли про існування кіберзагроз, але найкращий варіант перевірити – це практика, що і сталося. На 95% ми були не готові. До речі, після цього стали дуже затребувані послуги з консалтингу та кібербезпеки, а в багатьох приватних компаніях прописали політику безпеки. Позитивний аспект цієї ситуації в тому, що уряд зрозумів, що війна йде не тільки на полі бою, а й в кіберпросторі. З кожним роком це стає більш значущим моментом”, – пояснив гість телеканалу.

Він зазначив, що це проблема не тільки України, а й усього світу.

“На економічному форумі в Давосі багато говорили про створення єдиного органу, який би об’єднав зусилля декількох країн в боротьбі з кіберзагрозами. За деякими оцінками, збиток від потенційних кіберзагроз в 2017 році оцінили в 500 млрд дол. Це питання зараз стоїть на порядку денному в багатьох країнах. Наприклад, Німеччина виділила 3 ​​млрд для забезпечення кібербезпеки”, – поділився Праздніков.

Експерт вважає, що українських програмістів зараз достатньо, щоб забезпечити потенційний ринок кібербезпеки.

“2 роки тому була найсильніша хвиля відтоку IT-фахівців, але тепер ситуація стабілізувалася. Ті зарплати, які на даний момент є в IT-сфері в Україні цілком конкурентоспроможні з європейськими зарплатами, при тому що вигідніше жити в Україні через низькі ціни. Тому масштаб проблеми значно зменшився”, – вважає економіст.

Говорячи про нещодавно ухвалений Конгресом США законопроект “Про співпрацю з Україною в питаннях кібербезпеки”, Праздніков пояснив декларативність документа.

“Це перший крок великого шляху – декларація про намір. Йдеться про підтримку, надання певної технічної допомоги, консультації, але там не прописані конкретні заходи. Поки не зрозуміло, як ця допомога буде виражатися – чи то у вигляді виділення бюджету, то чи в розробці певних законопроектів. Але добре, що це питання вже піднялося”, – зазначив експерт.

ПРО МАЙБУТНЄ КРИПТОВАЛЮТ

Як відомо, в Україні поки немає єдиних законодавчих заходів щодо криптовалюти.

“Є кілька законопроектів, які зареєстровані в ВР, але всі вони потребують серйозного експертного доопрацювання. Також ми маємо спільну заяву Нацбанку і Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг про те, чим криптовалюта не є. Так, за їх постановою, вона не є грошовим сурогатом, валютою, цінними паперами. Залишається відкритим питання – тоді чим вона є? Існує варіант вважати криптовалюту певним нематеріальним активом з точки зору бухгалтерських облікових моментів і оподаткування”, – розповів Праздніков.

Також експерт оцінив нинішній стан криптовалюти в Україні.

“Варто зазначити, що криптовалюта будувалася на технології блокчейн. У технологію я однозначно вірю і вірю, що на її базі буде таке явище як криптовалюта. Зараз це певною мірою спекулятивний актив, і його ціна регулюється тільки попитом і пропозицією”, – додав економіст.

Телевізійне інтерв’ю з Максимом Праздніковим дивіться сьогодні в передачі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір