Підземне місто: які таємниці зберігає в собі станція метро “Либідська” (ВІДЕО)

Скрін з відео

Метро не поспішає розкривати свої секрети, породжуючи різні міфи й домисли. Чи правда, що в Києві досі є підземні секретні об’єкти, чого ніколи не побачать пасажири столичного метро?

Про це – в новому випуску програми “Метро”.

30-40 років тому в Києві масово зводилися спальні райони на околицях і громадські будівлі. За типовими проектами здавали і станції метро. Винятки з правил траплялися дуже рідко.

“Ось зі старих станцій мені “Либідська” найбільше сподобалася, тому що вона незвичайна. Там запропоновано те, чого у всьому Радянському Союзі тоді не було: коли йдуть 2 тунелі, а між ними перегородка – це називається пілон. Так ось, вирішили середину викинути, як кажуть, залишити тільки кільця… Сама станція це дозволяла, бо вона неглибока, і тиск там не настільки великий. Тож це все можна було зробити”, – розповів Валерій Гнєвишев, головний архітектор ДП “Укрметротунельпроект”.

Раніше київська станція метро “Либідська” називалася “Дзержинською”. Своїх перших пасажирів вона прийняла за два дні до Нового року – 30 грудня 1984-го. Цікаво, що спочатку в планах будівництва синьої лінії підземки її не було. Наступною за “Палацом Україна” значилася “Деміївська”. Але це ніяк не завадило “Либідській” в результаті стати однією з найбільш незвичайних і виразних станцій столичного метро.

Свою нинішню назву “Либідська” отримала в 1993-му, від річки Либідь, яка протікає в цьому районі. За своєю конструкцією це пілонна станція глибокого закладання. До речі, у її створенні брав активну участь Валентин Єжов, на той момент – головний архітектор Києва.

Тут встигли побудувати близько десятка об’єктів спеціального призначення, більшість з яких успішно існує й досі. Один об’єкт – так званий командний пункт київського метрополітену, хоча, знову ж таки, це інформація недостовірна, і конкретно щось про його призначення не може сказати ніхто. Він розташовується в районі вулиці Городецького. Це недобудований бункер: приблизно на 12 метрів у діаметрі йде основний хід, основний блок. А до нього прилягають з боків допоміжні споруди.

“Але найбільший недобудований об’єкт розміщений поблизу метро “Палац Україна”, так зване підземне місто. Його так називають у народі, тому що насправді це найбільший, напевно, пов’язаний із метрополітеном, нетранспортний комплекс у Києві”, – говорить Кирило Степанець, дослідник історії Києва.

За його словами, очевидці розповідають про неймовірних розмірів тунель, із розгалуженою системою додаткових приміщень. Він розташований на глибині приблизно 20 м під землею, неподалік від траси метрополітену. Цей спецоб’єкт сьогодні обслуговується столичним метрополітеном і нічим не видає своєї присутності на поверхні, серед струнких рядів міських багатоповерхівок.

До речі, станція “Либідська” у 2011 році отримала статус “щойно виявленого об’єкту культурної спадщини” за легкість і неординарність конструкцій, за своє оригінальне оформлення.

Більше випусків програми “Метро” дивіться за посиланням.

Прямий ефір