Реінтеграція: Костюк пояснив, чому скасовують ЗНО для абітурієнтів з окупованих територій (ВІДЕО)

Фото Укрінформ

Діти з тимчасово окупованих територій України зможуть вступати в українські університети без проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Відповідні зміни в закон “Про вищу освіту” ініціює президент Володимир Зеленський.

Як буде відбуватися вступна кампанія до вищих навчальних закладів України для дітей з ОРДЛО, розповів заступник керівника Офісу президента Юрій Костюк у програмі “5 вопросов на злобу дня” на каналі “Дом”.

– Що безпосередньо найближчим часом зміниться для дітей, які проживають в Криму й окремих районах Донецької та Луганської областей?

– Президент Володимир Зеленський ініціював зміни до закону “Про вищу освіту”. Ми хочемо як мінімум в цьому році зробити так, щоб випускники зі шкіл Криму й ОРДЛО надходили до навчальних закладів України без ЗНО. Також ми хочемо, щоб так було у всіх навчальних закладах України. До цього така можливість була тільки у обмеженого списку вузів і це стосувалося тільки випускників-кримчан. Навчання буде за державні кошти за певним механізмом.

Ми розуміємо, що є заклади вищої освіти, які користуються найбільшою популярністю. Вони не можуть прийняти всіх бажаючих. Але буде створений механізм, і в кожного університету буде певна квота, на яку зможуть претендувати діти з окупованих територій. Це частина політики президента Зеленського, який наголошував, що і в Криму і на Донбасі живуть наші люди – українці. І ми маємо максимально робити їм кроки назустріч.

– Що заважало всі ці роки змінити ситуацію на краще?

– Це питання більше до попередньої влади. Головний позитив сьогодні – що ми це розуміємо. Існує величезна кількість проблем. Освіта – лише один із напрямів, за який я несу відповідальність в Офісі президента. Існують труднощі з отриманням і свідоцтва про народження для жителів окупованих територій. Є складнощі з відкриттям банківських рахунків, є ряд юридичних моментів, над якими сьогодні триває велика робота, щоб це усунути.

Ми маємо займатися не гаслами, а максимально робити все, щоб українці там (на окупованих територіях, – ред.) Відчували себе повноправними громадянами нашої країни і могли користуватися всіма послугами. Зараз багато напрямів у процесі. Це відкриття нових КПВВ, поліпшення інфраструктури. Наприклад, відкрили міст у Станиці Луганській. Триває робота. Скоро всі побачать її результати.

– Одна з проблем, з якою стикаються абітурієнти, це проблема бюрократії. Що змінилося або зміниться найближчим часом із цією проблемою?

– Всі ці питання ми постараємося передбачити на рівні нового закону та на рівні підзаконних нормативних актів. До кінця в нашій країні подолати бюрократію неможливо. Доводиться в деяких моментах працювати в режимі “ручного управління”. З боку Офісу президента, Міносвіти, Міністерства тимчасово окупованих територій буде максимальне сприяння. Це частина політики – ми боремося за молодь, яка живе там. Ми хочемо, щоб люди приїжджали на підконтрольну територію України, отримували тут освіту, відчували себе частиною України.

– Якщо у майбутніх студентів виникнуть питання, куди вони зможуть звертатися?

– Для цього є освітні центри “Крим-Україна” і “Донбас-Україна”, з якими вони комунікують і де реєструвалися зокрема і на ЗНО. Там є “гаряча лінія”. Є сторінки в соцмережах Міносвіти, Міністерства тимчасово окупованих територій. У нас буде ще час, вступна кампанія ще не почалася. До цього часу ми зробимо ще один механізм допомоги, якщо “гарячої лінії” освітніх центрів не вистачить.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир