Політична криза в Молдові: аналітик озвучив наслідки для України

Фото UATV

Криза в Молдові поставила Україну в не зовсім зручне становище, тому що з прем’єр-міністром Павлом Філіпом було дуже плідне транскордонне, економічне співробітництво. Розривати його та налагоджувати стосунки з новим урядом означає як мінімум тимчасову паузу.

Про це в інтерв’ю UATV сказав експерт з питань зовнішньої політики і врегулювання конфліктів аналітичного центру “Будинок демократії” Євген Ярошенко.

“З іншого боку, Павло Філіп і Демократична партія пов’язані з олігархом Володимиром Плахотнюком, і якщо Україна не прояснить чітку позицію, що відгороджується від тих неприємних процесів, які мають місце в Молдові, це може спричинити певні репутаційні втрати для нашої країни. Адже зв’язок з одіозною фігурою небезпечний тим, що імідж України всередині молдавського суспільства може бути сприйнятий не дуже позитивно”, – каже гість студії.

За словами Ярошенко, для України зараз головне побоювання – це те, як буде уряд Молдови діяти на придністровському напрямку.

“Уряд Майї Санду складається з ACUM і соціалістів. Останні просувають план реінтеграції Молдови на умовах, які дуже сильно збігаються з російським “планом Козака”, розробленим ще в 2003 році. У цьому плані є пункт про те, що Придністров’я може реінтегруватися до складу Молдови, якщо отримає дуже велику автономію, якщо будуть російські війська на території Молдови. Визнання з боку уряду Молдови легітимізації російської військової присутності, тим більше його збільшення, небезпечне для нас, адже може використовуватися якщо не для дестабілізації ситуації в південній частині Одеської області, то як мінімум для того, щоб лякати вторгненням”, – говорить аналітик.

Також Ярошенко висловив думку про те, як може розгортатися ситуація з військами на території Придністров’я.

“Поки що складається враження, що не буде прогресу, адже у Молдови і Придністров’я позиції щодо основних питань мирного врегулювання дуже сильно розрізняються. Якесь рішуче зрушення може бути тільки в тому випадку, якщо соціалісти, які просувають російський порядок денний, отримають дуже сильний вплив, і будуть диктувати умови, передбачені “планом Козака”, – зазначив експерт.

Нагадаємо, 8 червня Конституційний суд Молдови оголосив незаконними рішення депутатів на засіданні парламенту, під час якого відбулося голосування за новий склад уряду. Його очолила Майя Санду. Її кандидатуру запропонував президент Ігор Додон. У КС Молдови заявили, що парламент 7 червня не вклався в термін, відведений на формування уряду, і повинен бути розпущений.

КС Молдови відсторонив Додона від поста президента, а також призначив в. о. президента колишнього прем’єра Павла Філіпа, який оголосив про розпуск парламенту і призначення дострокових виборів на 6 вересня.

У відповідь на це Додон заявив про спробу захоплення влади і звернувся до парламенту. Той прийняв резолюцію, в якій визнав Молдову “захопленою державою”. Таким чином у країні утворилося двовладдя.

Телеверсію інтерв’ю з Євгеном Ярошенком дивіться в програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV сьогодні, 13 червня, о 15:00.

Анастасія ДЯДЮША, UATV

Прямий ефір