“POSTЧОРНОБИЛЬ”: мешканці села Куповате розповіли, чому повернулися в зону відчуження (ВІДЕО)

Скрін із відео

У селі Куповате, яке знаходиться в зоні відчуження, місцеві довгожительки кажуть, що “радіація не пахне”. Зі 100 тисяч евакуйованих після аварії на Чорнобильській АЕС – 1200 осіб повернулися додому. Всупереч заборонам, люди обходили пункти пропуску і роками відстоювали своє право жити на рідній землі. Тепер їх залишилося 118.

Будинок баби Гані, так її називають в рідному селі, знаходиться в зоні відчуження. Село Куповате – одне з тих 72, які потрапили в список обов’язкового виселення після аварії на Чорнобильській АЕС.
“Щороку приїздять і беруть овочі на аналіз. Раніше і молоко брали, і яйця, і з городу тут все брали. І кажуть, що вже немає радіації”, – розповідає жінка.

Після аварії на АЕС всіх жителів села вивезли. Додому вони повернулися через рік.

Анна і Марія – двоюрідні сестри та сусідки. Їх тоді розселили по різних селах, в чужі сім’ї.

“Якби я там залишилася, давно б уже померла. Погано себе відчувала на чужині. Була там медсестра у нас, я ходила до неї: “Чого в роті у мене пересихає?” А вона говорила, що це від нервів”, – згадує жінка.
Негласно, в обхід закону, дозволили повернутися тим, у кого не було маленьких дітей. З 1990-го року Верховна Рада УРСР заборонила перебувати і поселятися в зоні відчуження без спеціального дозволу.

“Тільки говорили, що будуть виганяти звідси. 30 років говорили, а тепер вже є як є, ми самі захотіли”, – говорить мешканка села Куповате.

На в’їзді в зону відчуження видають дозиметри-накопичувачі. А місцеві жителі свої дози опромінення не вимірюють. І радіації не бояться.Зараз в Куповатому 12 жителів. Це одне з найбільш людних сіл зони відчуження. Крім того, за українськими мірками, тут багато довгожителів.

Для здоров’я, каже баба Ганя, корисний кленовий квас. Щовесни вона збирає сік з дерев.

Єдине, про що переживають у відчуженні, так це про те, що рідко бачать онуків. В’їзд неповнолітніх сюди заборонений. І гостинців їм теж не передати.

“Хоч би діткам можна було з собою дати – картоплі, ще чогось, але вивозити не можна нічого. І це найбільше мене засмучує”, – ділиться жінка.

Всі випуски циклу сюжетів “POSTЧОРНОБИЛЬ” дивіться за посиланням.

Прямий ефір