Під час розкопок у Грушовичах знайшли останки воїнів УПА

Фото: PAP/Darek Delmanowicz

Під надмогильним пам’ятником воїнам УПА на кладовищі села Грушовичі у Польщі знайшли останки щонайменше трьох людей, це могли бути українські підпільники.

Про це повідомив секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.

За його словами, на місці проведення дослідження виявлено два яруси поховань, які відрізняються характером захоронення і належать до різних періодів. Так, дослідники виявили рештки чотирьох тіл на глибині одного метра, які експерти відносять до періоду Другої світової війни або перших повоєнних років. Ймовірно тіла цих людей були таємно підхоронені до вже наявних могил.

“У двох черепних коробках є круглі отвори, вірогідно, спричинені кулями, в іншого – лицьова частина черепа розбита сильним ударом тупим предметом (наприклад, прикладом гвинтівки чи автомата). На одному з останків, який належав молодому чоловікові віком 25-30 років, знайдено німецький військовий ґудзик, що можливо свідчить про військовий характер поховання”, – пояснив Святослав Шеремета.

Віце-президент Інституту національної пам’яті Польщі Кшиштоф Шваґжик повідомив, що напередодні розкопок було здійснено дослідження архівних документів і жодних відомостей про бої чи загибель вояків УПА у Грушовичах та околицях польська сторона не знайшла.

Це спростовує історик, керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху, екс-заступник директора Архіву СБУ Володимир Бірчак.

“На підставі свідчень та документів, у Грушовичах з числа українських повстанців поховані: станичний ОУН Тимко Базилевич – “Мороз”, курінний лікар УПА Павло Клочник – “Сірко” (його могила збережена), старший стрілець, сапер УПА Дмитро Грицаль – “Дубенко”, член боївки СБ – “Гонта” та районний референт СБ Дмитро Козак – “Марко”. Всі вони загинули в боях та збройних сутичках із НКВД та прокомуністичним Войском Польським”, – заявив Володимир Бірчак.

Отже, зруйнований пам’ятник у Грушовичах був надмогильним монументом військового поховання і має бути відновлений, — пояснює українська сторона.

Нагадаємо, після знесення у 2017 році пам’ятника в Грушовичах Український інститут національної пам’яті заборонив ексгумацію і легалізацію пам’яті польських жертв на території України. Питання вшанування пам’яті жертв польсько-українських конфліктів є предметом переговорів міжнародної комісії під керівництвом віце-прем’єра, міністра культури й національної спадщини Польщі Петра Глінського та віце-прем’єра України Павла Розенка

Як повідомлялося раніше, українські фахівці отримали від польського Інституту національної пам’яті запрошення взяти участь у дослідницьких роботах на кладовищі в Грушовичах поблизу Перемишля у Польщі. Розкопки тривали три дні і закінчилися 27 травня.

Прямий ефір