Ринок землі: потрібно створити рівні правила гри, – експерт

uatv
19.09.2019
Фото UATV

Право купувати і продавати землю отримають тільки громадяни України та українські компанії. Про це раніше заявив президент Володимир Зеленський, який також запропонував провести широке публічне обговорення моделі ринку землі.

Цю тему журналістам UATV прокоментував Дмитро Яблоновський, заступник директора Центру економічної стратегії.

“Насправді, обговорення даного питання триває вже досить давно, останні три роки. Воно проводилося з усіма зацікавленими особами, з аграрними асоціаціями”, – зазначив гість студії.

Дмитро Яблоновський акцентував, що у дрібних, середніх і великих фермерів різні бізнес-інтереси. Окремі інтереси – у власників паїв.

“Аграрії, наприклад, зацікавлені саме в тому, щоб ціна на їх актив була максимальною, – зазначив експерт. – А для цього повинні бути мінімальними обмеження. Тобто, якщо вашу землю зможе купити тільки ваш сусід, він запропонує нижчу ціну. А якщо зможуть купувати всі, включаючи юросіб, великі і дрібні агро-холдинги, то ціна буде вище”.

Вже заявлено, що земля буде продаватися на державних аукціонах. Але вітчизняні аграрії переживають, що в іноземців буде більше можливостей купити землю, ніж у них.

“Швидше за все, аукціони будуть проводитися тільки для державних земель, – прокоментував Яблонський. – Що стосується того, хто буде купувати землю і як це вплине на конкуренцію при покупці, думаю, що потрібно зробити рівні правила гри. Адже ми розуміємо, що у невеликого фермера фінансовий ресурс менше. Тому вирішувати цю проблему потрібно не обмеженнями, а створенням рівних можливостей.

Представник Центру економічної стратегії вважає, що державі потрібно створити програму для підтримки фермерів. За його словами, в проект бюджету на 2020 рік вже закладено понад 4 млрд грн на земельну реформу. І велика частина цієї суми – кредити фермерам. Крім того, ведуться переговори з міжнародними організаціями.

За словами Дмитра Яблоновського, на даному етапі запровадження ринку землі необхідно узгодити позиції всіх зацікавлених сторін.

“Основне питання – баланс інтересів. Прорахунки економічної вигоди є. І вона буде залежати від того, якими будуть обмеження того, хто буде купувати землю. Якщо можливості купувати землю будуть обмеженими, то економічний ефект, відповідно, буде нижче”, – підсумував експерт.

Телеверсію інтерв’ю з Дмитром Яблоновським дивіться 19 вересня о програмі “Лицом к лицу” на UATV о 19:00.

Джерело UATV
дата 19.09.2019
категорії Суспільство
поділитися

Топ новин на UA|TV