“П’ять днів війни”: як живуть грузинські сім’ї, розділені колючим дротом (ВІДЕО)

Фото UATV

Більш ніж тисяча попереджувальних знаків про нібито державний кордон і понад півсотні метрів протягнутого колючого дроту – такий вигляд сьогодні має окупація Цхінвальського регіону в Грузії.

Колючий дріт між Грузією і окупованою Південною Осетією з’явився в 2011 році. Його протяжність – понад 50 кілометрів. Фактично він розділив не тільки селища, а й життя, і сім’ї людей.

84-річний Давид Ванішвілі часто приходить до колючого дроту. По той бік живе його дочка та молодший онук. Вони приносять йому продукти, воду й ліки. Таке життя в окупації триває вже 11-й рік.

“П’ять днів війни”: як живуть грузинські села в декількох метрах від лінії розмежування (ВІДЕО)

“Моя дружина сильно хворіє. Але їй не дозволяють піти туди в лікарню. Вона іноді приходить до дроту і плаче. Ця “колючка” розділила наші сім’ї. Донька живе там, а ми – тут. Із нами живе ще старший онук. Днями російські військові сказали, що якщо ще раз побачать його поруч із дротом, то заарештують”, – розповідає Давид Ванішвілі.

Після проведення так званого кордону до окупованої частини потрапили три будинки села Хурвалеті. Але жилий тільки один – Давида Ванішвілі.

“Я не хочу звідси їхати. Це мій будинок. Якщо я піду звідси, його зруйнують, і я ніколи сюди не зможу повернутися. Я швидше уб’ю себе, ніж поїду звідси”, – каже чоловік.

Фото UATV

Близько тисячі сімей у 20 селах виявилися буквально розділеними колючим дротом. Їхні будинки стоять по різні боки. Потрапити на окуповану територію без спецперепусток неможливо. Дозвіл на в’їзд видає влада так званої Південної Осетії і тільки тим, хто родом зі Цхінвальського регіону.

За перехід лінії розмежування без пропуску людей затримують російські військові. За звільнення вимагають викуп. На перший раз – $31, на другий – $4 тисячі.

Військові бази розташовані найменше в двох десятках населених пунктах. У так званій Республіці Південна Осетія розташовуються понад 30 військових баз, на кожній з них – від 100 до 200 офіцерів. Головна, 4-та, розміщена у Цхінвалі.

“П’ять днів війни”: історія грузинської сім’ї, яка втратила сина 10 років тому (ВІДЕО)

З грузинського Одзісі можна бачити російську військову базу. Вона на окупованій Цхінвальській території в селі під назвою Ахмаджі. Раніше в цьому населеному пункті проживало майже 50 осіб. Однак після конфлікту населення скоротилося більш ніж у п’ять разів.

На кордоні з окупованими селами щомісяця викрадають людей. За даними грузинських правозахисників, число зниклих безвісти становить три тисячі чоловік. Відомо про два вбивства грузинських громадян поблизу лінії розмежування. Останній випадок стався в лютому цього року. Тіло убитого Татунашвілі відмовлялися передати Грузії місяць. Його закатували до смерті.

За вбивства досі нікого не притягнуто до відповідальності. Наприкінці червня грузинський парламент прийняв “Список Татунашвілі – Отхозоріа”. У ньому вже понад 30 імен тих, хто повинен понести покарання.

Детальніше про життя грузинських сімей, розділених колючим дротом, дивіться у сюжеті UATV.

Прямий ефір