Проєкт “Шукай”: у Києві екскурсовод встановила десятки унікальних мініскульптур (ВІДЕО)

Скрін UATV

1 червня 1987-го року в центрі польського Вроцлава відбулася дивна демонстрація з молодих людей в червоних і помаранчевих ковпаках. “Немає свободи без гномів!” – скандували вони та розмальовували стіни казковими чоловічками. Польська міліція, тоді підконтрольна Комуністичній партії, спершу не знала, як реагувати, але потім все ж затримала демонстрантів.

Цю абсурдну акцію придумав польський художник Вальдемар Фідріх. На початку 1980-х він заснував у Вроцлаві рух “Помаранчева альтернатива”, який став використовувати гномів як мирний символ політичного протесту. У 2001-му році на місці проведення демонстрації встановили невелику бронзову статую гнома. Туристам він дуже сподобався.

Після цього вдалого досвіду, два роки тому своїми маленькими пам’ятками поповнилася й столиця України.

У Києві пам’яток і пам’ятників історії предостатньо. Але кілька років тому молодий гід Юлія Бевзенко задумалася, як зацікавити киян та іноземних туристів чимось новим, і створила проєкт “Шукай”. За два роки в місті встановили понад двадцять бронзових мініскульптур, які присвячені маловідомим фактам з історії.

“У нас в Києві на даний момент 22 скульптури. Наступна,
23-тя, відкривається в листопаді, а 24-та – в грудні”, – говорить Бевзенко.

Юлія спочатку водила Києвом друзів, потім – їх друзів, і так далі. Паралельно вона почала вести відеоблог, де розповідала про свій досвід. Аудиторія розширювалася, все частіше екскурсії стали замовляти іноземні гості. У підсумку, вже в 2017 році Юлія Бевзенко стала кращим гідом Києва за версією Kyiv Tourism Awards – муніципального проєкту, який просуває місцевий туризм. Приблизно тоді ж у неї зародилася ідея про мініатюрні скульптури.

“У січні 2017 року я була в Ужгороді. Побачила там бронзові мініскульптури й дізналася про існування такого скульптора, як Михайло Колодко. І мені дуже сподобалася ця ідея – гуляти містом і дізнаватися через скульптури щось про це місто або навіть про історію країни, в якій ти перебуваєш”, – згадує гід.

Юлія стала шукати скульпторів і спонсорів. Для мініскульптур потрібні не такі великі кошти, але досвід Вроцлава, де гномів час від часу розбивають або зрізають, підказав, що за фігурками має хтось наглядати, в ідеалі – вони мають перебувати під відеоспостереженням. Першу мініскульптуру – “Котлету по-київськи” – вирішили встановити на стіні ресторану. Модель скульптора Сергія Галенка потрапила на виливок до Юрія Білявського, який спеціалізується на тонкому бронзовому декорі.

“Далі я написала пост про те, що будь-яка компанія може приєднатися, запропонувала встановлювати символи, адже ідеї в мене є. Мені почали дзвонити. Але цей проєкт – не реклама. Він розповідає історію Києва. Й іноді діяльність компаній взагалі ніяк не пов’язана з тією скульптурою , яку ми встановлюємо”, – пояснює Бевзенко.

Спеціально для UATV дівчина провела екскурсію деякими місцями, де встановлені мініскульптури, розповіла, з якими подіями з історії Києва вони пов’язані.

У 2020-му році Юлія планує встановити десять мініскульптур, тому через рік їх має бути вже понад три десятки.

“Завдання таке, щоб в кожній роботі була своя родзинка. Ну а вона, звичайно, не з’являється відразу. Тому в мене і з’явився азарт реалізовувати себе в рамках проєкту “Шукай”, – підсумувала Юлія Бевзенко.

Більше випусків програми “Майстер справи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір