Природний заповідник “Розточчя”: букові ліси, які перебувають під охороною ЮНЕСКО (ВІДЕО)

Скрін з відео

У декількох кілометрах від галасливого індустріального Львова розкинувся стародавній ліс. З 1984 року ці унікальні незаймані ліси площею понад 2 тисячі гектарів опікуються природним заповідником “Розточчя“. Людина не порушує тут звичного плину життя природи.

“Розточчя лежить на межі ареалу таких лісоутворюючих порід, як сосна, дуб скельний і бук. Тільки тут ці породи ростуть в одному деревостої. Ця місцевість цікава своїми лісами”, – розповідає заступник директора з наукової роботи природного заповідника “Розточчя” Галина Стрямець.

Дивовижно те, що всі ці породи дерев ми можемо побачити в одному лісі. Гірський бук росте поруч із сосною та дубом, які, як правило, ростуть на рівнинах. Вони облюбували ці місця і грунтовно прижилися. Ні в Європі, ні в якій іншій частині світу не зустрінеш такого рідкісного міксу. Хоча у кожного з цих дерев є свої вимоги до середовища існування.

“У цьому унікальність Розточчя. Головний європейський вододіл свого часу так змістив льодовик і так підібрав ґрунт, що у нас ростуть і дають хороший приріст дерева й хвойних, й листяних порід. Хоча це явно суперечить лісогосподарській науці. Таке сусідство викликає науковий інтерес в галузі лісових досліджень”, – говорить директор природного заповідника “Розточчя” Ярослав Бовт.

Буковий ліс схожий на велику сім’ю: тут є поважні старці, дерева-батьки, молодь і малюкова поросль. Такі різновікові ліси добре відновлюються, вони стійкі та витривалі. Тому тінь під батьківськими кронами не зупиняє молоде покоління буків у розвитку. Зате інша рослинність у цих умовах рідко виживає. Розташування листя бука не дозволяє сонячним променям проникати в ґрунт. Здавалося б, негативний факт, але саме ця особливість може стати порятунком для планети в умовах глобального потепління.

“Карта температур показує, наскільки бук охолоджує земну поверхню. Температура над буковим лісом і над полянами відрізняється. У букових лісах на 7 градусів прохолодніше, ніж в інших місцях. Це одна з причин необхідності оберігати букові ліси – вони охолоджують планету, це своєрідні “холодильники”, – зазначає Галина Стрямець.

Буковий ліс пом’якшує мікроклімат, і в умовах глобального потепління міг би врятувати планету від перегріву.

“До нас приїжджають вчені з різних країн: Польщі, Німеччини, Австрії, Чехії, Словаччини, Сполучених Штатів. Усіх дивує ситуація, що біля такого промислово розвиненого міста як Львів збереглися прекрасні ліси”, – говорить директор заповідника Ярослав Бовт.

Старовинні природні ліси наразі знаходяться під охороною ЮНЕСКО як всесвітня природна спадщина. Серед них і букові старожили Розточчя – єдине природне багатство в Україні, яке було оголошено ЮНЕСКО всесвітньою спадщиною і включене до світової мережі біосферних резерватів.

Ці угіддя недоступні для масового відвідування, тим більше – на автомобілях. Служба охорони та наукові співробітники заповідника долають кілометри лісових доріг тільки гужовим транспортом. Ділянка цінного вікового лісу починається в 50 метрах від дороги. Міжнародними правилами передбачена буферна зона.

Навіть для місцевого населення ці місця закриті, а ягідники та інші дари лісу поповнюють раціон виключно лісових жителів. Ці цінні праліси віддані на відкуп природі і живуть за її законами без втручання людини. Інакше втрата буде непоправною – якщо букові ліси зникнуть, то назавжди.

Більше сюжетів “Унікальна Україна” дивіться за посиланням.

Прямий ефір