Порушення морського права може нести для РФ катастрофічні наслідки, – Володимир Гаврилов

Фото UATV

Росія, як повідомляє Український мілітарний портал, перекрила п’ять районів Чорного моря сумарною площею 118 570 кв. км, що становить більше чверті його загальної площі. Фактично зазначені райони перекривають звичні та рекомендовані міжнародні морські судноплавні шляхи в Болгарію, Грузію, Румунію й Україну, майже блокуючи морське сполучення з цими країнами. Чіткі причини обмежень не вказуються, ділянки названі і “з небезпечною навігацією і небезпекою плавання”, і закритими через заходи з бойової підготовки.

Як повідомив в інтерв’ю UATV Володимир Гаврилов, генерал-майор у запасі, колишній військовий аташе України в США, Великобританії та Румунії, проведення військових навчань відповідно до міжнародного права є правом будь-якої держави без обмежень. Однак це не скасовує основної вимоги Морської конвенції ООН від 1982 року про свободу навігації.

“Ця діяльність не повинна призводити до переривання або блокування навігації, особливо в районах, які не належать до територіальних вод або вільної економічної зони. В даному випадку охоплена значна територія, одночасно відразу п’ять регіонів, на певний період створюються незручності для кораблів, які будуть заходити в ті регіони, тому що кораблям не заборонено заходити в ці зони, але дається сигнал про те, що вони роблять це на власний ризик”, – сказав гість студії.

Гаврилов зазначив, що Росія використовує “легітимний вакуум”, який існує в Чорному морі.

“У нас Чорне море, згідно з конвенцією, належить до так званих замкнутих морів. На нього не поширюються всі вимоги щодо вільної навігації, але, водночас, в конвенції чітко прописано, що всі нюанси та деталі повинні узгоджуватися між прибережними країнами цього моря. Це велика проблема, тому що у нас немає угоди по Чорному морю, як, припустимо, є по Каспійському. Також проблема полягає в тому, що Туреччина не є членом Міжнародної конвенції з морського права, що вимагає додаткових внутрішніх регіональних угод, яких зараз немає. До війни 2014 року була низка ініціатив, які закривали цю проблему”, – сказав він.

“Навіть коли були навчання Sea Breeze-2019, повідомлялося про те, що РФ теж перекривала частину Чорного моря. Це демонстрація НАТО і США з боку РФ того, що вона вважає Чорне море своїм?” – запитала журналістка.

“Я б це назвав незграбними спробами Росії трохи залякати НАТО, в першу чергу, з приводу Чорного моря. РФ, звичайно, зацікавлена в чільному положенні на Чорному морі. Крим для неї зараз –додатковий ресурс у цьому питанні. Але, водночас, вона чітко розуміє, що є обмеження, пов’язані з міжнародним правом, які не можна порушувати, бо тоді будуть катастрофічні наслідки. У неї автоматично починають валитися інші проекти, пов’язані, скажімо, з Арктикою, Далеким Сходом, тому що інші країни можуть діяти за тим же принципом, створюючи їм дуже багато проблем там. Вони змушені маневрувати в цьому обмеженому легітимному полі напівгібридним способом. Один із них – постійна військова активність, створення легкої регульованої напруженості”, – сказав гість студії.

За словами Гаврилова, останні ініціативи Європейського Союзу показують, що на Заході вже намагаються працювати на випередження.

“Є велика програма щодо посилення моніторингу Чорного моря, щодо посилення активності навчань НАТО спільно з Україною зокрема. Там розуміють, що не потрібно звертати увагу на показну діяльність РФ в цьому регіоні, а просто змушувати її виконувати міжнародне зобов’язання”, – додав Гаврилов.

Телеверсію інтерв’ю з Володимиром Гавриловим дивіться 01 серпня о 21:00 в програмі “Лицом к лицу”.

Анастасія ДЯДЮША, UATV

Прямий ефір