“П’ять днів війни”: як живуть грузинські села в декількох метрах від лінії розмежування (ВІДЕО)

Скрін із відео

Село Абано розташовується всього в декількох метрах від лінії розмежування. Його годі й шукати на карті. Нині ж воно в зоні ризику. Уздовж села окупанти встановили знаки з написом “Республіка Південна Осетія” і “Обережно, державний кордон – прохід заборонено”. Лінію розмежування патрулюють російські військові. За десять років після вторгнення Росії до Цхінвальського регіону окупанти огородили колючим дротом понад 50 із 400 кілометрів лінії розмежування. Ризик ще більшого захоплення територій залишається.

“Дуже небезпечно ходити – тут часто бувають російські. Вони можуть затримати. Із району Горі багато людей викрадають. Росіяни часто стоять тут на горах – дивляться. Коли їх немає, ми йдемо в ліс. Люди збирають зараз ожину для продажу. Це хоч якісь гроші, бо роботи тут немає. Умовна межа завдовжки близько 400 кілометрів тягнеться через півсотні грузинських сіл. Тільки в цьому році правозахисники повідомляють про більш ніж 60 незаконних затримань. У деяких випадках люди навіть не перетинали лінію розмежування. Вони просто поруч пасли корів”, – говори жителька села Коду Лалі Чедліц.

До сіл біля окупованого Цхінвальського регіону грузинські добровольці руху “Наша сила в єдності” виїжджають із липня минулого року, після того як почастішали повідомлення про затримання людей. Неподалік від села Абано добровольці розбили табір. Спостерігають за лінією розмежування цілодобово. Побоювання у добровольців спричиняє і ситуація на дорозі з села Кода – його контролює Грузія. Частина полотна, близько 250 метрів, потрапляє до окупованої зони. Кілька днів тому тут теж помітили російських військових.

Окрім добровольців, дорогу охороняють поліцейські. Але цього недостатньо, кажуть волонтери. Найближчим часом добровольці планують взяти під спостереження ще одну ділянку – ущелину Трусо. За їхніми словами, вона теж перебуває в зоні ризику “повзучої окупації”.

Більше сюжетів із циклу “П’ять днів війни” дивіться за посиланням.

 

Прямий ефір